Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CRWECON ZA 4 DNY: KAŽDÝ TISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍK DOSTANE BAGR ZDARMA, ŘÍKÁ J. PAVLOVSKÝ

05.06.2007, autor: Sakyk

Již za pouhé čtyři dny, v sobotu 9. června, se v pražském kině Aero uskuteční druhý ročník Crweconu. Jeho hlavní organizátor Jiří Pavlovský nás tak dlouhou přemlouval, abychom s ním v rámci propagace této akce udělali rozhovor, až jsme se nad ním slitovali a kýžený prostor mu poskytli. Nic zásadního se v něm sice nedozvíte, ale aspoň se pobavíte. A na Crwecon proto určitě také přijďte!
Úvodní otázka ani nemůže znít jinak: kdo přišel s nápadem udělat Crwecon a kdo stojí za jeho organizací?
Crwecon vymyslel jeden krásný a inteligentní muž z vydavatelství Crew a také stojí za organizací. Nebudu říkat jeho jméno, protože kromě toho, že je krásný a inteligentní, je také skromný. A sympatický. A má půlmetrový penis.

Letos se Crwecon koná už podruhé. Jaký byl důvod jeho loňské premiéry?
Někdy se začít muselo… a rok 2006 nám přišel jako dobré datum. 2005… to je takové až ostentativní, až nepřirozeně kulaté, 2004 nedomrlé, 2003 má špatnou karmu, 2002 je moc palindromové, 2001… to by si nás lidi pletli s Kubrickem a 2000 už vůbec ne - co kdyby přišel konec světa? Lidi by to pak házeli na nás. Takže je jasné, že rok 2006 byl jediné vhodné datum.

Nejde spíše o určitou návaznost na neexistující comiCZcon?
Návaznost je v tom, že comiCZcon skončil, protože to pořadatele přestalo bavit – a vypadalo to, že žádná další podobná akce nebude. Což bylo škoda, protože jsme přesvědčení o tom, že takováhle akce je potřebná, že by se komiksoví fanoušci měli možnost někde setkat a utvrdit se v přesvědčení, že čtení komiksů je bezva a že to z nich vůbec nedělá vyvržence lidské společnosti. A ti, kteří se o komiksu teprve dozvěděli, kteří si koupili jeden komiksový sešit Méďy Pusíka a vrtá jím hlavou, jestli existuje ještě něco podobného, ale pro starší, aby se mohli přijít podívat a zjistili, že ano, že je to obrovský svět – a hned by dostali seznam zajímavostí a turistických atrakcí, aby se v tom světě hned neztratili a nepřestalo je to bavit. (Proto se i v přednáškách docela zaměřujeme na nováčky.)
Jenže comiCZcon skončil a nebyl nikdo, kdo by se do něčeho podobného pustil, tak nám nezbylo nic jiného, než vzít to na sebe. Pak se sice objevil KomiksFest, ale ten se vydal dost opačným směrem, než chceme jít my, takže si navzájem ani nekonkurujeme.

Hlavní důvody conání conu tedy jsou docela vznešené…
…důvody jsou naprosto sobecké – přitahovat, vychovávat si a podporovat komiksové čtenáře. Jsme organizováni po způsobu sekty. Naši agenti klepou u dveří bytů a ptají se lidí, jestli už přemýšleli o komiksu. A když projeví zájem, pozveme je na Crwecon, kde dostanou základní informace o žánru, zprávu o tom, co je kde nového a zajímavého… prostě, vymyjeme jim mozek. No a pak doufáme, že nám budou do konce života platit za komiksy.

Takže Crwecon bude i příští rok?
Pokud na něj budou chodit lidi, tak bude. Zatím je moc brzo něco odhadovat. První ročník byl čistě testovací, to jsme si chtěli ověřit, jestli vůbec někdo přijde. Někdo přišel, takže zkoušíme druhý, programově o dost nadupanější. A dál se uvidí. Chtěli bychom samozřejmě růst, mít víc proudů akcí, víc hostů… ale chceme se vyvíjet postupně. Jsme realisté – tedy nakolik může být realista člověk, který se pustil do vydávání komiksů.

