Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DYLAN DOG 4 – STUDNA ŠALBY A KLAMU

15.06.2005, autor: Sakyk

Nové pokračování strašidelných kriminálek Dylan Dog přináší exkurzi do světa snů a podvědomí. Ten, kdo je ovládá, zároveň drží v moci také duši – a kdo nedokáže vzdorovat, propadá se do hlubokého, temného a bolestivého zavržení. Probuzená nestvůra, gang zlodějíčků a kurev, bambula Groucho… Dylan to nemá lehké ani v příběhu Studna šalby a klamu.
Dylan Dog je okraden! Jakže se to říká? Kovářova kobyla chodí bosa? Tak nějak? Poslyšte, co se teď stalo londýnskému soukromému detektivovi specializujícímu se na nezvyklé trestní delikty téměř výlučně související s paranormálními jevy. Peněženku mu však v rušné ulici nečórnul ani duch nebo namaskovaná zombie, nýbrž Nazir, uprchlík odkudsi z Východu – a dokonce se mu s ní podařilo uprchnout. Jenže to nezná Dylana! Ten se totiž vrací na místo činu a ejhle (!), jaká náhoda (!), zlodějíčka tu po čase znova načapá. „Zjistím, kam má namířeno“, říká si Dog a než aby na místě nenechavého chmatáka umravnil a předal četníkům, rozhodne se ho sledovat. Rozvážná povaha vyšetřovatele se nezapře - hlavní hrdina se tím ovšem namáčí do další ze série svých šlamastik, ve kterých jde i o jeho vlastní život. V Probuzení nemrtvých se vydal do městečka Undead, kde na něj čekal ďábelský doktor Xabaras a jeho parta oživlých mrtvol. V Prokletí se snažil zastavit Babalkana, Mistra umění nekromancie, toužícího za jakoukoliv cenu získat kouzelný Bílý grimoár; v Manile zase honil upíry. Tentokráte bude v dobrodružství Studna šalby a klamu (v originále Il Pozzo Degli Inganni, 2004) pátrat po záhadě Ruthwenovy vily. Její obyvatelé, běženci žijící na hranici zákona a živící se drobnou zlodějinou nebo prostitucí (podle toho, jakého jsou pohlaví), mizejí jeden po druhém neznámo kam. Prsty v tom navíc nemá Stefan Lako, gauner a kriminálník, který cizince zaměstnává a zároveň bezostyšně vykořisťuje a s jehož partou gorilek se DD brzy také seznámí. Má s tím tedy něco společného poklad ukrytý ve sklepení domu a stará legenda o démonovi jménem Cax?

. Edice Nový komiks změnila u čtvrtých sešitů svých sérií (ještě Mister No, Nathan Never a Tex) nejen své logo, ale také tiskárnu a hned je to znát v nárůstu technické kvality. Lepší je papír, což je hmatatelné obzvláště na obálce. Tisk se obejde bez různých čmouh a rozmazaných částí obrázků. Nakladatelství AFFL zapracovalo na letteringu, který již nevyčuhuje z bublin, i na korekturách – tedy až na dvoustránku 102 – 103, kde si šotek opravdu zařádil.

Když k solidní úpravě technické připočítáme i slušně nakreslený komiks (doplněný miniprofily hlavního hrdiny a jeho stvořitelů), máme tu příjemné a pohodové počteníčko. A možná nejen na jednu jízdu vlakem – stačí se trochu zamyslet nad náměty příběhu. Scénárista Pasquale Ruju zabrousil do ožehavého tématu přistěhovalectví do Západní Evropy a často nelehkého osudu tamních uprchlíků: ti mnohdy končí v osidlech prostituce a organizovaného zločinu. A jak je to s Caxem nebo s hrabětem Elmerem Ruthwenem? Má jejich existence alespoň nějaký historický základ?

. Dylan Dog ani čtvrtým sešitem nesnižuje laťku zábavy a napětí, kterou si od začátku nastavil. Pro milovníky hororu a krimi nutnost, pro všechny ostatní když už ne povinnost, tak minimálně předpoklad neztrapnit se v lepší (komiksové) společnosti. A Caxe na všechny, kdo by se opovážili nesouhlasit!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Dylan Dog 4 - Studna šalby a klamu
Série: Dylan Dog
Scénář: Pasquale Ruju
Kresba: Luigi Piccatto
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2005
Formát: 145 x 210
Vydavatel: A.F.F.L.
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie
Související články:


edice Nový komiks
21.05.2007 WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!