Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ - Aktualizováno

06.04.2019, autor: Joachym

Jůtubering
Upozornění: Byl jsem okraden o některé cennosti a k mému údivu zmizelo i pár rozpracovaných materiálů k recenzím. Proto zveřejňuji nedodělané články bez hlubších úprav. Některé články čekaly v šuplíku i dva roky a proto je patrná i jejich neaktuálnost.

Pojem vlog znamená video blog, což je prostě blogpost ve formě videa. Autorovi videa se říká vlogger nebo youtuber (jůtuber), ale takto se může označovat i ten, který videa jen sleduje.

Pokemon go song

Fenomén Mishových šíleností

JJ videem měsíce září 2016 se pyšní Misha s kanálem Mishovy šílenosti. Talentovaný Let's player Misha se proslavil písničkou o Minecraftu v únoru. Stejný úspěch zopakoval v březnu s League of Legends. První anglicky zpívaný Pokemon Go Song z července se stal virálním hitem a nashromáždil přes 40 milionů přehrání. Devítiletý školák už umí obstojně anglicky. Pochlubil se vysvědčením se samýma jedničkama. Božskému Kájovi Gottovi se lidé také smáli, že má oči daleko od sebe. A jak vítězí dnes, když ho uznává celý národ a sousední Německo.

Jůtubeři

Nejvíce shlédnutí a nejvíce odběratelů má teď v Česku Viral Brothers. Časák JJ píšou jůtubeři jutůberům, zatím to však vypadá, že plátek obsadili hvězdy nižší svítivosti. ViralBrothers dokonce nemají portrét ani v jednom ze tří knih Já, Jůtuber.

Ostatně co si o časáku JJ myslí sám Misha, prozradil ve vlogu , kde si dělá srandu sám ze sebe. Misha ze sebe chrlí jeden sarkasmus za druhým. Takhle promyšlenou legraci a nepřímou kritiku v jednom jsem dlouho neviděl.

JJ časák

Za mého mládežníkování se prodávalo Bravo, které odešlo z trafik a zdá se že JJ nahradil jeho místo. Skoro se nabízí otázka, nakolik se jedná o kopii nebo inspiraci. Sexuální poradna zůstala, plakáty pokračují, horror storka dál straší, fotokomiks nahradil kreslený komiks.

Nikde se tam nepíše, co znamená krkolomná zkratka JJ.

Zjistil jsem, že ti nejúspěšnější vloggeři v Česku (ViralBrothers, GoGoManTV, Jirka Král, Mishovy šílenosti) chybí, pokud nepočítáme malou zmínku u Mishy jako video měsíce.

Ani rubriku sledující zahraniční dění jsem nevypátral.

JJ komiks v čísle 1

Došel jsem ke JJ komixu. Radši bych viděl hezky česky komiks. A nezáleží na tom, že to takhle špatně s X psal i Kája Saudek.

Hned druhý panel prozrazuje, že se kreslíř sekl v přeskupování políček. Logický postup čtení pro rozložení panelů tak, jak jsou navržené, činí zeshora dolů a pak doprava. Místo toho si kreslíř myslí, že čtenář bude číst zleva doprava a pak zkoukne osamocený obrázek vlevo. To je ale špatně. Nebo takhle: Může to rozhodit jako teď, ale pak musí přidat orientační šipky, jako to bylo běžné u Saudka.

Když ještě zůstanu u rozvržení stránky, musím naopak ocenit šikmé rámečky. To se často nevidí a zde je to použito účelně a efektivně.

Kresba jinak vyznívá ucházejícně, i detaily v pozadí v přírodě vypadají realisticky. Hlavní hrdinové mají rozcuchané vlasy a boty s bílou podrážkou. Kruhy pod očima jasně prozrazují, že týpci hrajou počítačové hry, nebo sjíždějí jůtub videa. Bohužel se nedovíme jména obou kámošů, ani jestli točí vlogy.Nepřítomná slečna se zachová nekamarádsky, změní své plány na poslední chvíli z "mám volno" na "nestíhačka." Zároveň je její reakce součástí úsměvného momentu. Lépeřečeno, úsměvná situace končí legračním dodatkem.

Komiks není bezduchý, má myšlenku. Autoři dokázali hezký nápad podat srozumitelným způsobem. Za vydařenou pointu a úsměvnou situaci letí body nahoru.

Hodnocení komiksu: 80 %

V Džej džeji vykukuje ještě jeden komiks, reklamní.Alternativní mobilní operátor láká na své datové balíčky hloupým, rádoby vtipným způsobem.

Člověk v autobuse hledá pro svůj mobil signál wifi tím, že vytahuje ruku s founem z okna. Ruka i s telefonem odpadne po nárazu do semaforu. A následuje hláška: "To je přece blbost." Jenže toto konstatování mělo být určené autorům komiksu, aby to celé předělali, a nikoli potenciálním zákazníkům. Takový nechtěný sarkasmus. Lidé přece nehledají wifi za jízdy ze vzduchu mimo autobus.

Pozadí v komiksu působí retro stylem, panáček do tohoto stylu moc neladí, tluče se to jako pěst na oko. Oproti tomu se lettering docela povedl. V bublinách kouká snaha o vtip, takže hodnocení zvedám o něco výš z nuly.

Hodnocení komiksu: 20 %

Zmínil jsem, že JJ časák tvoří jůtubeři, hvězdy nižší svítivosti.Upozornění: Článek byl mírně zkrácen

Aktualizace 7/2/2022: Text byl upraven. Perex byl upraven z "Historie: Od počítačů k jůtuberingu" na "Jůtubering." Datum textu bylo upraveno z 6/4/2019 na dnes 7/2/2022.

Aktualizace 13/2/2022: Text byl do 7/2/2022 oflajn. (Dnes je furt onlajn.)
Aktualizace 20/7/2022: Datum textu bylo znovu staneoveno na 6/4/2019. Text byl oflajn a dnes je znovu onlajn. Ke konci dne byl znovu oflajn.

Aktualizace 21/12/2022: Text byl upraven a je zase online.
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!