Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

COMICS SALÓN BRATISLAVA 2006

27.09.2006, autor: Sakyk

V bratislavském areálu SÚZA se o víkendu 15. – 17. září uskutečnil třetí ročník multižánrového festivalu Comics Salón 2006. Po veskrze zkušebním prvním ročníku (omezeném v podstatě jen na výstavu v Pezinku) došlo vlastně na zopakování osvědčeného konceptu přelomové dvojky, která loni laťku nasadila zatraceně vysoko. A v tom lze spatřovat asi jediný výrazný nedostatek celé akce – absence jakéhokoliv vývoje, ať již na poli komiksovém či z pohledu celkové koncepce…
Tiskovou zprávu ze Salónu čtěte zde.
Že se v SÚZe děje něco mimořádného, o tom svědčil nejenom prapor s velkým oranžovým Céčkem uprostřed, ale hlavně davy natěšené mládeže blekotající něco o Spider-Manovi a Warhammeru. Z hlediska účasti se Salón dozajista velmi povedl, vždyť na něj bylo zvědavo téměř dvakrát více zájemců než vloni. A ti si měli z čeho vybírat, za celovíkendové vstupné v hodnotě 260 Sk dostali 34 hodin programu ve dvanácti sálech.

. Tradičního komiksu bylo bohužel poskrovnu, celkově by se jeho zastoupení dalo vyjádřit deseti procenty. Dvě výstavy – z pražského Knižního veletrhu známá přehlídka Současný český komiks, navíc nainstalovaná na zmenšeném počtu panelů. Z Německa připutovala výstavka tamních autorů, osobně v čele se slavným Mawilem. Stěny hlavního foyer a přilehlé schodiště zaplňovaly desítky amatérských manga výtvorů většinou náctiletých slečen. Nechyběly workshopy věnující se nejrůznějším tématům (od anatomie lidského těla přes volnou tvorbu až po origami) a obligátní kreslení na zeď. Jedna z místností o velikosti miniaturní školní třídy (cca pro třicet sedících diváků) nesla označení Comics Salon. Jenže opravdu komiksových přednášek tu proběhlo velmi málo: Komiksy, které změnily komiksy, Třetí sektor komiksu – komiks jako dokument, WorldCon, Hvězdy a úskalí československého komiksu, Co je… Čtyřlístek?, Komiks vs. film, Česká média věnující se komiksu, The way of Bastard.
. Mihnuli se tu také nakladatelé Jiří Pavlovský s Karlem Petříkem a scénárista Štěpán Kopřiva. Komiksové knihy a alba z valné většiny českého či anglického původu prodávala slovenská knižní speciálka Brloh, ceny však pro našince nevycházely nějak úžasně výhodně. Za vrcholy Salónu mohly být považovány dvě soutěže: karaoke (zpěv písní na pouštěnou hudbu) a cosplay (předvádění kostýmů populárních hrdinů), které se zvrhly v exhibici fanoušků mangy a anime. Těch zde vůbec byla výrazná přesila proti pravověrným komiksářům, o čemž svědčí i jeden promítací sál vyhrazený výhradně anime. Druhý, zvaný Hlavná paluba, zase nabídl nonstop projekci filmových hitů – jak „komiksových“, tak těch se sci-fi tématikou. Největšímu zájmu se těšily snímky Superman se vrací (kousky hrdiny v modročerveném trikotu se dokonce dočkaly opakovaného bouřlivého potlesku diváků), X-Men 3, V jako Vendeta a Doba ledová 2.

. Ortodoxní komiksář se asi na Salónu nudil, ale příznivec subkulturního multižánru scifi-komiks-gamesy si určitě přišel na své. Vrátíme-li se tedy k myšlence nakousnuté v úvodu reportáže, zůstává vlastně otázkou, zda-li by posílení komiksové složky Salónu nepřineslo spíše jeho stagnaci v důsledku poklesu návštěvnického zájmu či odliv sponzorů. Jak se bude situace vyvíjet, uvidíme již příští rok, neboť v září 2007 se Comics Salón uskuteční opět.

Více fotografií naleznete v připravované fotoreportáži.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    
Jóachym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!