Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS Č. 4

26.10.2001, autor: Vojta

Tak jo, další měsíc je za námi a všechno je jinak, protože nové číslo Comicsu je pro tento rok (a nejspíš i provždy) poslední. Důvody tohoto kroku najdete v jeho úvodníku a na stránkách Calibre v novinkách. Já to tady jenom stručně shrnu.
Ukázalo se, že tento měsíčník určený širokým masám jimi není čten a ti, kdo si ho kupují, jsou zase ti samí staří známí komiksoví fanoušci (tj. já, vy co to teď čtete a ještě pan Zimbaba z Horní Dolní-takže, celkem 13 lidí). To musíme uznat, že vydávat tenhle časák jenom pro nás je…ehm…jak to říct slušně…jo, blbost. Tím jsme přeskočili tu vysvětlovací část a teď se ještě jednou, naposledy, podívejme na obsah.
Tomb Raider/Witchblade. Takže: finále? Jo, už je to tak. Konečně jsme se po čtyřech měsících dostali tam kam jsme chtěli a…no, po pravdě řečeno, toho tady moc není. Koncová bitka za moc nestojí, plus spousta keců, k jejichž pochopení vám nejdřív doporučuji přečíst si tenhleten článek (link Varmuža), protože jinak asi opravdu nebudete moc vědět která bije. V konečném součtu scénář nic moc (nebo lépe řečeno musely by u nás vyjít všechny části, která se k tomuto příběhu váží) a kresba,,,ano, ta je pořád skvělá.
Spiderman. Zdá se to neuvěřitelné, ale to co jsem tvrdil o scénáři k Tomb Raider/Witchblade, se dá téměř beze změny vztáhnout i na Spidermana. Bitka je tu sice pořádná, ale zato žádné pořádné zakončení příběhu, a to přestože Calibre tvrdí, že všechny v Comicsu rozjeté příběhy jsou v tomto čísle ukončeny. Když si ale vezmete fakt, že každý jednotlivý sešit Spidermana má okolo 22 stran, zatímco při součtu stran ve všech čtyřech číslech Comicsu se dopracujeme k číslu 32, tak nás ani nijak zvlášť nepřekvapí, že Spiderman nám končí přímo v nejnapínavějším bodě závěrečné přesdržkovky, nás čtenáře přitom odsuzuje k smutnému faktu, že se již asi nikdy nedozvíme, jak to vlastně dopadlo (no dobře, Spiderman to asi přežije, ale stejně…). A konečně, hlavní spojovací bod s Tomb Raider/Witchblade: k tomu, aby český čtenář vše pochopil, by bylo nutno toho vydat podstatně více než se stalo. Ke kresbě pak jen, že je stále (přirozeně:-)) stejná, tedy mírně nadprůměrná.
Tak, a konečně tu mám pro vás něco povzbuzujícího. Tedy Hellboye a jeho krátký příběh Baba Jaga. O co jde je asi jasné. Hellboy si to, v pravou půlnoc na hřbitově, vyříká v klasickém střeleckém souboji, za přihlížení četného umrlého diváctva, s ruskou čarodějnicí, u nás známou hlavně z tradičního předvánočního evergreenu Mrazík. V hlavních rolích: hořící lebka a Hellboyova pistole. Co dodat? Tahle krátká (a uzavřená!) story z Hellboyova každodenního (a každonočního) života vás určitě zaujme a pobaví, neb má všechny klasické ingredience: zajímavý nápad, zajímavou nestvůru, skvělou atmosféru, klasickou kresbu, mluvící zvířátka a Hellboye.
ABC Warriors. No, co s tím? Nejsou tady, to s tím. V zájmu dokončení-nedokončení (nedokončitelného) tu na ně nezbylo místo. Tak. Velké zklamání (fakt jsem se na ně dost těšil). Nelze než zatnout zuby a vydržet. Calibre totiž přislíbilo, že jim v příštím roce vydá celý book. Věřme tedy a držme jim palce.
Zbytek čísla je pak již klasický. Obsah, Úvodník, Historie comicsu (stálá kvalita a tentokrát dokonce i Superman, škoda jen, že se dalších pokračování už nedočkáme, nezbývá něž čekat na příští rok připravovanou knihu o comicsu), Novinky ze světa comicsu (dvě strany), rubrika Top Secret (o Hellboyovi, jeho autoru Miku Mignolovi a o příběhu Baba Jaga), dvoustrana věnovaná novému calibráckému Clubu Comics, Sin City (a Calibre připravovanému čtvrtému booku z této série) a na vánoce chystanému prvnímu albu špičkového evropského sci-fi comicsu Druuna. Mučírna Martina Němce chybí, asi jste mu neposílali své příspěvky, nebo už na něj nevyzbylo místo.
Překlad. Hellboy = pan Kantůrek = kvalita. Ostatní = slečna Kábelová = jde to (na slovíčko „sem“ jsem narazil jenom dvakrát).
Korektury. OK, až na Tomb Raider/Witchblade, kde vypadlo celé slovo a našel jsem překlep v hodně důležitém jméně.
Zbytek, tedy obálka, tisk, papír a lettering stále stejné a stále kvalitní.
Shrnutí. No, myslím že je zbytečné, protože jste si z této i předchozích recenzí už asi dávno udělali vlastní názor na to o co tu jde. A za to buďte rádi. Mít vlastní mozek je v těchto dobách dost výjimečné.
PS 1: Pořadí kvality: Nejlepší je samozřejmě Hellboy a u zbylých dvou comicsů jsem už ztratil sílu posoudit, který z nich je horší.
PS 2: Pokračování příště?
Hellboy
Scénář: Mike Mignola, kresba: Mike Mignola, překlad: Jan Kantůrek, 8 stran
Spiderman – Další návrat Sinister Six! (4.díl)
Scénář: H. Mackie, kresba: J. L. Byrne, překlad: Alžběta Kábelová, 10 stran
Tomb Raider/Witchblade (4.díl)
Scénář: M. Turner a W. O´Neil, kresba: M. Turner, překlad: Alžběta Kábelová, 6 stran
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Comics 4
Série: Comics
Scénář: Howard Mackie
Mike Mignola
W. O/Neil
Michael Turner
Kresba: John Byrne
Mike Mignola
Michael Turner
Překlad: Alžběta Kábelová
Jan Kantůrek
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 32
Formát: A4
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!