Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DEPRESIVNÍ KAŠPÁREK A BAREVNÁ KARKULKA ANEB COMICSOVÉ WORKSHOPY NA ANIFESTU 2006

03.08.2006, autor: Hibi

Třeboňský festival animovaných filmů se svému statickému bratříčkovi věnuje dlouhodobě: třetí ročník před dvěma lety za účasti Maxe Andersona hostil výstavu Komiks, obraz, animace z produkce Motu a seminář na téma Comics vs. animovaný film, loni proběhl comicsový workshop (Příliš) dospělým vstup zakázán! s kresbami Zuzany Andělové. A tak ani ročníku letošním nemohla comicsová dílna chybět. A zdaleka nejen ta.
Strůjci letošního comicsového programu byli Tomáš Hibi Matějíček a Marek „Mára“ Pokorný, autor například Márastripu na comx.cz nebo brilantního seriálu Gobius Capito z denníku 24. Autorský dvoutakt vytvořil do festivalového deníku marionetový strip Dřevo v duši, jehož hrdiny byli – s ironií comicsu vlastní – Honza, sice král s půlkou království, ale pořád ještě Hloupý, depresivní Kašpárek, fiflena Princezna, zbitý, šišlající drak a trpaslík (nebo trpaslice?).

Na tento strip navazoval otevřený workshop Scrabblecomics – ve foyer hlavního promítacího sálu byly umístěny výstavní panely, na něž měli návštěvníci možnost lepit předkreslená comicsová políčka s postavami ze stripu, dopisovat do nich text a vytvářet tak vlastní příběh – a přímo se tak stát spolutvůrcem světa zhrzených loutek…

Záměrem bylo jednotlivé příběhy propojit skrze konkrétní políčka, podobně, jako se kříží slova ve Scrabblu nebo v křížovce; to se návštěvníkům dařilo tu více tu méně, a neskončit aktivita na nedostatku samolepek, pravděpodobně – jak ukazuje oněch pár zdokumentovaných pokusů – bychom se dočkali pestrých výsledků…

PĚKNĚ VYBARVENÁ KARKULKA

Kromě comicsů pro dospělé ovšem patřila podstatná část doprovodného programu i dětem – jejich comicsovou průvodkyní byla Červená Karkulka. Ovšem žádné tintítko a potrava pro vlky – naopak, sebevědomá mladá dáma, která se jen tak nějakou lesní zvířenou nedá zahanbit.
Cca na hodinu připravený program pro školy byl koncipován jako vhled do práce comicsového studia. Práci na scénáři zastupoval Karkulčin příběh, rozstříhaný na jednotlivá políčka: úkolem malých scénáristů bylo ho sestavit do fungující podoby, podobně jako puzzle – jen namísto jednoho obrázku se skládal celý děj.

Druhou fází byla samozřejmě kresba – to už byly k disposici velké formáty, na nichž byl příběh zkopírován celý. Tedy s vynechaným – již tak dost alternativním – koncem, který už byl zcela v rukou a pastelkách čerstvě vzniklých comicsových studií. Některá z nich setrvala u klasického konce s myslivcem, jiná se naopak chytla snadno se nabízející pointy: Karkulka sežere vlka. Mnohé adaptace se ale zcela odpoutaly, a tak prázdná políčka zaplnila i Karkulka Barevná, tarantinovský lesní masakr nebo ryzí fantasie, v níž se postavy zvětšovaly, zmenšovaly, potkávaly samy sebe nebo se propadaly do jiných světů… Závěrem pak musela jednotlivá studia – s představou, že jejich dílo bylo oceněno, a při přebírání ceny je třeba předstoupit před diváky – výsledky své práce presentovat.S pedagogickou dopomocí doprovázejících učitelů a jednoho festivalového dobrovolníka se podařilo zvládnout i přes 40 dětí naráz; příběh tolik známý, a přeci náhle nový dokázal upoutat, a i přes místy ostýchavější rozjezdy vznikly i docela odvážné varianty… Výsledek byl veskrze positivní na všech stranách, a tak se můžeme už teď těšit, co přichystá ročník následující…

Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!