Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komiks.cz > Katalog komiksů > Výpis autora z databáze Jméno a příjmení:Jean Giraud - Moebius 
*:8. 5. 1938
Národnost:Francie
Žánr:Sci-fi, fantasy

 Dílo jako scénárista: 
 ·  Arzach - album 2000 (Arzach)
 ·  LE GARAGE HERMETIQUE
 ·  2 - Jardins d´Edena (Monde d/Edena)
 ·  1 - Sur l/étoile (Monde d/Edena)
 ·  3 - Déesse (Monde d/Edena)
 ·  4 - Stel (Monde d/Edena)
 ·  5 - Sra (Monde d/Edena)
 ·  6 - Réparateurs (Monde d/Edena)

 Dílo jako kreslíř: 
 ·  Arzach - album 2000 (Arzach)
 ·  LE GARAGE HERMETIQUE
 ·  Griffes D´Ange (Griffes D´Ange)
 ·  2 - Jardins d´Edena (Monde d/Edena)
 ·  1 - Sur l/étoile (Monde d/Edena)
 ·  3 - Déesse (Monde d/Edena)
 ·  4 - Stel (Monde d/Edena)
 ·  5 - Sra (Monde d/Edena)
 ·  6 - Réparateurs (Monde d/Edena)


Články k autorovi:
Arzach - 70 %
Jako v každém žánru je i v komiksu pár kousků, o kterých se může říct, že jde o klasiku. Samozřejmě pilíře amerického, resp. angloamerického směru jsou už i u nás dostatečně známé. Pilíře té evropské odnože, se nám Crew rozhodla představit v edici mistrovská díla evropského komiksu.
Autor: Drakeus. Vyšlo 11.07.2012 v rubrice Recenze.
KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
Roku 2005 byl na filmovém festivalu v Cannes předveden (a kladně přijat) animovaný 80-minutový vědeckofantastický film „Thru the Moebius Strip“, který podle Moebiusova námětu natočil v Hongkongu čínský režisér Glenn Chaika.
Autor: Zarkoff. Vyšlo 21.02.2012 v rubrice Profil autora.
KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta
Roku 1989 se vrátil do Evropy a navázal spolupráci s časopisem „A Suivre“, pro který nakreslil pokračování série „Monde d’Edena“, napsal scénář další epizody série „Jim Cutlass“, kterou nakreslil Christian Rossi, atd.
Autor: Zarkoff. Vyšlo 14.02.2012 v rubrice Profil autora.
KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (3) - USA
Roku 1984 se Jean Giraud aktivně podílel na zrodu nakladatelství Aedena a emigroval do Los Angeles. Seznámil se tam s Didierem Baumzecerem, který přijel do USA studovat chiropraxi, a začal se u něj pravidelně léčit.
Autor: Zarkoff. Vyšlo 07.02.2012 v rubrice Profil autora.
KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (2) - Objížďka
Roku 1973 vyšlo v časopisu Pilote Moebiovo přelomové dílo „la Déviation“ [Objížďka], pod které se podepsal jako Gir . Od této chvíle začal Giraud soustavně nastavovat svým čtenářům dvojí tvář a začal publikoval souběžně jako Gir i jako Moebius.
Autor: Zarkoff. Vyšlo 31.01.2012 v rubrice Profil autora.
KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (1) - Janusova tvář Jeana Girauda
Komiksový kreslíř a scénárista Jean Henri Gaston Giraud se narodil 8. května 1938 v Nogent-sur-Marne (Francie). Vlastním jménem své práce podepisoval jen zřídka, většinou u nich najdeme podpis Gir, popř. Moebius.
Autor: Zarkoff. Vyšlo 24.01.2012 v rubrice Profil autora.
MÉTAL HURLANT – ČÍSLO PRVNÍ ANEB ZROD LEGENDY
Métal Hurlant, to znamená kovový řev. Kovově znějící řev zřejmě vydává také drápatý netvor, dřepící na kameni na obálce prvního čísla – pro časopis, který v krátké době rozkývá celou francouzskou komiksovou scénu, nemohl Moebius nakreslit nic výstižnějšího. Dosahuje skvělé atmosféry, dotvrzené logem na obálce: kovová písmena jsou na stránce jakoby našroubována. Z levého horního rohu shlíží mimozemšťan a jasnou řečí hovoří také podtitulek: čtvrtletník pouze pro dospělé (to kvůli rozhodnutí francouzské cenzury neprodávat ho mládeži). Jak to bylo dál?
Autor: Sakyk. Vyšlo 29.10.2004 v rubrice Recenze.
MOEBIUS: MUŽ-KTERÝ-KRESLÍ (ROZHOVOR)
