Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KAT (THE PUNISHER) – FILM

27.12.2004, autor: Ondřej Čížek

Frank Castle měl v životě smůlu. Jako agent FBI zlikvidoval syna mafiánského bosse Howarda Sainta a byl za to náležitě potrestán – Saintovi kumpáni mu vyvraždili rodinu a jeho samotného zastřelili. Frank ale jen tak tak přežil a po zotavení se rozhodl svou rodinu pomstít. A tak si na sebe navlékl černé tričko se stylovou lebkou na hrudi, k tomu si vzal slušnou zásobu munice a stal se z něho Ten, co trestá zločince – Kat, Punisher!
.    Ti z vás, kdo komiks The Punisher (konkrétně Welcome back, Frank), určitě vědí, co je jejich největším plusem. Není to děj ani nějaké psychologické prokreslení postav, ale svižná a efektivní akce, okořeněná poměrně ostrým černým humorem. Jonathan Hensleigh (scénář k Armageddonu a Smrtonosné pasti 3) se sice tyto prvky snažil do svého režijního debutu dát, ale povedlo se mu to jen z části. Samotná komiksová předloha se "vážnými" scénami nikdy moc nezabývala a bylo to tak dobře. Ve filmu se jich však řada objevuje a režisér je nezvládá. Když například dochází ke scéně, ve které je zabita Castlova rodina, působí vše ještě zcela normálně, ale když dojde na "vážné kecy" mezi Castlem a jeho sousedy z polozbořeného baráku, hraničí to už s pěknou trapností. Režisér se pak takovéto kýče snaží sice střídat s již zmiňovaným, pro Punishera typickým černým humorem, ale to už definitivně končí veškeré naděje.
.    Co se naopak daří, jsou akční scény, natočené klasickým způsobem (prakticky celé bez počítačových efektů - a to už je v Hollywoodu pomalu rarita) a podobně jako v komiksu oplývají pořádnou dávkou brutality. Nejlepší takovou akcí (a asi nejlepší scénou filmu vůbec) je několikaminutová bitka, která jistě potěší každého fanouška, neboť v ní Castle soupeří s Rusákem, obří hromadou svalů v bílém tričku s růžovými pruhy…
 
.    Hlavního hrdinu celého snímku ztvárnil nepříliš známý Thomas Jane. Zezačátku působí ve své roli celkem přesvědčivě, ale později jako by ho natáčení přestalo bavit: náhle z něho není žádný mstitel, ale jen znuděný chlápek s rozsáhlým arzenálem, který občas rád někoho zastřelí.
   Hlavního záporáka Howarda Sainta si střihla již zašlá hvězda John Travolta. Ve snímku nic moc nekazí, ale jako úhlavní Punisherův nepřítel je výrazně nevýrazný. Styď se, Johne!
 
.    Kat se jednoznačně řadí do skupiny těch snímků, jejichž předloha je mnohem lepší než rozpohybovaná adaptace, ale i přesto bych docela rád uvítal pokračování. Jednička je pouhým startovacím můstkem: ne každý četl komiks, a tak se musí nejprve seznámit s hrdinou a přežít i nějaké ty závažnější, vysvětlující scény. Ve dvojce by proto mohla přijít sladká odměna a Frank Castle by se stejně jako v komiksu proměnil v nefalšovaného antihrdinu, pro kterého byla ztráta rodiny jen záminkou pro to, aby se mohl konečně naplno věnovat svému největšímu koníčku - zabíjení! To by byl teprve film, Jonathane!
 
   P. S. Film v našich kinech nakonec neběžel, ale nyní je k dostání ve videopůjčovnách na DVD a VHS.
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o sérii

Série: Punisher
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!