Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN - TICHO 2

11.11.2005, autor: pav

…batrangy sviští vzduchem, protivníci jsou stále silnější, rafinovanější a šílenější. Přátelé i nepřátelé už nejsou to, co bývali, je jedno zda mrtví či živí. Jen Batman zůstává a jen on rozhodne (i se všemi důsledky, které z toho pro něj vyplývají), kdo půjde do arkhamského blázince, do vězení nebo… prostě domů.
. Všichni víme, že Batman je člověk. Lidská bytost s vynikající fyzičkou, spoustou technologických vymožeností a kreditkou bez limitu. Ví to i jeho tajemný protivník, který schovává svou identitu za pár ušmudlaných obvazů omotaných kolem hlavy, a za své dlouhé prsty, kolem kterých má omotaných pár superhrdinů a několik opravdu zlých padouchů. Jakou to může způsobit paseku, jsme se dozvěděli v prvním díle Ticha, a nyní nám nakladatelství Crew a BB art představují druhou knihu, která obsahuje závěrečných sedm sešitů (613 – 619) této série. Série, kterou tak trochu předcházela kultovní pověst, série, která strhala žebříčky prodejů v USA a je konec konců nejen samotnými autory vynášena v superlativech až do nebes.
 
K batmanovým protivníkům se ve druhém dílu přidávají, kromě dalších podivně se chovajících zloduchů, jeho mrtví přátelé, a co je nejhorší - i vlastní mysl. Jeho pocity ho dovedou opravdu až na hranici pomyslného zla a vlastně všeho, proti čemu až dosud bojoval. Batmanovu pozornost a snahu soustředit se na záhadného muže v pozadí rozptyluje rozvíjející se vztah s Catwoman a absolutní ztráta jistoty, kam až tahle hra sahá. Navíc to vypadá, že jeho soupeř o něm ví věci, které by nepřátelé vůbec vědět neměli. Do cesty se mu připletou staří známí Joker se svou milenkou Harley Quinnovou, Riddler, Ra´s al Ghul s dcerou, Harvey Dent alias Two Face a další. Sám Batman musí pak být při řešení tohoto zamotaného případu (se spoustou překvapivých, čekaných i nečekaných odhalení) vděčný za pomoc svých nejbližších: komisaře Gordona, Oracle, Robina, Nightwinga, Catwoman.
 
Scénarista Jeph Loeb vystavěl opravdu strhující příběh, akční pasáže střídají vtipné vsuvky (odsekávající a skvěle hláškující Catwoman) i temné a silně melancholické části, Alfrédovy (sluha Bruce Wayna – Batmana) postřehy, Batmanův úlet s Jokerem. S trochou lítosti je však třeba říct, že vyvrcholením není závěrečný souboj, vzhledem k prapodivným pohnutkám a motivacím ofáčovaného hlavního záporáka, ale spíše samotný průběh vzepjetí se Batmana a jeho rozhodnutí čelit zlu i za cenu osobních ztrát. Důležitou roli v příběhu hraje i fakt, že stavět proti sobě dobro a zlo, se nemusí vždy vyplatit. Batman si sám moc dobře uvědomuje, že jsou to dvě strany jedné mince, a sled událostí vedoucí k vyřešení tohoto případu mu dá brzy za pravdu. Ne všichni přátelé stojí za ním a naopak i pomoc v nouzi může přijít z míst, odkud by ji čekal jen stálý obyvatel vypolstrované cely v Arkhamu. Jsou to právě ty jednotlivosti a maličkosti (a je jich mnoho) ve scénáři, které drží vysokou úroveň Ticha - spíš než hlavní dějová linka.
 
Moderní kresbě Jima Leeho (zakladatele nakladatelství Image) se dá vytknout málo, jestli vůbec něco, a nese se zcela v duchu prvního dílu i s občasnými „uměleckými“ prostřihy do Batmanových vzpomínek. A barvy?! Až oči přecházejí. Lidi od DC Comics odvedli na Tichu kus pořádné práce a my můžeme být jen rádi, že jsme se dočkali vydání tohoto komiksového díla i u nás.
 
České vydání druhého dílu nijak nezaostává v kvalitě provedení za prvním včetně překladu Jiřího Pavlovského. Komiks doplňují i obálky originálních sešitových vydání a jako bonbónek si můžeme prohlédnout skici Jima Leeho. Ticho je zajímavý příběh, který bohužel, díky trošičku předvídatelnému a těžkopádně podloženému závěru, lehce vyšumí do TICHA. A na to, zda získá status kultu i v ČR, si asi budeme muset ještě pár let počkat…

Autor:


Autor článku: pav

Detaily o komiksu:

Titul: Batman - Ticho 2
Série: Batman - Ticho
Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Jim Lee
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 192
Formát: 175 x 265
Vydavatel: Crew
BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Batman
28.07.2014 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!