Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ÚŽASNĚ DŮMYSLNÍ ÚŽASŇÁKOVI

08.06.2005, autor: Ondřej Čížek

Rodinka suspendovaných superhrdinů. Poklidný rodinný život náhle přetíná potřeba vytáhnout odložené superkostýmy, a vyrazit na obranu světa, který už superhrdiny neměl potřebovat. To jsou Úžasňákovi - watchmenovské téma, tentokrát v komediálním podání kongeniálního studia Pixar…
. Seznamte se s jednou neobyčejnou rodinkou. Věrný manžel a otec tří dětí Bob Parr je bývalý neuvěřitelně silný superhrdina přezdívaný Pan Úžasňák a v současné době pracuje v pojišťovně. Jeho žena Helen, rovněž bývalá superhrdinka Elastička, která oplývá svou pružností, je v domácnosti a stará se o děti, obzvlášť o malého Jack Jacka, jenž jako jediný z rodiny (zatím!) neprojevuje žádné superschopnosti. Zato jejich druhý syn Dash dokáže ohromně rychle běžet a dcera Violet zase umí být neviditelná a vytvářet silové pole. Bohužel ani jeden člen rodiny nemůže své schopnosti naplno využívat (Dash například nemůže sportovat, aby nezahanbil ostatní děti), protože by tím porušili zákon, který jasně říká, že superhrdinská léta už dávno skončila a lidé už žádné hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi prostě nechtějí ani nepotřebují. Brzy se však ukáže, jak obrovského omylu se to dopustili…

.

Incredibles
Jak již bylo zmíněno, Úžasňákovi jsou dalším animovaným snímkem z produkce úspěšného studia Pixar, které stojí za animáky Geri´s game, Příběh hraček, Život brouka, Příšerky s.r.o. a Hledá se Nemo. Režisérem je Brad Bird, nový člen pixarovské party, jenž před Úžasňákovými natočil pro Disneyho nedoceněný klasicky animovaný snímek Železný obr (1999), vyprávějící o kamarádství mezi obyčejným chlapcem a obřím robotem. „Železný obr běžel sice v kinech, ale měl minimální propagaci. To byla také příčina kasovního neúspěchu. Škoda,“ tvrdí režisér Bird o svém celovečerním debutu. I přesto je ale Železný obr považován fanoušky za jeden z nejlepších animáků 90. let a dnes už má zaslouženě kultovní postavení.
Bird exceluje i v Úžasňákových. Jako scénárista předvádí originální příběh (který však dost čerpá z komiksů Fantastic Four či Watchmen), zajímavé postavy, jako režisér pak perfektní animaci (realisticky mokré vlasy, výbuchy, …) i dechberoucí akci (souboj s robotem, útěk před letícími bojovými talíři, …). Prakticky celé Úžasňákovy pojal jako retro z 60. let – filmem zní klasická hudba, která při v akčních sekvencích hodně připomíná soudobé bondovky; právě na ně ostatně režisér vzpomíná i ve scénách z padouchova ostrovního sídla, jenž jako by z oka vypadlo tomu, ve kterém před lety nevěznil mladého Jamese Bonda Seana Conneryho nikdo jiný než Dr. No.
Každá postava, ať už hlavní či vedlejší, má v sobě neuvěřitelné charisma, které omámí snad úplně každého. Za zmínku stojí hlavně Bob Parr alias Pan Úžasňák, kterému budete „v akci“ opravdu fandit a při vzpomínkách na jeho slavná léta zase litovat. Podobné to je i s Ednou Módní, která je sice vedlejší postavou a do děje prakticky vůbec nezasahuje, ale má na starosti nejvtipnější část celého snímku – většina humorných scének je navíc mnohem vtipnějších než celá řada klasických filmových parodií či komedií.

.

Zasloužený Oscar
Naprosto zaslouženě získali Úžasňákovi Oscara za nejlepší animovaný film roku 2004. Jde jednoznačně o jeden z nejlepších animáků posledních let. Má totiž tři věci, které dnes postrádá i řada hraných filmů: je inteligentní, strhující a důmyslný. Zkrátka úžasný.

Úžasňákovi
Země výroby: USA
Rok výroby: 2004
Délka: 115 minut
Režie: Brad Bird
V českých kinech od: 25. listopadu 2004
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!