Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

VICENTE SEGRELLES

20.11.2000, autor: Sakyk

Formování Vicente Segrellese, malířského samouka, bylo v mnohém odlišné od ostatních kreslířů. Narodil se v Barceloně 9. září 1940 v období po španělské občanské válce. Pro umělecký růst měl doma dobré podmínky: otec malování miloval a strýc, José Segrelles, si získal mezinárodní prestiž jako ilustrátor.
Malý Vicente věnoval papíru, vodovkám či pastelkám každou volnou chvilku. Avšak umění nebylo v oněch nelehkých časech zárukou obživy a proto ve čtrnácti letech vstoupil do technického učiliště ENASA, patřícího k automobilce Pegaso. A protože tam ve vzdělávání pokračoval, získal specializaci mechanika, technologie a materiály a technické kreslení. Budoucnost ukázala, jak moc mu byla užitečná. Brzy poté již pracoval v oddělení technických publikací ENASA, kde se podílel na přípravě katalogů. Ačkoliv zde měl velkou perspektivu, srdce ho táhlo k malování. Stále pokračoval v sebezlepšování, zkoušel různé techniky a postupně vyzrával jako francouzské víno.
Roku 1960 poprvé profesionálně ilustroval pro Afha Editorial Homérovu Iliad a Odysseu. Ve 23 letech opustil společnost ENASA a vstoupil do reklamní agentury McCann Eriksonn jako výtvarný specialista. Rok poté se stěhoval do další agentury v Zaragoze na pozici kreativního ředitele. V Aragonii se také oženil a narodila se mu tam první z jeho dvou dcer. To už však přibývaly kontakty s uměleckými agenturami a vydavatelstvími. Ilustruje další knihy a kreslí přebaly knih z westernovou tématikou.
. Roku 1970 definitivně opouští svět reklamy a věnuje se pouze kreslení. Opět navazuje spolupráci s Afha Editorial, ilustruje a také pro ně píše knihy s naučnou tematikou. Roku 1974 se naposledy stěhuje - tentokráte do sousedství Barcelony, protože v hlavním městě Katalánska je soustředěna většina vydavatelského průmyslu. Mezi lety 1976 a 1977 kreslí pro magazín Interviu černobílé obrázky ke článkům, a dále chrlí titulní stránky knih. Specializuje se na fantasy, sci-fi, horor, western a detektivky. Na konci sedmdesátých let, již známý v Evropě, vstupuje na americký trh. A v roce 1980, fascinován komiksem, vytváří svou nejslavnější postavu, rytíře a bojovníka v sérii Mercenario. Je kreslen olejem a jen první díl byl publikován ve čtrnácti zemích. Komiksu věnuje stále více času a proto jeho tvorby přebalů ubývá. Navíc v roce 1991 vytváří novou postavu nazvanou Sheriff Pat. Roku 1998 zkouší vytvářet některé obrázky v počítači – použity jsou v desátém díle Mercenaria. Loni publikuje dílo Art handbook, ve kterém nechává nahlédnout do svého ateliéru a vysvětluje mnohá ze svých tajemství tvorby. A nyní připravuje 12. díl - Mercenaria.

Výběr z díla

1. Ilustrace ke knihám
Iliad a Odyseus (1960 – 1962), Inventos que conmovieron al mundo (Vynálezy, které pohnuly světem – 1970), Historia universal de las armas (Ilustrovaná historie zbraní – 1972), Armas que conmovieron al mundo (Zbraně, které pohnuly světem – 1973), Invenciones y descubrimientos (Vynálezy a objevy – 1975), Historia ilustrada de los barcos (Ilustrovaná historie námořní navigace – 1977)
2. Knihy o jeho vlastní tvorbě
The art of Segrelles (1986) – soubor přebalů, komentovaných autorem. V. Segrelles Art Handbook (1999) – Na více jak 250, často poprvé zveřejněných, ilustracích dokumentuje Mistr způsob své tvorby, odhaluje mnohá tajemství a nechává tak nahlédnout do svého pohádkového světa z trochu jiného úhlu. Ideální jak pro jeho obdivovatele, tak pro nadšence kreslení.
3. Komiksy
. El Mercenario, El Sheriff Pat 1 – El expediente Mojado (Ediciones B, 1992) – veselé, vtipné, až satirické příběhy kreslené perokresbou. El Sheriff Pat 2 – El la Santa María (Ediciones B, 1992) – krátký příběh publikovaný v několika magazínech, Un alto en el camino (A bump on the road) – Heavy Metal Magazine, NY, 1997
4. Computer art
Od roku 1998 se Segrelles pokouší, unaven olejomalbou, o vytváření seriálů digitizerem.

Význam Segrellese pro komiks

Tvorba Vicente Segrella má své zvláštní a ojedinělé místo na piedestalu evropského komiksu. Při prohlížení jeho alb totiž napadne jediné přirovnání – obrazy. A opravdu. Fantasy je přeci žánr, který přímo svádí k okázalým, rozmáchlým tahům štětcem, k freskám, zachycujícím hrdiny, bohy a netvory v jejich nesmiřitelném a nekonečném zápase. Právě Segrelles však dosáhl vrcholného mistrovství při skloubení dvou rozdílných stylů – malováním heroických ilustrací k fantasy románům (např. Luis Royo) - vždyť on sám jich vytvořil desítky, a kreslením komiksů. Ponořit se do jeho příběhů tak znamená připravit se na pořádnou porci krásy. Ale pozor! Krásy famózně ztvárněné. Navíc udivuje další skutečnost: autor kreseb je i zároveň autorem scénáře. Málokdy se stává, aby se v jedné osobě spojil takový talent výtvarný i literární.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
10.05.2013 Green Lantern: Krásné obrázky a happy end nestačí – 50 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!