Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 1 – ASTERIX Z GALIE

11.06.2001, autor: Sakyk

První díl dobrodružství malého Gala, který si postupně omotal kolem prstu nejen Římany, ale i čtenáře na celém světě. V příběhu nazvaném jednoduše Asterix z Galie se již můžeme setkat se všemi kouzly a prostředky, které autorská dvojice Goscinny – Uderzo k takovému ovládnutí používá.
Příběh sám je poměrně prostý – a již v tom je síla, jelikož čtenář netápe, bez námahy sleduje dějovou linku, nemusí se vracet zpět, aby pochopil jednotlivé zvraty. Na začátku jsou stručně a názorně představeni hlavní hrdinové, místo i čas děje a ihned poté vidíme římské vojáky, kterak se marně pokouší přemoci Asterixe, posilněného kouzelným nápojem z bylinek, jenž vaří moudrý druid Panoramix. Velitele místní římské posádky Centuriona Caia Bona samozřejmě taková záhada, proč malý neduživec zametá s jeho muži jako s hadrem, nenechává klidným, ba co víc, vysílá k nim zvěda jménem Caligula Minus. Jeho jediným úkolem je přijít tajemství na kloub. A tu se rozvíjí vlastní dobrodružství, jehož výsledek mnozí asi jistě tušíte …

Beze sporu první věcí, která však zaujme, je Uderzova kresba. Veselá, barevná, roztomilá, akční. Rámeček, v něm obrázek, bublina, hop, další, hop, další a další, pěkně v jednom rytmu. Na stránce jsou vždy hezky ve čtyřech řadách, nesetkáme se s žádným přes řady dvě, takže nás nic nerozptyluje, panoramata krajin či záběry bitev, například. Vše je podřízeno svižnosti děje a jeho grotesknosti.

. A to je další plus seriálu. Totiž – humor. Při jeho čtení se především náramně bavíte, dost možná pukáte smíchem od ucha k uchu. Goscinny je zručný scénárista a jeho uměním je právě naroubování série gagů na nesložitou kostru příběhu, kdy vnímáme především ony legrácky, vtípky a šoufky. Na podobném principu je konec konců vystavěná i spousta jiných, úspěšných francouzských komiksů (Lucky Luke, Spirou, Tintin…). Nečeká nás žádné zásadní odhalení, žádná senzace, žádná bomba. Ne. Cílem Asterixe je pobavit a to se mu na sto procent daří.

Kromě výše sepsaného oplývá série dalšími klady, nebo spíše zajímavostmi. Tím je určitě časté užívání latinských citátů, dále ozřejmění základních historických událostí a jistě také absence brutálních scén. Ano, rvačky tady také nalezneme, ale i ty jsou ztvárněny s nadhledem a bez prolití jediné kapky krve.

Tudíž – Asterixe si počtou děti i dospělí. Album, vydané společností Egmont, má slušnou grafickou úpravu, překlad také ujde, uvítal bych jedině tvrdé desky jako obálku. Nejsem nijakým propagátorem Asterixovým (musím přiznat, že dříve jsem jím dokonce opovrhoval), leč musím přiznat, že první díl se mi líbil a mohu ho vřele doporučit všem příznivcům komiksu. A nejen jim!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 01 - Asterix z Galie
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 1992
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!