Při příležitosti své nedávné výstavy na radnici ve francouzském Montrouge, prozradil bez obalu Moebius – jeden z předních světových kreslířů a komiksových autorů – internetovému portálu Fluctuat.net své názory na život obecně a na umění zvláště.
Dále čtěte: Moebiův profil, Hermetická garáž Jerry Cornélia
Autor: Sakyk, Zarkoff. Vyšlo 27.06.2003 v rubrice Rozhovor.
GARAGE HERMETIQUE DE JERRY CORNELIUS
Začíná to celkem nevinně. Inženýr Barnier provádí poslední úpravy na přibližovadle (v originálu „câbleur“) nejnovější, vpravdě revoluční koncepce. Zbývá jen ozářit stroj proudem chromočástic s dvojí polarizací. Zde je ale kámen úrazu. Částice vstupují do rezonance se zaměřovacím čidlem a krásné přibližovadlo bere za své! Dvě první stránky představují grafickou hříčku, mystifikaci, kterou Moebius nakreslil pro své potěšení někdy v polovině sedmdesátých let dvacátého století, načež ji založil do zásuvky a zapomněl na ni. Jenže Jean-Pierre Dionnet, v té době šéfredaktor časopisu Métal Hurlant, měl ve zvyku Moebia navštěvovat a přehrabovat se mu v zásuvkách…
Autor: Zarkoff. Vyšlo 25.06.2003 v rubrice Recenze.
JEAN GIRAUD – MOEBIUS
Vezměte nůžky a kus papíru. Vystřihněte z něj proužek o šířce asi 1,5 cm a o délce zhruba 20 cm. Jeden konec proužku otočte a přilepte ke druhému konci. Dostanete tzv. Möbiovu pásku, tj. topologickou plochu, která má jen jednu stranu, přestože se na první pohled zdá, že tyto strany jsou dvě. Tuto plochu objevil německý matematik a astronom August Ferdinand Möbius v první polovině 19. století při studiu geometrických vlastností mnohostěnů. Také francouzský komiksový autor Jean Giraud (1938) je pouze jeden, přestože by se na první pohled zdálo, že jde o dva rozdílné umělce…
Autor: Zarkoff. Vyšlo 23.06.2003 v rubrice Profil autora.
GRIFFES D´ANGE – DUŠE ZE S/M, PROZŘENÍ A DOKONALÉ LÁSKY V CHRÁMU Z MASA, KRVE A ROZKOŠÍ
Pokud bychom použili to staré rigidní dělení na brak (kam je pravidelně řazena i erotika), komerci a umění, toto dílo by, pro někoho snad trochu překvapivě, nejspíš skončilo v šupleti s nápisem Národní galerie. Protože je ale toto dělení už dávno mrtvé a v ledovci s nadměrně vybavenými dinosaury (odkud už doufáme nikdy nevyleze), můžeme tu s přehledem prohlásit toto. Když se spojí dva nadupaní legendární comicsoví tvůrci (Moebius, Jodorowsky) s chtíčem, poetikou a evropskou zálibou v intelektuálně-experimentálním laškování, může z toho vzniknout i něco opravdu „vysokého“. A nebo snad ne? Kupředu třetí…
Autor: Vojta. Vyšlo 06.06.2003 v rubrice Recenze.
ARZACH – POSLEDNÍ DOPLNĚNÉ A ROZŠÍŘENÉ VYDÁNÍ, ROK 2000
Ne, Moebius není Arzach, ani Arzach není Moebius. Moebius je pseudonym francouzského komiksového kreslíře Jeana Girauda a Arzach je název jeho podivuhodného alba. Hrdina, který v tomto albu vystupuje by se sice mohl jmenovat také Arzach, ale docela dobře by to mohl být i Harzack, Harzac, Harzak, Arzak nebo Arrzak. Ve svém vesmíru se přemisťuje převážně na bílém ptáku, na hlavě nosí charakteristickou kuželovitou čapku a bývá vyzbrojen nebezpečnou dýkou, vězící za opaskem. Povahy jest chmurné až sveřepé...
Autor: Zarkoff. Vyšlo 06.02.2003 v rubrice Recenze.
ARZACH – LEGENDA FRANCOUZSKÉHO COMICSU ANEB KULT VŠECH KULTŮ
Název nelže. A tak to má být. Název říká vše. A tak to je. U nás se o něm sice zas až tak neví (smutný znak doby), ale řekněte před Francouzem, že nevíte, kdo je Arzach, a on vás utluče vaší vlastní hlavou. Pro belgofrancouzskou comicsovou oblast totiž Arzach a jeho tvůrce Moebius znamená to samé, co pro nás Muriel a Kája Saudek. A možná, že ještě trochu víc. Protože Francouzi si svých autorů váží. Nejdůležitější francouzský comics všech dob (či aspoň posledního čtvrtstoletí) na vašem monitoru!
Autor: Vojta. Vyšlo 31.01.2003 v rubrice Recenze.


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!