Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BASKET FLORA 1. - (VELKEJ) ŠÉF PŘICHÁZÍ

31.01.2005, autor: Hibi

Smog se povaluje v ulicích se stejnou zabydleností, jako hrdlořezové po hospodách. Čerstvý vzduch je stejná vzácnost jako „řádný občan“. Tohle je město v jeho nezkaženější podobě, žumpa lidstva. Právě do této stoky, kde se zločin stal řádem a slovo Démona zločinu platí za zákon, přijíždí Basket Flora, ani sportovec, ani jemný květinář: svérázný detektiv, jehož metody označit za „nátlakové“ by bylo dušínovským eufemismem...
.    Opakované znásilnění pod rouškou "rekonstrukce" nebo obětování nevinných (vinné nepočítaje) je samozřejmou součástí Basketových metod, a jen opravdu kachní žaludky se snad ještě dokážou ohánět "nadsázkou". Pelcova undergroundová minulost (i přítomnost) čiší z každé stránky - nejen co do prehršle vulgárnosti a "cynismu" za hranicí vkusu, ale i v mnoha nelichotivých narážkách na polistopadovou situaci a lidskou slabost, vůči níž se do protikladu snaží stavět Basketovu bezohlednou "autoritu". Basketovy kroky v prohnilém policejním sboru i ve špeluňkách a ulicích jsou svým způsobem logické a pochopitelné - alespoň natolik, nakolik jsou logické a pochopitelné kroky kteréhokoliv jiného psychopata. Basket Flora neprosazuje zákon, ani nepotírá zločin zločinem - přichází k němu z druhé strany.
 
.    Samotná literární předloha se dočkala několika vydání; jeho zcomicsováním dostál nakladatel Lubor Maťa vlastním přáním i slovům, a založil tak edici Glum, jejíž pojmenování symptomaticky naznačuje jak postavení edice v kontextu mnohem bohatších řad nakladatelství, tak pozici comicsu na trhu vůbec. (Sousedem Basketa Flory by se v edici Glum měl stát Haňťa z francouzského zpracování Příliš hlučné samoty.)
   První zmínky o Basketově zcomicsování se objevily před více než třemi lety - kromě Danglára byl jedním z kreslířů ve hře, jemuž dokonce na závěr druhého dotisku knihy vyšla "ochutnávka", také Ondřej Svátek, druhdy kmenový grafik CRWe a autor originální české obálky Krajiny půlnočních stínů. O to více překvapí, že po tak dlouhé době je výsledné vydání ukázkovým příkladem uspěchané a nezvládnuté redakční práce: některé bubliny mají nadbytečně vzduchu, jindy dolepovaný text usekává z políček, místy je jejich klad až nesmyslný, diskontinuální.
.    Ruka Andreje Sujetova Kostiće nepostrádá vykreslenou rutinu, osvědčenou na storyboardech k filmům; jeho ilustrace dotvářely i maťovské tisky Vyhoďme ho z kola ven nebo Teplouš. Kostićově kresbě by ovšem znatelně prospěl menší formát, který by usnadnil mnohdy náročnou orientaci v obrázcích, zjemnil tahy, zpřehlednil detaily a umožnil celkovější pohled na stránku. Doplňková oranžová barva sice napomáhá čitelnosti, zároveň jí ale ubírá kreslířova neschopnost udržet jednotnou typologii postav; stránky jsou navíc zaneseny zbytečnými popisy, převzatými z předlohy, které kreslíře usvědčují z nedůvtipnosti. Právě nemístná hypertrofie textových pasáží odkazuje výsledek někam do sedmdesátých let, kdy domácí kreslený seriál teprve hledal vlastní výrazové prostředky…
 
.
 
   Maťovský slajd od "comicsové" předlohy k předloženému comicsu lehce zavání žánrově omezeným škatulkováním. Ani Kostićovi se - až na pár vypointovaných sekvencí - z Basketa Flory comicsového hrdinu udělat nepodařilo.
 
   Fotografie ze křtu comicsu převzata s laskavým svolením Zdeňka Tichého.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Basket Flora - 01 Šéf přichází
Série: Basket Flora
Scénář: Jan Pelc
Kresba: Andrej Kostič
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 56
Formát: A4
Vydavatel: Maťa
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!