Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ZKRAT Č. 6 ANEB DOBRÁ ZVĚST

19.02.2007, autor: Sakyk

Je ověřenou pravdou, že tištěné časopisy a fanziny jsou živnou půdou a nezbytnou platformou zdravého vývoje každé komiksové scény. Stav u nás? O neutěšené situaci svědčí, že takových titulů bychom snadno napočítali na prstech jedné ruky. Ještě že situaci zachraňuje brněnská úderná dvojka Aargh/Zkrat. Její mladší polovička slaví půltucet, čili Martin Přibyl vydal Zkrat č. 6.
Recenzi pátého Zkratu čtěte zde.
. Za ty necelé tři roky, co Zkrat kalí tuzemské komiksové vody, si v nich vydobyl celkem pevné místo a představil celou řadu neokoukaných, zajímavých tvůrců – stačí vzpomenout na Fobův strip Kook či Sugar Cube od Toy Box. Někteří z nich by se dali označit za zkratovské stálé hosty. To určitě platí o Karlu Jeriem (s Přibylem navíc graficky spolupracuje i na jeho infowebu Komiksárium), který tentokráte vytvořil akční obálku, na níž navazuje osmistránková éterická řezanice s lehce zapamatovatelným názvem Heaven Riders of Michael vs. Guards of Devil Navy. Na první pohled se tváří jako vrchol čísla, především díky místy sice poněkud nepřehledné, jinak však atmosférické Jeriově kresbě (byť v poslední době začíná trochu přešlapovat na místě), po přečtení takový pocit rychle mizí. Může za to slabší scénář vrcholící poněkud levnějším závěrem; nezachrání ho ani neortodoxní prolínání vypravěčova neutrálního hlasu s promluvami hrdinů, každý vyvedený jiným fontem.

Dalším takovým případem věrného zkratovského tvůrce je Miloš Mazal, který na tuzemskou scénu vlétl doslova jako kometa komiksem Mesiáš, oceněným na comiCZconu 2004. V tomto Zkratu se prezentuje zpracováním klasického faustovského tématu pekelného zaprodání v příběhu Odkaz. Je to však ještě větší zklamání, než úvodní H.R.M.G.D.N. Kresebně se Mazal nikam výrazně neposouvá, scénář je jako vždy velmi široce rozkročený, ovšem nyní nikterak překvapivý. Neškodilo by ani ubrat z bujného textu, který se nevejde do obrázků a je proto uvězněn v samostatných políčkách.

. Za další „českou komiksovou hvězdu“ čísla můžeme považovat tak řečeného Vhrstiho. Oceňovaný v zahraničí, v poslední době stále více se prosazující i ve své domovině, publikoval poprvé právě ve Zkratu. Jeho příspěvek Dnes je divné všecko uvádí rozšafný rozhovor, který s ním vedl Tomáš Hibi Matějíček. Ten je spolu s Petjou autorem scénáře minidetektivky vyprávěné formou televizního zpravodajství. Vhrstimu sice nenabízejí dostatečnou příležitost, aby ukázal svůj talent, alespoň pro kouzelně naivní pointu stojí za to si ho přečíst. Kvarteto komiksových matadorů doplňuje Jiří Zimčík se svou půlstránkovou, barevnou hříčkou Kruh. Škoda, že nedostal více prostoru a stále více se do povědomí zapisuje jako tvůrce doplňkových ilustrací a taškařic, známých z Inseminátora.

. Pokud nebudeme počítat Petanqueové přátele Tomáše Přidala stvořené dle písně jeho skupiny India Happening Punk, které vydavatel otiskl snad jen z kamarádského soucitu, zbývají nám tu už jen dva výtvory Srba Milana Pavloviće řečeného Mr. Stocca. Tím prvním je zvláštní komiks beze slov Zvláštní dny o panu prasátkovi, jehož mozek přes noc odpočívá na bidýlku. Občas legrační, občas drastický, celkově docela zábavný úlet nasměrovávající čtenářovu náladu právě opačným směrem, než by zrovna potřeboval. To tón kraťásku Když jsem byl ještě malý kluk, zabírající dvě poslední barevné stránky, je zcela jednoznačný. Na příběhu chlapce, kochajícího se ze smutného konce hmyzáků umrzlých v lednici, zpracovává téma smrti a pomíjivosti života.

. I když se může zdát, že šesté číslo Zkratu je spíše zklamáním, není to pravda. Ve svém výsledku nabízí několik solidních příspěvků, osvědčená jména, nováčky i zahraničního hosta a k tomu hrst publicistiky – to vše v dobré grafické úpravě a tiskové kvalitě. A především – nepořídit si šestý Zkrat znamená ztratit kontakt se současnou českou komiksovou scénou. Což je i ona dobrá zvěst z titulku – český komiks žije a pořád má ještě kde se předvádět. Dopřejme mu to!

Zkrat č. 6 v kostce
Jerie v minulosti dokázal, že umí vymyslet báječné věci, ale tohle autorovi jeho formátu příliš nesluší. (Heaven Riders of Michael vs. Guards of Devil Navy)
Pět bodů z deseti. Pokud jste v dostatečně poťouchlé náladě, tak třeba i sedm z deseti.
(Zvláštní dny)
Stejné jako v případě Karla Jerieho: kdyby se jednalo o komiks začínajícího autora, tak za jedna, takto pouze průměrná trojka.
(Odkaz)
Neurazí ani nenadchne, pobaví bez hlubšího uvíznutí v paměti. Vhrsti i Hibi mají na víc, přesto jde o příjemné počtení.
(Dnes je divné všecko)
Příjemné barvy, příjemná hmyzí smrt, příjemná tečka za celým číslem.
(Když jsem byl ještě malý kluk)
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Zkrat č. 6
Série: Zkrat
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 44
Formát: A4
Vydavatel: Martin Přibyl
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!