Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN ANIMATED ANEB ZLATÉ NETOPÝŘÍ ČASY

11.05.2005, autor: Ondřej Čížek

A je to tady! Zlaté časy! Připomeňme si slavný animovaný seriál z roku 1992, který se navždy zařadil mezi to nejlepší z celého batmanovského vesmíru!
Temnoty není nikdy dost
Legendární studio Walt Disney vtrhlo v 90. letech do „stříbrné éry“ televizní animace s úspěšnými dětskými seriály Duck Tales (Kačeří příběhy) a Rescue Rangers (Rychlá rota), ale stará dobrá konkurence z Warner Bros. samozřejmě nechtěla zůstat pozadu. A tak se po oblíbeném Bugs Bunnym a Daffy Duckovi pustila do spolupráce s nakladatelstvím DC Comics, ze které se začala pomalu rodit fenomenální první animovaná série o Batmanovi, temném komiksovém hrdinovi, jemuž se po filmu Tima Burtona z roku 1989 (Batman) dostalo ohromné popularity. Warneři do projektu angažovali komiksového kreslíře a scénáristu Bruce Timma a televizního animátora Erica Radomskiho. Ti si vzali na starosti vzhled všech seriálových postav a lokací, ve kterých se jejich dobrodružství odehrávají. Producenti chtěli, aby se seriál co nejvíce podobal oběma dosavadním filmovým Batmanům (dokončován byl v té době Batman se vrací), konkrétně trvali na podobném temném vyznění celého projektu.
BatmanS Ericem jsme hned od začátku přirovnávali celou sérii k noirovým detektivkám, ke klasickým supermanovským seriálům a také k Občanu Kaneovi,“ říká Bruce Timm; i přesto, že prakticky všechny kostýmy hlavních postav v seriálu jsou dosti barevné, přání producentů bylo nakonec splněno. Série získala na temnosti díky nové (v té době byla použita poprvé) animátorské technice, jenž využívala tzv. Dark Deco (tmavé pozadí). To dodalo všem scénám, odehrávajícím se v Gotham City, kouzelně ponurý až staromódní „feeling“ (např. na nebi hlídkující policejní vzducholodě, černobílé televizní vysílání, staré gothamské budovy, atd.), který snad každému divákovi připomene jedinečné burtonovské vize.

Hrdinové a zloduši
Série debutovala na televizní stanici Fox Kids 5. října roku 1992 epizodou The Cat and the Claw (Kočka a Dráp), v niž se titulní hrdina dostává do konfliktu s Catwoman a ženou přezdívanou Červený dráp. Celá epizoda byla rozdělena na dvě části a ihned po premiéře se jí dostalo velké přízně jak ze strany diváků, tak i kritiků: „Jde sice o animovaný seriál, ale rozhodně nejenom pro dětské publikum. Svou propracovaností, inteligencí a velkou dávkou ponurosti si klidně může získat i řadu dospělých,“ vyjádřil se o seriálu uznávaný americký filmový kritik Peter Travers.
V prvních dílech série se na straně klaďasů většinou objevoval jen Batman, bojující proti klasickým záporákům, jakými byli Joker, Penguin, Mr. Freeze, Poison Ivy, Scarecrow, Riddler, Two Face a řada dalších včetně nových přírůstků v podobě vládce času Clock Kinga, nezničitelného Lock Upa či psychopatické holčičky Baby Doll. Po chvíli však hlavnímu hrdinovi scénáristický tým (skládající se například z Paula Diniho, Dennise O´Neila, Alana Burnetta či Laurena Brigita) párkrát přidělil na pomoc i Robina nebo Batgirl, a mimo je se u netopýřího muže motal samozřejmě i komisař Gordon, seržant Bullock a věrný sluha Alfréd.

