Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (20) – BATMAN SE VRACÍ

12.10.2006, autor: Tomáš Pekárek

Osmdesátá léta patřila Supermanovi, velkou část let devadesátých však ovládl Batman, který se vrátil roku 1992 na plátna kin ve snímku Batman se vrací (Batman Returns, režie Tim Burton). Film patří do nevelké skupiny pokračování, která jsou úspěšnější než první díly, kvalitativně bývá staven o nepatrný stupínek výš.
Podrobnou recenzi filmu Batman se vrací čtěte zde.
Batman se vracíBatman se vrací obsahuje těkavou nepředvídatelnost: nikdy nevíte, jakým směrem se tento zadumaný, satirický, zázračně imaginativní film může obrátit. Občas se příběh dostane do slepé uličky. Ale hned za rohem číhá vizuální zázrak. Toto zvrácené filmové hračkářství je trochu nepořádné, ale je to vizionářský nepořádek. O kolika pokračováních je možné něco podobného říct? (Citováno dle D. Ansena: A Gotham Gothic, Newsweek, 1992, č. 25, s. 51.)
V novém filmu se objevují další postavy z batmanovského světa jako Penguin neboli Tučňák v podání Dannyho DeVita a Catwoman/Kočičí žena, kterou hraje Michelle Pfeifferová. Batmana ztvárnil stejně jako v předchozím díle Michael Keaton. Jelikož je divák s postavou netopýřího muže již seznámen, představuje režisér publiku zrození záporného Penguina a Catwoman. Základní znaky jako kostýmy, vizáž a jména jsou zachovány z původního komiksu, samotný příběh je vystaven tak, aby jednotlivé postavy měly logický důvod pro své konání.

Batman se vracíV civilním životě miluje Selina (Catwoman) Bruce Waynea (Batman), kdežto jejich alter ega proti sobě bojují. Catwoman však není zápornou postavou natolik, aby měla ambice ovládnout město nebo celý svět, na rozdíl od Punguina, kterého v dětství rodiče spláchli do kanalizace, protože byl „jiný“.
Poměrně spletitý a pestrý děj se odehrává ve vánočním období, což už tak temnému prostředí Gotham City dodává na větší depresivitě a melancholičnosti. Svou atmosférou připomíná film Burtonovo předchozí dílo Střihoruký Edward (Edward Scissorhands, 1990). Místy až expresionistická grotesknost prostředí i některých postav také zpětně ovlivnila samotný komiks, kde v devadesátých letech pokračovala temná linie Batmanových dobrodružství.

Batman se vracíKomiksovější vyprávění, také díky kulisám se strmou velkoměstskou architekturou a temnou kanalizací, které zastiňují herecké výkony.“ (J. Walker: Halliwell´s Film, Video & DVD Guide, HarperCollins Entertainment, London 2004, s. 67.)
Za masky a vizuální efekty byl snímek nominovaný na Oscarová ocenění. Batman a Batman se vrací patří mezi nejlepší filmy podle komiksových příběhů, jimž se daří přiblížit prostředí děje a postavy i těm, kteří s „temným rytířem“ neměli možnost setkat se na stránkách časopisů. Zároveň ze čtveřice filmů o Batmanovi patří ke zdařilejší polovině. Na třetí a čtvrté pokračování v režii Joela Schumachera přijde řada později, ale předem je možno uvést, že se jednalo spíše o zklamání než důstojná pokračování slibně započaté filmové série.


Batman se vracíBatman se vracíBatman se vrací


Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Detaily o sérii

Série: Batman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!