Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN NAVŽDY (FILM) ANEB JAK ZABÍT NETOPÝRA

25.07.2005, autor: Ondřej Čížek

V souvislosti s právě uvedeným novým začátkem Batmana se podívejme na deset let starý snímek, se kterým režisér Joel Schumacher úspěšně započal likvidaci netopýřího mstitele. A stačilo mu k tomu 60 mil. dolarů, nevýrazný přestavitel hlavní role, homosexualitou zavánějící kostýmy a pár dalších věcí…
Dále čtěte: úvod do série Batman
. Jelikož v pořadí druhý batmanovský snímek s názvem Batman se vrací z roku 1992 vydělal jen v USA pěkných 163 mil. dolarů (jednička ale 251), staří dobří Warneři se vrhli do přípravy třetího dílu, případného závěru trilogie. Byl tu však malý problém – svou účast odmítl jak představitel hlavní role Michael Keaton, tak režisér, jedinečný filmový kouzelník Tim Burton. „Dva filmy stačily, nechci být s tou postavou až tak svázaný,“ okomentoval svůj odchod Keaton a něco podobného řekl i Burton, který nakonec film alespoň spoluprodukoval: „Byla to pro mě čest točit ty filmy, ale chci se věnovat zase něčemu jinému.“ A tak se Warneři pustili do honby za náhradním režisérem, z čehož nakonec vyšla dosti překvapivá volba v podobě Joela Schumachera, filmaře, jenž měl za sebou ceněný psycho-thriller Volný pád či hororově laděné Hráče se smrtí (z jeho posledních počinů pak jmenujme např. 8 mm, Telefonní budku, Českou spojku či Fantoma opery). Hned od prvního Schumacherova prohlášení ohledně natáčení se vše rozpoutalo: „Těším se! Batmana jsem četl jako teenager. Oba filmy Tima Burtona se mi velmi líbily, ale chtěl bych divákům Batmana ukázat v modernější podobě a více ho přiblížit ke komiksové předloze.“
 
Příběh aneb hodnej vs. zlej potřetí
I na postu scénáristy se objevilo dosti překvapivé jméno - Akiva Goldsman (ten, který po dvou batmanovských filmech skončil u oscarové Čisté duše, sci-fi Já, robot či u připravované adaptace bestselleru Šifra mistra Leonarda). Goldsman nás ve třetím netopýřím pokračování, ke kterému mimochodem vymyslel vcelku originální název (v jedničce je zkrátka jen Batman, jenž se ve dvojce vrací, aby se ve trojce v Gothamu a na filmovém plátně usídlil navždy), zavádí opět do ponurého Gotham City, kde se po Jokerovi, Catwoman a Penguinovi objevují další dvě nové zločinecké ikony – rozpolcený maniak přezdívaný Two Face (Tommy Lee Jones), který Batmanovi (Val Kilmer) vděčí za svou nepěknou vizáž a šílený Riddler (Hádankář - Jim Carrey), jenž chce za pomoci svých „myšlenkových“ přístrojů zmanipulovat gothamský lid. Batman má tedy opět napilno, ale situaci mu zpříjemňuje půvabná psycholožka Chase (Nicole Kidmanová) a v boji mu je nápomocen jak věrný sluha Alfred (již potřetí Alfred Gough), tak i Robin (Chris O´Donnell).
 
Kde je chyba a…
. Zajímaví protivníci i společníci, děj se tedy může naplno rozjet! Hned v úvodní několikaminutové pasáži je každému divákovi jasné, že tohle bude přeci jen větší nářez, než dva předešlé téměř hororové díly. Schumacher fanouškům představuje Batmana vskutku modernějšího a mnohem, mnohem akčnějšího – fantastická scéna s Batmanovým vyzbrojením, nejhezčí Batmobil ze všech, strhující bitka uvnitř mrakodrapu a nakonec další skvělá scéna, kdy helikoptéra napálí přímo do Sochy Svobody. A to je teprve jen začátek, takže Schumacher může mít přichystané ještě něco, ale také nemusí… a nemá. V úvodní opravdu bravurní sekvenci vyplýtvali totiž tvůrci všechny své nápady, a tak se ve zbytku filmu už téměř žádné pohledné akce a nápadů nedočkáme (malou výjimkou je snad jedině automobilová honička, kdy se Batmobil projede vcelku originálním způsobem po jednom z domů). Režisér naštěstí ale dokázal ukočírovat i ty duchaplnější scény (Wayneovy vzpomínky na smrt rodičů, románek s Chase, Dickova/Robinova touha po pomstě, atd.), takže i přesto, že akce ve zbytku příběhu nijak neohromuje, děj plyne svižně dál a Schumacher se snaží hlavně nenudit, což se mu i daří. Škoda ale toho finále - batboat a batwing jsou sice pěkné věcičky, ale Joel toho ze sebe mohl vyždímat určitě o malinko víc a kdyby alespoň tak neodflákl smrt Two-Facea.
 
