Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SEK A ZULA

25.09.2001, autor: Dan Černý

Schválně, co řeknou průměrně vzdělanému čtenáři českých komiksů pojmy Čtyřlístek a Saudek... Ano, klasiky dob totalitních kreslených seriálů, na nichž vyrůstal nejeden "komiksoidní" občan naší vlasti. Ovšem z mnoha článků, stručně shrnujících historii předrevolučního komiksu u nás, vyznívá, že nic jiného už tu neexistovalo, anebo alespoň zbytek nedosahoval kvalit výše zmíněných fenoménů.
Pravdou je, že Čtyřlístek byl snad jediný časopis zaplněný obrázkovými příběhy od začátku do konce (včetně dosud nedoceněných závěrečných stripů na zadní straně obálky) a pan Saudek se hravě vyrovnal zahraničním hvězdám oboru (což nesedělo tehdejším držitelům vládnoucího žezla). Ale pokud by se někdo z odvážných pokusil zalistovat ve stránkách předlistopadových magazínů pro děti a mládež, možná by objevil poklad. Známý, dnes již polozapomenutý časopis Ohníček, nesl na svých stránkách nezvyklého formátu klasiku českého komiksu, která, podle všech známek, byla tak trochu opomenuta.

. Pánové Miloslav Švandrlík a Jiří Winter - Neprakta jsou otcové kresleného fenoménu Sek a Zula. Vesměs se jedná o krátké příběhy pravěké rodinky Pimových, která zažívá různá dobrodružství s předpotopními zjevy. Kamarádí s brontosaurem Punťou, ochočili si tygří mládě Drápka a jejich celkové žití se nijak neliší od toho našeho, akorát ty podmínky jsou rozdílné. Trošku to připomíná americký kreslený seriál Flintstoneovi. A není se čemu divit. I zde se totiž často objevují narážky na moderní život a historické souvislosti: otec Pim si stěžuje, že ještě nikdo nevynalezl vzduchovku, megalosaurus chce sežrat akademika Ňau-Ňau za jeho tvrzení, že dinosauři vyhynou, ryboještěr Bonifác má v plánu stěhovat se do Skotska a další. Skvělý je i takový zvláštní humor dvojice Švandrlík - Neprakta. Např. obávaný dravec se představuje nebohým obětem větou: "Jsem strašný tyrannosaurus Bohoušek!", nebo lidožravý megalosaurus Kryšpín si v jednom z příběhů pochvaluje: "Zdejší lidé jsou velice chutní! Že jsem na to nepřišel dřív!". Kapitola sama o sobě pak jsou jména zvířecích hrdinů (kráva Filoména, opičák René, pterodaktyl Inocenc, medvěd Archibald či mravenečník Ferenc – kdo neví jak originálně pojmenovat svou ratolest, tak kniha Sek a Zula je hotový kalendář kuriózních jmen).
Shrnuto a podtrženo: většina příběhů Seka a Zuly nemá chybu a to jak v kresbě, tak i ve scénářích. Faktem je, že tento komiks byl určen hlavně pro děti, ale autoři námět pravěkých dobrodružství využívají se vším všudy – potvory normálně žerou lidi, děti občas poruší pravidla slušného chování (nesundají proroka Čaj-Čaje visícího za vousy na větvi, i když mu to slíbily) a s drzým papouškem to vyřeší opravdu způsobem hodným neandrtálců. Tyto příběhy se čtou fakt velmi dobře.

Sek a Zula se objevili na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a byli velmi úspěšní. V roce 1971 vyšla jejich první knížka (dá se říci comicsbook) se sebranými příběhy z Ohníčku. Formátem samozřejmě odpovídala časopisu, který byl horizontálně podlouhlý. Proto jsou pro tento komiks typické širokoúhlé obrázky (jeden má např. rozměry 22 cm délky na 3,5 cm výšky). I po revoluci se snažili vydavatelé Ohníčku navázat na tento úspěch a tak pokračovali s novými příběhy vytvořenými opět touž autorskou dvojicí, ovšem co se pak s Ohníčkem stalo, to opravdu nevím. Asi shořel.
V roce 1994 debutovalo nakladatelství Madagaskar publikací s dalšími příběhy Seka a Zuly. Kromě starších příběhů, včetně toho úplně prvního, v němž otec Pim udeří svou nastávající kyjem do hlavy a za vlasy si ji odtáhne do jeskyně, se tu objevují i novější.
Myslím si, že tento komiks patří mezi špičku totalitní tvorby kreslených seriálů, ostatně výmluvně hovoří již jména jeho tvůrců M. Švandrlíka (autor mj. knihy Černí baroni) a známého ilustrátora a humoristy J. Wintera - Neprakty. Škoda, že se na něj tak trochu pozapomnělo a je často přehlížen v článcích, zmiňujících se o komiksech předrevoluční doby. Mnozí dnešní komiksoví nadšenci vyrůstali buď na Čtyřlístku nebo na Saudkovi – já vyrůstal na Sekovi a Zule.
Autor:


Autor článku: Dan Černý

Detaily o komiksu:

Titul: Sek a Zula
Série: Komiksy z časopisu Ohníček
Scénář: Miloslav Švandrlík
Kresba: Jiří "Winter" Neprakta
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1968 - 1971
Počet stran: 136
Formát: 240 x 165
Vydavatel: Ohníček (Mladá fronta)
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!