Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KomiksFest! 2012: Tvořit Vránu bylo jako souložit do otevřené rány

21.11.2012, autor: Václavix

Na přelomu října a listopadu se zároveň s prvním letošním sněhem začali do pražské Meetfactory stahovat fanoušci komiksu. Probíhalo zde zahájení sedmého ročníku KomiksFESTu!, na který přijel také americký kreslíř James O’Barr, autor známého komiksu Vrána.
Přednášky v hlavním sále zahájili zástupci severské komiksové scény Knut Larson (Švédsko), Steffen Kverneland (Norsko) a Terhi Ekebom (Finsko). Poté byl na programu zakladatel italské avantgardy Igort, který představil své dílo o problémech v Rusku – vražda Anny Politkovské, Čečensko.

Krátce před osmou se ale na scéně objevila hlavní hvězda večera, výtvarník James O’Barr. Známý komiksový tvůrce se usadil na pódiu, rozhlédl se po davu, který se na něj přišel podívat, a suše se zeptal, jestli nebude vadit, když si zapálí, zatímco mu cigareta dávno doutnala v ruce.

Začal vyprávět o Vráně, kterou vytvořil jako terapii, aby se vzpamatoval ze smrti své snoubenky. Tu krátce před jejich svatbou srazil opilý řidič. Celý komiks pak O‘Barr tvořil deset let a jeho vznik popsal jako „souložení do otevřené rány“.

V zápletce příběhu se pak odráží autorova bolest, beznaděj a vztek, který měl především sám na sebe. Členové gangu přepadnou a pak brutálně zavraždí mladý pár. Hlavní hrdina Eric se ale vrátí ze záhrobí a vydá se na cestu za pomstou. Ta je důležitou součástí vyprávění, je vněm ale i nezměrné zoufalství nad ztrátou milované osoby.

Více než komiks samotný je dnes pro O’Barra důležitější film, který byl na motivy Vrány natočen. I ten bohužel provázela smrt. Představitel hlavní role Brandon Lee byl postřelen při natáčení závěrečné scény filmu. “Ironie všech ironií byla, že Brandon byl zastřelen při natáčení záběru, kdy měl ve filmu být zabit Eric,“ přiznal O’Barr s hořkostí.

Oba byli velcí přátelé a pro Brandona byla Vrána důležitá jako film, díky kterému mohl vystoupit ze stínu svého slavného otce Bruce Leeho. Proto byla se souhlasem pozůstalých uvedena do kin, aby lidé „viděli film, na který by byl Brandon pyšný“. O’Barr s ním dokonce jezdil po světě, aby mu dělal propagaci.

Veškerý výtěžek z filmu pak komiksový tvůrce věnoval na charitu. Považoval to za krvavé peníze. „Moc peněz mi škodí, víte, děvky a drogy,“ řekl s nadsázkou a s úsměvem dodal: „kecám, žádné děvky nebyly.“

O’Barr toho má za sebou hodně a z jeho projevu to bylo znát. Během hovoru si připaloval jednu cigaretu za druhou a mluvil jako člověk, co se hodně trápil, ale už se z toho dostal a teď přistupuje k životu jinak. Jen tak ho něco nerozhodí, ani sál natěšených fanoušků, a dnes už má myšlenky nasměrované na další tvorbu.

Po svém výkladu si připravil kreslící náčiní a namaloval moderátorku Evu Decastelo. Její obraz vznikal přes dvě dlouhé hodiny přímo před diváky. O’Barr v sobě komiksového tvůrce nezapře, výsledný portrét více připomínal postavu z jeho komiksů než známou herečku.

Poté došlo k dražbě, ve které se nakonec přebíjeli jen dva přítomní diváci. Padesátitisícový výtěžek byl poslán charitativní společnosti, která pomáhá lidem s rakovinou.

Trpěliví diváci, kteří si pak vystáli dlouhou frontu, se nakonec s Jamesem O’Barrem setkali osobně a mohli si s ním popovídat tváří v tvář během autogramiády, která se protáhla přes půlnoc.

Aktualizace 25/1/2022: Link na komiks byl upraven z linku http://www.komiks.cz/clanek.php?id=531
Autor:


Autor článku: Václavix

Související články:


vráááááána
30.04.2022 Vrána je sračka: jakejkoliv vtip asi už odletěl do teplých krajin - 10 % - Aktualizováno
01.06.2005 SPÁNEMBOHEM – POZNÁMKY A VYSVĚTLIVKY K HUDEBNÍM ODKAZŮM
30.05.2005 SPÁNEMBOHEM, KURTE


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!