… kdo je tu homosexuál??
. Krátce po premiéře Batman navždy se v USA ze strany fanoušků a kritiků snesla na Schumachera kritika za „homosexuální kostýmy“. Jelikož Schumacher začínal ve filmové branži jako kostymér, měl jasnou představu o tom, jak by měl nový netopýří oblek vypadat. „Chtěl jsem, aby více připomínal staré řecké sochy a tím byly vidět svaly i prsní bradavky,“ říká režisér. Hrdinův oblek sice díky Schumacherovi získal oproti těm předešlým na dynamičnosti, ale právě kvůli oněm gumovým prsním bradavkám je nejvíce kritizován. „Ty bradavky dělají z temného ochránce Gothamu obyčejného teplouše,“ jak se ostatně ostře vyjádřil jeden z amerických kritiků. Schumacher vše navíc ještě ke konci snímku okořenil tím, že ve scéně s Batmanovým prototypem netopýřího kostýmu ukázal divákům i jeho pozadí. A pak se máš čemu divit, Joeli!
 
Herci a jiní netopýři
V Batman navždy se sešla pěkně hvězdná parta herců. Role netopýřího muže se poprvé a naposled ujal Val Kilmer (The Doors, Svatý, Alexander). Těžko říct, jestli se pokoušel v roli Bruce Waynea/Batmana schválně tvářit co nejvíce tajemně, ale nějak se mu to vymklo z rukou a dopadlo to tak, že je v té roli naprosto nevýrazný, převažuje ho většina ostatních a Michaelu Keatonovi nesahá ani po kotníky.
Pravým opakem Kilmera je výborný Tommy Lee Jones (Uprchlík, Muži v černém) coby záporák číslo 1 jménem Two-Face. Neobvyklou roli šílence zvládá s přehledem, nemá slabší chvíle… škoda jen té jeho poslední scény ve filmu, což ale není jeho chyba. Stejně je na tom i Jim Carrey (Maska, Božský Bruce) jako záporák číslo 2 Riddler, který si značně svou roli užívá a je (jako tradičně v rolích šílenců) každým coulem přesvědčivý. A nakonec tu máme sympatickou Nicole Kidmanovou (dr. Chase), jenž přehrává právě i Kilmera, poněkud otravného Chrise O´Donnella (Robin) a tradičního Alfreda Gougha v roli… Alfreda.
 
Konec nadějí
Největší vadou Batmana navždy je jeho přílišná stylizace do komiksu, která mu ve většině scén moc nesluší. To, co by mělo být v batmanovském světě ponuré až chladné (zejména Gotham City), je zde až příliš světlé, umělé a naopak. Kdyby však Schumacher tímto dílem sérii alespoň na čas ukončil, vše by bylo v pořádku. Jenomže fakt, že snímek vydělal celosvětově 333 mil. dolarů (v USA 184), vedl studio k tomu, že nechalo v roce 1997 Schumachera zasadit rozhodující úder v podobě Batmana a Robina . To už je ale zase jiná, mnohem strašidelnější pohádka…
 
Batman navždy
Hrají: Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidmanová, Chris O´Donnell, Michael Gough, Drew Barrymore
Režie: Joel Schumacher
Scénář: Akiva Goldsman
Kamera: Stephen Goldblatt
Země a rok výroby: USA 1995
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o sérii

Série: Batman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!