Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 3 – ASTERIX GLADIÁTOREM

11.09.2001, autor: Sakyk

Já umím takovou hru: Dám vám otázku a vy odpovíte, ale nesmíte říci ano, ne, černý, bílý. Kdo řekne jedno z těch slov, prohraje. Platí?“ „Ó ano, ó ano!“ „Prohrál jsi.“ „Ne!“ „Prohrál jsi znova.“
Opakovaný vtip prý už není vtipem. V případě Asterixově ano. Malý, ale udatný galský bojovník stále popíjí posilující lektvar, mlátí Římany hlava nehlava, občas při tom utrousí nějaký ten fórek a – ono to funguje. Čtenáři šílí, baví se a i třetí díl Asterixových dobrodružství jde na dračku. Dobrá – jenomže ono se to taky musí umět! Scénář, sice jednoduchý, musí mít hlavu a patu. Kresba musí být vynikající. Čtenář se zkrátka nesmí ani chvíli nudit: ten dětský nesmí tápat ve změti narážek a přirovnání, dospělák se zase prokousávat nánosem infantilnosti a stupidity. A to Goscinny s Uderzem zvládají dokonale.

Lidem se to líbí … Jsem rád, když jsou lidé spokojení.“ „To … právě … připravil jsem komické číslo … lidem pro zábavu …!

. Ale zpátky k humoru – asi největší Asterixově devíze. Kromě smrště komických situací při nejrůznějších potyčkách Asterixe a Panoramixe s Římany či piráty pobaví zvláště dva momenty. Zaprvé věčné popěvky barda Trubadixe, který je vlastně prapůvodní příčinou hrdinovy výpravy do hlavního města tehdejšího světa. Songy jako „Šla Římanka do zelí“, „Ó Říme stojíš v pěkné rovině“ či „Bývali Keltové statní junáci“ se asi prostě musí slyšet (nevydá někdo komiksoundtrack?). Druhým momentem je parodování reklamy. Nezapomeňme, že album bylo u nás vydáno v roce 1992, tedy v době nástupu reklamy západního stylu do našeho všedního života. Proto se například dozvíme, že „Arielus vaše tógy nejen vypere, ale i propere“ či že „nenaruší se váš spánek, pijete-li Legionářův vánek“. Vrcholem je pak paneláková parodie, ve které LSD označuje „latinskou smíšenou domácnost“.

Petržel v uších? To se mi nelíbí … Budu si připadat jako u řezníka …“

Co říci na závěr: je vůbec třeba něco říkat? Abychom nekončili prostým reklamním sdělením, že i tento díl Asterixe stojí za to a proto pokud ho ještě nemáte, honem si ho sežeňte, přidáme ještě pár subjektivních pocitů. Je pravda starověká, že celá tato série je založena na humoru a legraci. Není jí však přeci jenom příliš? A není trochu samoúčelná, jednoduše jenom proto, aby zahladila určité nesrovnalosti a slabší místa děje? A zadruhé. Galové jsou hrdinní rekové a chutnou kaši je dobré nastavovat mlékem, přesto může občas trošku unavvovat, když všechny své trable a lapálie řeší hrdinové ranou pěstí a tvrdým kopancem. Ve třetím díle se to dá ještě snést, ale co ve dvacátém?
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 03 - Asterix gladiátorem
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 1992
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!