Vypadá to, že se rodí nová tradice…
Jo, za chvíli začneme konkurovat velikonoční pomlázce.

Teď něco k programu, co z něj bys rád zdůraznil?
Všechno. Samozřejmě, uvidíme, jak co dopadne, ale většina přednášek je zajímavá a doufejme, že bude i zábavná. Bude tam Spider-Man i manga, vydavatelé i překladatelé, české komiksy i shrnutí toho nejzajímavějšího ze zahraničí. Budou tam televizní seriály i filmy, pamětníci i nováčci, krev, slzy – a pokud bude horko, i pot. A pokud by nedejbože něco z toho nezabralo, tak před sálem se budou prodávat nové i antikvární, české i zahraniční komiksy, bude tam čtenářská burza (kde můžou návštěvníci prodávat či vyměňovat exempláře ze svých sbírek), bude tam mít stánek Seqoy, kde budou novinky se slevou, přijedou i komiksy a alba z Polska… a dokonce se tam objeví i prodej komiksových sošek a figurek. A co je nejdůležitější, budou tam další podobně postižení jedinci a bar – a po skončení akce se budou promítat komiksem ovlivněné filmy.

To je slušný výčet, ale zkusím se zeptat ještě jednou a jinak: jaká jsou hlavní lákadla?
Každý tisící návštěvník dostane bagr zdarma.

Co třeba to, že vstup je zdarma, to je docela rarita… z čeho se vlastně Crwecon financuje?
To ani není tajné… koneckonců na tom není nic špatného. Z dětské prostituce. To mi připomíná jednu věc: Zveme všechny rodiče, aby přišli i s dětmi. Máme tam pro ně přichystaný speciální koutek.

Které známé osobnosti českého komiksu se akce zúčastní?
Především já, to bych celkem rád zdůraznil. Pak jsme pozvali českého komiksového rozjížděče Vladimíra Veverku, aby spolu s Petrem Litošem, Štěpánem Kopřivou a dalšími zavzpomínali na začátky komiksu u nás. Už je to přece jen deset let, takže máme nárok trochu bilancovat, ne? Přijde i kat crewní mučírny Martin Němec, aby posoudil kresby začínajících autorů a dal jim nějaké rady do života (třeba jak si uvázat smyčku, až se budou věšet). O čem bude mluvit překladatel Simpsonů Petr Putna je myslím celkem jasné… no a pak tu máme Lukáše Růžičku z Fantasy Planet, který se pustí do televizních superhrdinských specialit a nových komiksů, z Brna přijede Tomáš Prokůpek a Martin Přibyl z Aarghu, zaskočí i zástupci komiksových vydavatelství, aby odpověděli na divácké dotazy a vyprávěli o tom, co všechno chystají.

Nějaká závěrečná hláška, kterou bys čtenáře Komiks.cz na Crwecon pozval?
Komiks.cz má čtenáře?

Pokud tedy náhodou někdo dočetl až sem a s účastí váhá, ať vůbec neváhá a na Crwecon se vypraví.
Crwecon 2007
Sobota, 9. června, od 9.00 hodin.
Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Program:
9 – 10 hod: Prodej komiksů a burza
10 - 11 hod: Spider-Man červenomodrý, černý, stříbrný i zlatorudý!
11 - 12 hod: Superhrdinové kontra film a televize, klasické i bizarní ukázky!
12 - 13 hod: Brno Rulez! Zprávy ze světa Aarghu a představení Komiksária!
13 - 14 hod: Manga, manhwa i americké imitace!
14 - 15 hod: To nejzajímavější ze zahraničního komiksu za rok 2006
15 - 16 hod: Simpsoni v komiksu! Představení nového titulu!
16 - 17 hod. Nakladatelský koutek, spojený se křty a podobnými oslavami
17 - 18 hod: Deset let Crwe, aneb dědkové vzpomínají na staré dobré časy.
18.30 hod: Filmy - 300, Clerks 2: Muži za pultem, Želvy Ninja
Další podrobné informace zde.
.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!