Galerie Batmanových protivníků

Série obdržela koncem roku 1992 cenu Emmy za nejlepší animovaný program – konkrétně za epizody Robin´s reckoning (Robinův odhad) a Heart of ice (Ledové srdce). Za zmínku stojí však mnohem více jiných skvělých epizod, jakými jsou například Christmas with the Joker (Vánoce s Jokerem), kde Batman i o Vánocích čelí dalším Jokerovým šílenostem, dvoudílná epizoda s názvem Two-Face (Dvojí tvář), kde se dozvídáme vše o zrodu jednoho z nejhorších Batmanových protivníků, v epizodě The Demon´s mission (Démonovo poslání) zase Batman naráží na Ra´s Al Ghula, v Deep Freeze (Hluboko pod bodem mrazu) na ďábelský plán Mr. Freeze, v ultratemné epizodě Shadow of the bat (Stín netopýra) zápasí s nočními můrami a Scarecrowem, v zajímavém příběhu The man who killed Batman (Muž, který zabil Batmana) se ukazuje, kdo má nad temným rytířem nejvíce navrch a v The Clock King (Král času) se představuje stejnojmenný Batmanův nový protivník, který dokáže ovládat čas a prý se o něm uvažovalo i jako o jednom z úhlavních nepřátel pro snímek Batman Begins. Režie jednotlivých dvacetiminutových dílů se většinou ujali Bruce Timm, Boyd Kirkland, Kevin Altieri či Dan Riba.
Ponurý hudební doprovod celé série si vzal na starosti Shirley Walker, jenž předtím získával zkušenosti při spolupráci s Dannym Elfmanem na prvním filmovém Batmanovi.

Konec jedné éry
Batmanovská animovaná série byla ukončena v říjnu 1995 sedmdesátou epizodou Batgirl Returns (Batgirl se vrací). Poté vzniklo ještě patnáct dalších, které už však běžely na Foxu do roku 1997 pod názvem The Adventures of Batman and Robin (Dobrodružství Batmana a Robina). Série si získala u DC comics i vlastní několikadílnou komiksovou řadu. V roce 1998 se na warnerovském kanále Kids WB sice objevila zbrusu nová netopýří série pod názvem Batman: Gotham adventures (Gothamská dobrodružství), ale to už je zase jiná, více dětská a tudíž ne tak zajímavá pohádka…

Od seriálu k filmu
Film Batman a FantomNa základě velkého úspěchu celé série byly natočeny i dva animované celovečerní filmy. Tím prvním je u nás poněkud suše přeložený Batman a Fantom, který měl v USA premiéru roku 1993. Režie se ujali stvořitelé celé série Bruce Timm a Eric Radomski, na scénáři se společně s Timmem podílel i Paul Dini.
Děj se točí okolo nového gothamského padoucha přezdívaného Fantom, který likviduje členy místní mafie a Bruce Waynea alias Batmana, jenž se chystá požádat o ruku svou dívku Moniku. Nakonec však zjišťuje, že oním Fantomem je právě ona (podobně jako Batman se mstila za smrt své rodiny). V příběhu se mimo netopýřího muže a Fantoma objevuje i Joker, jehož žádá o pomoc samotná mafie, ohrožována jak hlavním hrdinou, tak i záhadným Fantomem. Právě finální bitka mezi Batmanem a Jokerem v jakémsi lunaparku je tím nejlepším z celého filmu. Samozřejmě včetně temné atmosféry, která se zde kolikrát vyrovná i prvním dvěma filmovým Batmanům.
Film SupernulaDruhým (a posledním) filmem je Supernula, která se už však ani v USA neobjevila v kinech, nýbrž zamířila roku 1998 rovnou na videokazety. Snímek režiséra Boyda Kirklanda (má na svědomí několik seriálových epizod) je na animátorské úrovni mnohem výše (celkově lepší animace - pohyby postav jsou přirozenější, u akčních scén se obraz „netrhá“,…) než Batman a Fantom, ale zato jde o méně zajímavý, ne tak ponurý, a proto mnohem více dětský příběh. V Gothamu tentokrát řádí samotný Mr. Freeze, jenž se chystá sestrojit obří mrazící zbraň a následně s ní zmrazit celé město. Batman se pouští do akce společně s Robinem a Batgirl. Zápletka je jak vyšitá z filmového Batmana a Robina, ale když dojde na akci, je na co se dívat. Nejlepší je asi opět finální velkolepá bitka či souboj Batmana s věrnými Freezovými společníky – krvežíznivými polárními medvědy.

Animovaný Batman u nás
Kompletní animovaná série běžela před lety i u nás na Nově, která vysílala i film Batman a Fantom, Supernula u nás vyšla na VHS. S několika krátkými komiksovými příběhy, vycházejícími právě ze seriálu, jste se také mohli setkat v některém z novějších magazínů Crew (Dokonalý pár – Crew2 č.1, Sázka – Crew2 č.12).

Příště: Od netopýrů k Úžasňákovým
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!