Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDY 1 - ZROZENI Z OHNĚ

30.08.2005, autor: Sakyk

Bezprostředně po svém vydání zapůsobili jako bomba. Intoše přesvědčili, že je na čase začít znovu číst komiksy, literární kritiky zmátli natolik, že… že už jste to někde četli? Na první pohled by se opravdu mohlo zdát, že Vycházející hvězdy jsou pouze sebevědomým plagiátem slavných Watchmenů. Zdání však klame, pozornější pohled napoví, že se (nejen způsobem zpracování) jedná o kvalitativně srovnatelného následovníka.
. Hlavní námět – kdo ohlídá vyvolené – zůstává stejný, nicméně výchozí situace je zcela rozdílná. V malém městečku Pederson (v americkém státě Illinois) dojde k záhadnému světelnému úkazu. V tu chvíli není ani tak důležité, zda-li se jedná o pád meteoritu či zpackaný vládní výzkum, jako spíš to, že v děloze se nachází 113 dětí, které se narodí se zvláštními schopnostmi. Ty se u každého z nich projeví jinak (viz. galerie hrdinů) a také chvíle jejich odhalení není u všech stejná. Když má někdo nadlidskou sílu, přijde na to celkem brzy (byť zachycení propadajícího se stropu ve školní budově malým Matthewem Brightem – zároveň první signál světu, že se děje cosi výjimečného – je situace poněkud přitažená za vlasy), ale jak zjistit vlastnost navracet mrtvé k životu? Každý z Pedersenských si zkrátka to své „umění“ musí objevit. Jakmile však něco takového vyjde najevo, je celkem pochopitelné, že – zvláště v zemi jako USA – se do věci vloží orgány státní bezpečnosti a dětičky se dostanou pod permanentní kontrolu. Soud později, na základě žalob rodičů, rozhodne o právu dětí zůstat se svými nejbližšími – ovšem jejich životy už nemohou být podobné těm běžným, všedním, zkrátka normálním.
 
Rozbuška jménem Dawson
Každé z nich si tedy žije po svém, limitované a zároveň relativně zvýhodněné konkrétní zvláštní schopností. Až jednoho dne kdosi zavraždí nezranitelného Petera Dawsona… Kdo má zájem na smrti bezvýznamného, obtloustlého a zkrachovalého superhrdiny? Smrti, která navíc, jak se brzy ukáže, nezůstane osamocená? Ještě, že tu je dlouhovlasý, charismatický John Simon, který jediný ovládá energii samotnou. V přímém souboji by se tak dokázal vypořádat s kterýmkoliv ze svých kolegů. Doktor Welles, v týmu kontrolujícího vývoj dětí jeden z mála, kdo se jim pokouší opravdu porozumět, z něj proto udělá jakousi výkonnou pojistku. To kdyby se jednání někoho z pedersenských vymklo kontrole a začal být společnosti nebezpečný: ta chvíle právě nastala…
 
. Joe Michael Straczynski je u nás již poměrně známým a zavedeným autorem. Jméno ve světě si udělal především televizním seriálem Babylon 5, z komiksů se česky objevil nepříliš přesvědčivý Spider-Man: Návrat a těžce ponurá Krajina půlnočních stínů. Vycházející hvězdy jsou jeho premiérovou komiksovou sérií, přičemž kniha Zrozeni z ohně přináší úvodních osm dílů (z celkových dvaceti čtyř). Což je vedle zanedbatelných překlepů (např. druhá bublina strany 11, kde vypadlo S ve slově JSME či strana 2 poslední kapitoly, kde se však přesto uvádí DRUHÁ ČÁST ZE TŘÍ) asi nejvýraznější slabina tuzemského vydání. Ve třetině napínavého příběhu si zkrátka čtenář musí dát pauzu (patnáctiminutovou přestávku, jak nakladatel rádoby vtipně uvádí) a napjatě čekat, zdali prodejnost bude dostatečně vysoká, aby se vyplatilo vydat i další díl. Na druhou stranu je nutné podotknout, že i za oceánem se série mimo kompletního 600 stránkového knižního kompletu objevila rozdělená do tří samostatných booků.
 
. Jinak však knize nelze nic vytknout. Ani po stránce technické (překlad, lettering, tisk, papír, vazba), natož po té obsahové. Straczynského komiks je prostě VÝBORNÝ! Nechybí nic: nabušený příběh plný přímočaré akce, ale i poměrně smysluplných dialogů. Snad jen textová čtyřstrana na závěr druhé kapitoly působí poněkud nepatřičně. Právě dravý tah na bránu patří mezi největší klady děje. I když se zpočátku zdá, že jeho hlavní náplní bude pátrání po vrahounovi, ten je brzy snadno odhalen a Straczynski rozjíždí další příběhové linie. Často míchá minulost s přítomností a s neobyčejnou pečlivostí se zaměřuje na jednotlivé hrdiny, kterých má k dispozici až 113. Zároveň se neutápí ve filozofických detailech, ale ani nesklouzává k povrchnosti. Výsledkem je třeskutý švih a spád jednotlivých částí, tvářících se jako uzavřené minipříběhy.
Vedle toho působí kresba – čistá image like linka - jen jako určitý vkusný doplněk. V prvních dvou dílech ji měl na starost Keu Cha, ve zbytku pak Christian Zanier a Ken Lashley.
 
Galerie hrdinů Ve Vycházejích hvězdách účinkuje celá řada superhrdinů s nevídanými schopnostmi. Někteří z nich stojí určitě za zmínku:
Bright Matthew – nadlidská síla, rychlost a schopnost létat z něj udělaly vzorového policistu.
Darkhavenová Laurel – telekinetička, dokáže pohybovat s drobnými předměty.
Dawson Peter – nezranitelný, neublíží mu elektrický proud ani pobodání, ale zároveň necítí pouhopouhý dotek lidské ruky.
Ferry Patrick – umí se rozplynout ve stínu.
Chandra – každý, kdo se na ni podívá, ji považuje za nejkrásnější ženu na světě.
Mack Clarence – lidem vstupuje do snů.
Miller Jason (Flagg / Patriot) – díky neskutečné síle, rychlosti a létání se z něj stal nefalšovaný superman.
Mueller David – v myšlenkách splyne s kýmkoliv v dosahu dvaceti stop.
Ramirezová Paula – zpívá neskutečně krásně, nikdo však není schopen pamatovat si melodii a slova jejích písní, které dokonce nejdou zachytit na žádný záznamový prostředek.
Simon John – hlavní postava. Vnímá různé druhy elektrických impulsů, také třeba změny materiálů citlivých na světlo, ale hlavně: ovládá energii.
Zerb Lionel – vnímá reziduální energii lidí, co nedávno zemřeli.

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Vycházející hvězdy 1: Zrozeni v ohni
Série: Vycházející hvězdy
Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Keu Cha
Christian Zanier
Překlad: Kateřina Šeflová
Lettering: Alena Tejnická (Sarah)
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!