Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke

04.02.2019, autor: Já

Recenze komiksu Lucky Luke: Tortilly pro bratry Daltonovy. Nebo spíš takhle: LLICKY LLIKE na divokém západě s divokým leteringem.
Lucky Luke je vlastně divoký západ v USA z pohledu Belgičanů (Morris) a Francouzů. Jeden čas se na tvorbě podílel i autor z Asterixe, René Goscinny.

Daltonovi se prezentují jako nejlstivější bandité v USA. Přitom únos Luckyho Luka (dále jen LL) byl dílem náhody a vlastní LLyho pasti. Takže pro mě osobně jsou bratři Daltoni hloupí jak poleno, pověst nepověst. Vyzdvihuji tuto průhlednou charakteristiku jako vysoce přínosné ponaučení. Bandité ze sebe dělají hogofogo a mezitím se provalí jak jsou tupí. Chytří jsou jenom ve vytváření obrazů mýtů a prvního dojmu, drbů a pověstí o svých kvalitách. Takový reklamní marketing v praxi.

Nelíbí se mi leterink a hnusné U co spíš evokuje LI a naopak. ŤLIK ŤLIK ŤLIK. JESTU PAK TOHLE ČTETE SPRÁVNĚ. Na straně 8 je dokonalé oslovení LLICKY LLIKLI. Přitom za pikantní shledávám to že se jedná o ruční leterink kdy každé písmeno vyhlíží jinak. Aspoň mě pobavilo BLIENO a LILIČNÍCI. A frustrace se koná i opačným směrem. LISTY čtu jako USTY. Tenhle leterink a zrovna v tomto komiksu má u mě prostě maximální smůlu.

Ptačí pohled na vesnici (ze strany 12) jsem si užil, koně, lidi, ulice ve městě. I když asi chybí vyšlapané cesty. Jinak pozadí působí spíše odfláknutě ale kresba postav a ostatního ujde. LL s Daltonovými se ukazují jako charakteři s osobnostní náplní. Na straně 10 dým a obláček bubliny lze zaměnit jeden za jednoho.

V komiksu zazní i španělština která k Divokému západu patří. Narazil jsem a líbil se mi ftip na výslovnost určený jen pro znalce jazyka (str. 11.) Což je zajímavé že ve francouzském komiksu o Aamerice se mluví španělsky. Další vtip se odehraje v kantýně s výměnou cedulí. Tleskám. Pro loupež v bance má bandita maskovací šátek se svým jménem. Kam na ty ftípky autoři chodí.

Pes a kůň mluví. To jsem nevěděl. Ale pes neumí česky, nebo spíš překladatel? Pes říká : "Co naděluje kůň?" místo "Co naděluje koni?". A na straně 10 jsem nepochopil ke komu mluví. Trapák pes se projevuje i ve straně 14 kde zbytečně vykecne: "Takový kůň je pro cestování docela praktický." Uodafak?

Od strany 24 jde příběh do kopru. Proč Espuelas zjišťuje jestli pes zná Daltony? Psa propustí místo aby s ním vymysleli plán pro oloupení LLa. Směs tabáku z Londýna, když Kuba, ráj doutníků, je na dohled? To je divné.

S LLem jsem se poprvé setkal v jednom plátku z devadesátých let kde přetiskovali sešit s názvem Fingers z roku 1983. Komiks vypráví o kouzelníkovi který se za své zlodějské kejkle dostane do vězení kde pořád neumí zkrotit své hbité ruce. Příběh přinese zajímavý paradox "šťastné okradené ženy" který dává ve známost myšlenku že když se sejde kladná a záporná událost, tak ta pozitivní vytlačí tu špatnou. Okradená dáma září štěstím bez sebe protože zloděj kouzelník jí vložil růži do vlasů. Ukradené náušnice jakoby nevadí.

Říká se, buď pozitivní za každých okolností. Dá se k tomu zajásat že jí zloděj třeba nezabil nebo nezranil, což je známá taktika gangsterů: "Zaplať za to že tě nezabiju." A člověk se může radovat že narazil na tak "chytrého" zabijáka a jak si zachránil život. Což je samozřejmě paradoxní nesmysl.

Padouch by mohl říct: "Zaplať a já tě neokradu." Podobné situace jsem si všiml ve filmu Sedm statečných. Vůdce zlodějů přátelsky vítá vesničany, objímá je a ujišťuje o své náklonnosti. Na jeden a půl sekundy by ten vesničan snad mohl být i polichocen kolik má najednou kamarádů. A jiný farmář pak utrousí že je neokradou o všechno a vždycky jim nechají něco na přežití. Že tady existuje nerovnováha a že za vlídné slovo ke starostovi platí celá vesnice víc než dost musí být jasné každému. Přátelská slova která zanechají chvilkový příjemný pocit jsou vzápětí smetena mnohem déle trvající emocí křivdy z nespravedlnosti. A ještě k tomu hořký pocit z těch neupřímných lichotek.

Zpátky k LLu. Samotný LL na mě kdysi zapůsobil jako chytrý kovboj což bylo způsobeno tím jak málo mluví a jaký měl oduševnělý výraz tváře. Měl jsem ho tak zafixovaného celou dobu. Přitom ve skutečnosti ten chytřejší v komiksu byl ten kouzelník.

Po přečtení dvou komiksů LL musím prohlásit že LL se jako chytrolín moc neprojevil.

Několik legračních pojntů bohužel nepřebije otřesný leterink a několik blbostí. I přesto se jedná o slušný sešit. Ze zájmu jsem ještě četl LLyho komiks kde v názvu byl nějaký soudce a čtení tohoto kusu docela bolelo trapností. Myslím že LL: Tortilly předčí toho LL:Soudce i LL: Fingers vtipem, naopak Fingers vyniká nápady. Musím ale poctivě přiznat že jsem LL:Fingers nečetl celý. V tom časopise na pokračování ho nestihli dokončit a nějak mě nelákalo si ho sehnat jinde. No a letos jsem ho hledal a vypadá to že nevyšel v češtině.

Podle Wikipedie je LL slavnější bráška Asterixe, o čemž vypovídá i přes 70 vydaných alb, což je více než dokázal Francouzký Gal. Naštěstí jsem tuto informaci zjistil až po napsání recenze a text vznikl bez ohledu na jakýsi respekt k uznávané komiksové sérii.

Hodnocení komiksu: 30 %

Zdroje:
Wikipedie,
Lucky Luke: Fingers (v časopise Čau: čísla 3/1992 - 1993)
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON
23.02.2005 GOLDEN CITY 5: LE DOSSIER HARRISON (AKTA HARRISON)čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJEgmont - grafické novely
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
12.03.2013 Hra o trůny: Po knize a televizním seriálu přišel komiks - 80 %Lucky Luke
04.03.2008 MORRIS, MUŽ JEDNÉ SÉRIE
03.03.2008 LUCKY LUKE 12 – TRAMTABUMOVO DĚDICTVÍ
18.10.2007 LUCKY LUKE 11 - BÍLÝ KAVALÍR


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!