Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 24: ASTERIX U BELGŮ ANEB ASTERIX V KRAJI PIVA A DOBRÉHO JÍDLA

14.03.2005, autor: Yan

Po roční odmlce se znovu objevuje galský válečník Asterix a spousta starých známých. Opět ho čeká poznávací pouť - tentokráte navštíví Belgy. Belgové jsou národ udatných chasníků, kteří budou našincům určitě hodně sympatičtí. Stačí se podívat na jejich pivní břicha a je to jasné…
.    Malé upřesnění: Asterix je současný nejdéle vycházející zahraniční comics, dočkali jsme se již dvacátého čtvrtého pokračování. Zdatným mu konkurentem v zábavném comicsovém čtení je sice crwácký Garfield a přestože mu vycházejí díly častěji, stále Asterixe, který má více než pětiletý náskok, nedohonil. Asterix a Garfield to mají sice hodně společného, vycházejí u nás dlouho, jsou úspěšní, dočkali se reedicí; Asterix dokonce souhrnného vydání.
   Typologicky se jedná ale o naprosto rozdílné počiny, přestože je v nich kladen důraz na humor. Zatímco americký stripový kocour Garfield válčí se svojí obezitou a civilizačními návyky, francouzský parodický Asterix se účastní různých historicky doložených i nedoložitených událostí a historických milníků, potkává skutečné osobnosti. A nemusíte mít strach, pokud vám dané dějepisné téma nic moc neříká, sice nezachytíte tu spoustu narážek, stejně se ale budete skvěle bavit.
 
   Na svých dobrodružných cestách se oblíbený galský válečník, doprovázen přítelem Obelixem, se setkal spoustou kmenů, civilizací i národů. Byl v Egyptě, na olympijských hrách či dokonce až v Americe. Tentokrát se na své pouti dostane na území dnešní Belgie. Autoři nám naservírovali plno narážek, od různých historických až po tu nejmarkantnější: Belgové rádi pijí pivo. A je to na nich vidět. Jinak Belgové jsou samozřejmě předchůdci Belgičanů, kteří toho comicsovému světu dali opravdu hodně, takže se dočkáme i jedné malé comicsové narážky.
.    Malichernost a pravá galská hrdost náčelníka Majestatixe zaplete (a není tomu poprvé) naše staré známé na dobrodružnou cestu. Objevují jiný kraj, jiný mrav, jinou kuchyni a účastní se dosti zvláštní sázky, kdo zmlátí víc Římanů a rozmetá víc jejich opevněných táborů. Vše se nakonec zvrhne v otevřené střetnutí Belgů, které doprovázejí naší známí, a okupantů z Říma.
 
   Goscinnyho scénáře jsou plné milého humoru, nadhledu a parafrází. Postavy mají silné charaktery, které se prolínají celou sérií. Za určité nepřesnosti může nesoudržnost českého překladu. Asterixe překládalo více lidí a tak se může stát že se jednotlivé postavy v různých dílech jmenují jinak. Ani český lettering nepatří k nejsilnějším stránkám - písmo posunuté mimo bubliny patří takřka ke standardní výbavě, o neuměle zakomponovaných SXFkách ani nemluvě.
   Uderzova kresba je kouzelná. Přestože v Asterixovi se téměř na každé druhé stránce bojuje a bitkaří, násilí je "uděláno" s nadhledem, musíte se těm monoklům a vyraženým zubům smát. Jeho satirická až parodující kresba k příběhu dokonale pasuje, v různých políčkách můžete najít spoustu skrytých vtípků a jiných "vychytávek", kterých si čtenář všimne třeba až na druhé či třetí přečtení. Jako takový menší bonus na jedné ze stran příběhu čtenář nalezne hostinu u Belgů, nikoliv řádně kreslenou, ale kouzelně malovanou.
 
.    Pokud tedy máte rádi inteligentní humor, lehkou nadsázku, roztomilé slovní hříčky a především dobrodužství, neměly byste s pořízením nejnovějšího Asterixe určitě váhat. Zatímco výše zmíněného Garfielda můžeme přeci jenom zařadit do kategorie "humor-na-jedno-brďo", Asterix se přeci jen může pochlubit rozmanitějšími příhodami a dobrodužstvími. Určitě by tedy neměl zůstat stranou čtenářskému zájmu.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 24 - Asterix u Belgů
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Překlad: Kateřina Vinšová
Lettering: Martina Adlová
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!