. Punisher se vrací, aby vykonal další várků ortelů smrti. Frank Castle už dávno nevraždí z pomsty. Vraždí, protože ho baví zbavovat New York, ale vlastně celý svět, zločinců. Sarkastický mstitel, neznající slitování. Několikrát se setkáme se situací, kdy už bezmocní zločinci škemrají o milost – ovšem nic, co by hlavního hrdinu zajímalo. Ať mafián, žoldák či drogový dealer, bez známky lítosti je za chvíli tuhý. Pokud jsem označil Punishera za mstitele, musím se trochu korigovat. Na jeho bezcitnost a mánii, s kterou se věnuje svému hobby, se hodí označení jednoho umírajícího protivníka. Frank Castle, tedy Punisher, je prostě zkurveně tvrdej hajzl…
-Vzpomínáš si na mě?
-Ale jo, uřízl jsem ti hlavu.
-Ale jo, uřízl jsem ti hlavu.
Od zkušené nakladatelské dvojce BB/art - Crew jsme se dočkali dvou vysoce kvalitních knih s Punisherovými příhodami. Jelikož tyto booky docenili také čtenáři, je na řadě třetí pokračování. A jak je zvykem, v Punisherovi bývá poměrně živo. Tedy vlastně mrtvo, záleží na úhlu pohledu…
.
Dočkáme se několikera zajímavých setkání. To nejzajímavější?. Úlohu fackovacího panáka převezme od Daredevila z prvního svazku v této knize samotný Spider-man. A setkání je to vskutku generační, vždyť Punisher se poprvé objevil jako vedlejší postava v sedmdesátých letech právě v sérii pavoukovitého superhrdiny.
Dočkáme se několikera zajímavých setkání. To nejzajímavější?. Úlohu fackovacího panáka převezme od Daredevila z prvního svazku v této knize samotný Spider-man. A setkání je to vskutku generační, vždyť Punisher se poprvé objevil jako vedlejší postava v sedmdesátých letech právě v sérii pavoukovitého superhrdiny.
Ale to hlavní, osudové setkání v této knize je z jiného ranku: vrací se Rusák. Jo, já vím, v Punisherovi číslo 2 byl zabit. Pamatuji si to. Ale nevyzpytatelné jsou cesty scénáristovy a Ennisovy především. Vrací se Rusák ve svém novém těle a tak se dočkáme poměrně slušné demoliční podívané…
Také se dozvíte spoustu informací, které se vám můžou hodit v životě. Třeba jak přežít s minimem zbraní v džungli a pomocí ostrých kůlů pozabíjet stovky vojáků, co po vás jdou. Stejně tak jako například jak nadávat Francouzům na vícero způsobů. A to není samozřejmě vše!
Když se Marvel rozhodl oživit sérii s oblíbeným likvidátorem zločinců, oslovil zkušené duo britských autorů: dvojice Garth Ennis a Steve Dillon už spolupracovala na brutalitkách typu Hellblazer či Preacher. Série Welcome back, Frank vzbudila slušný úspěch, takže rozsah plánovaných dvanácti sešitů (což je přesně obsah knih Punisher 1 a 2, vydaných u nás) byl změněn, a čtenáři mohli s Punisherem počítat na stálo… Dalších šest sešitů máme nyní před sebou. Jenom pro upřesnění. Poslední příběh této knihy, atypicky úplně beze slov (bez bublin), nenapsal Ennis, ale sám kreslíř Dillon A jako bonus máme možnost nakouknout do jeho propracovaného scénáře…
. Takže co nám přináší břitký scénář Gartha Ennise? Jak je zvykem, spoustu drsných černohumorných situací a především nějakou tu suchou hlášku. Ozdobou sešitu jsou především Punisherovy souboje s hormonálně vylepšeným Rusákem. Destrukce bezprostředního okolí místa souboje zaručena. Co se hláškaření týče, Ennis se zrovna nepředvedl v epizodě, která k tomu přímo vybízela: ve Spider-manově objevení. No, vzhledem k povaze Pavoukova účinkování (pytel na boxování) to možná můžeme omluvit…
Jinak se ale bohužel jedná o comics „středněproudý“, čili ty největší drasťárny se odehrávají mimo záběr. Čtenář v některých svižnějších pasážích může mít dojem že sleduje akční film, čehož si všimli také filmoví producenti - film ujde, ale nadějný potenciál nenaplnil.
Samotný příběh navazuje na předchozí knihy velmi volně. Vrací se Rusák, co má s Frankem nevyřízené účty. Punisher se snaží o Rusákovu eliminaci díky nezištné pomoci Spider-mana a následně se vydává po stopě lidí, kteří jsou za Rusákovo řádění odpovědní. Následuje spousta střílení, objeví se už zmínění Francouzi s atomovou pumou a „epizodně“ i dokonce i americký prezident. To předposlední kapitola je z jiného ranku: Ennis se nevyhýbá vážnějším tématům, sledujeme atmosférické vyprávění o Punisherovi a jeho vražedném příteli z Vietnamu. Knihu završuje již zmíněná Dillonova epizoda beze slov.
Kresba Steva Dillona se moc neliší od klasického marveláckého mainstreamu, nicméně osobitost zůstává - anglická škola z Fleetwaye, kde se poprvé prosadil. Ocenění zaslouží především smysl pro nadsázku a také umění kreslit tříštící se těla pod náporem kulek, Dillon si také dává záležet na grimasách jednotlivých postav. Celkově je opravdu na co koukat, barevná kresba naprosto sedí k atmosféře drsného akčního filmu, kterou tento comics evokuje.
. České vydání je na solidní úrovni. Nevšiml jsem si žádných chyb v letteringu či tiskařských šotků. Snad by se jen hodilo víc propracovat SFXka a především si vyhrát s počeštěnými nápisy na různých panelech a výkladních štítech. Do kategorie „perfektně zvládnutých“ patří překlad Štěpána Kopřivy. Jeho hrátky s češtinou jsou vysoce inspirativní a odnesete si z četby několik nových poučných sprostých slov. Doslova na duši pohladí skvěle kreslené a vystínované obálky Tima Bredstreeta (jedna ale chybí a byla nahrazena starší obálkou jiných autorů).
Když vše sečteme, Punisher 3 sice nedosahuje vysoké úrovně předchozích dvou dílů, ale stále se jedná o velmi slušný a zábavný počin. Akce, akce a akce, tuny kulek, doprovázené příjemným nadhledem a suchýma hláškami. Kdo četl předcházející knihy, neměl by váhat.