Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KDO HLEDÁ, NAJDE. KDE? PŘECE V NAŠEM KATALOGU!

17.11.2004, autor: Aztec

Hledali jste už někdy nějakou informaci o komiksech? Chcete vědět, kolik sešitů Conana vydal legendární Semic-Slovart? Kdy přestaly vycházet sešity s Mickey Mousem, nebo jaké komiksy kdy vycházely v časopise ABC? Od toho tu máte náš Katalog. Co tedy všechno obsahuje?
   Katalog je informační zdroj o všech (skromný cíl do budoucna) u nás vydaných komiksech. Jeho ambicí je shromáždit dosud chybějící informace o české a slovenské komiksové produkci tak, aby byly pro potencionálního zájemce kdykoliv k dispozici. V Katalogu je možno nalézt informace o komiksech, vyšlých a vycházejících v naší zemi, jejich autorech, spolutvůrcích, vydavatelích, opakovaných vydáních, technických datech… a to vše včetně ukázky a (u publikací) náhledu obálky! V menší míře jsou zde zastoupeny i informace o cizojazyčných vydáních komiksů, povětšinou vztažené k našim článkům čí recenzím. Katalog shromažďuje data jak o komiksech jako samostatných publikacích, tak i o seriálech, hojně vycházejících především v minulých desetiletích v různých časopisech: například z ABC, ale i z dnes již neexistujících časopisů Sedmička, Stezka, Pionýr a mnoha mnoha dalších. S množstvím informací však narůstá i potřeba jejich dělení, třídění a zařazování do nějakého systému.
 
   Vyhledávání a rozdělení Katalogu
   V současné době je možno pro vyhledávání údajů v Katalogu použít dva způsoby:
   1) fulltextovým vyhledávačem - jednoduše napíšete do okna v levém sloupci na Komiks.cz hledaný výraz (název komiksu, série nebo jméno autora/spolutvůrce), zatrhnete typ hledaného výrazu a po odlkliknutí se Vám na obrazovce objeví výsledek hledání. Pro úspěšné vyhledávání je ovšem třeba zadaný výraz napsat ve správném tvaru - například rozdíl v pomlčce u Spider-mana a Spidermana má na výsledek zásadní vliv. Pokud Vám přesný název hledaného není znám, je možno použít i neúplný nebo částečný výraz (např. "spider") a vyhledávač už vybere všechny odpovídající informace. Taktéž u autorů a spolutvůrců (překladatelé, letteristi atd.) je možno uvádět jak pouze příjmení, tak pouze jméno.
   2) procházením po jednotlivých žánrech - je vhodné především pro hledání na slepo, kdy Katalogem procházíte a prohlížíte si jednotlivé položky.
   Katalog je v základu dělen do kategorií dle žánru (opět viz sloupec vlevo pod vyhledávačem). Žánry s příponou "CZ" jsou vyhrazeny pro česko- a slovenskojazyčné tituly, žánry bez této přípony pak pro tituly zahraniční. Po vstupu do vyhlédnutého žánru se vám zobrazí jmenný seznam komiksů (titulů) a sérii, který zvolený žánr obsahuje. Zatímco "tituly" jsou již odkazy na samostatnou komiksovou publikaci, série sdružují dohromady do jednoho bloku jednotlivé díly (pokračování) komiksu (Trollí války), komiksových časopisů (Crew2) a u mnoho až nekonečných komiksových řad pak rozdělují tyto řady po jednotlivých ročnících (Čtyřlístek - ročník 1972). Po zvolení vybrané série se zobrazí náhledy obálek s názvy, které pak vedou na informace o jednotlivých titulech. Z nich pak odkazy poskytují informace o autorech, vydavatelích a podobně - pro představu si můžete porovnat počty vydaných (a katalogizovaných) komiksových titulů u naších nejznámějších vydavatelů:
   Crew
   BB/art
   Egmont
   Mot
   (Ano, Egmont jednoznačně vede a to dosud nejsou v Katalogu vloženy všechny jim vydané tituly.)
 
   Množství chybějících informací je však ještě značné a proto prosím o strpení, pokud to, co hledáte, okamžite nenaleznete. Dohledat kompletní blok informací k některým konkrétním komiksům není vždy jednoduché. Taktéž informace o autorech nejsou vždy snadno k dispozici. Pokud by snad náhodou někdo z nich (nebo z erudovanějších čtenářů) toto četl a chtěl mít tyto informace doplněny v "detailech o autorovi", stačí, když mi je pošle a já je doplním. (Zejména takové ty základní údaje jako je datum narození, národnost, stručný životopis; jsou vítány i nějaké pikantnosti "ze života slavných", jako údaje o milenkách(-cích), nemanželských dětech, zvrhlostech, neřestech a jiných "kladných" vlastnostech...... ať si i čtenáři bulvárních plátků přijdou na své :-)
 
   Jaké jsou plány Katalogu do konce roku?
   Především doplnit zbývající sešity Mickey Mouse a Čtyřlístky alespoň do roku 1992. Mimo ty se budou průběžně doplňovat informace o komiksech vycházejících  v časopisech na pokračování. Příští rok je pak v plánu nesnadný úkol s nekonečnou řadou Kačerů Donaldů a stále nekončících Čtyřlístků. (Doufám, že už brzy nastane konec světa, aby i tyto sešitové řady měly konečně svá poslední čísla :-) Pro snadné sledováni novinek v Katalogu také doporučuji sledovat box Nové v Katalogu v dolní části úvodní stránky Komiks.cz, kde snadno zjistíte, co nového do Katalogu přibylo.
    V budoucnu se chystá ještě řada vylepšení a doplnění, ale přesto budeme rádi i za Vaše náměty a připomínky, co by se mělo změnit, jaké informace Vám chybějí, případně jaké mate konkrétní problémy při práci z Katalogem. Předem děkuji.
 
   A… ehm… na závěr se je třeba zmínit i o podobném projektu - comicsové databázi  COMICSdb.cz, kterou při hledání informací o komiksech můžete také navštívit.
Autor:


Autor článku: Aztec

Související články:


w W w & k O m I k S
12.12.2016 Komiksový strip Liška, vrána a sýr: Liška si vybíjí vztek na vráně
13.11.2016 Ček komiks dikšnery - komiksový slovníček ingliš
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!