Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN: MASK OF THE PHANTASM (FILM)

15.06.2007, autor: Ondřej Čížek

Ponurá atmosféra, inteligentní zápletka, romantika, nápaditá akce, charismatický záporák a ještě mnohem více ve filmu Batman: Mask Of The Phantasm, prvním animovaném celovečeráku s Batmanem v hlavní roli, který roku 1993 navázal na veleúspěšný kreslený seriál…
. V Gotham City začíná být opět dusno. Po Jokerovi a jemu podobným se sice slehla zem, ale je tu ještě někdo jiný. Ten černý vzadu, který ovšem neohrožuje obyvatele města, nýbrž samotné šéfy rozsáhlé gothamské mafie. Nosí dlouhou šedou kápi, na obličeji má ocelovou masku připomínající symbol Punishera a místo pravé ruky se chlubí vyleštěným bodákem. Že by se stavil Jack Rozparovač? Kdepak, do Gothamu zavítal tzv. Fantom, jenž krom toho, že snižuje počet místních mafiánů, pořádně zavařuje i Batmanovi, který mu jde od začátku po krku. Starý dobrý netopýr se snaží přijít na to, proč tajemný mstitel v šedé kápi drasticky likviduje zrovna jen krále podsvětí a do toho všeho se musí jeho druhé já jménem Bruce Wayne nějak vypořádat s faktem, že se do města vrátila jeho bývalá láska Andrea, již kdysi úspěšně požádal o ruku, jenomže ona mu nakonec přeci jenom zdrhla. A aby toho nebylo málo, policie i gangsteři si Fantoma snadno pletou s Batmanem, a tak po ochránci Gothamu jdou jak zásahové jednotky, tak i jeden starý známý, s nímž bossové udělali menší dohodu – on odstraní problémového netopýra, oni mu na oplátku zaplatí tučnou sumu. O koho že to jde? No jasně, že o Jokera.

. Příběh především!
Batman: Mask Of The Phantasm (u nás film běžel pod suchým názvem Batman a Fantom) stojí za to vidět už jen kvůli příběhu. Snímek trvá necelou hoďku a půl a přesto, že je to „pouze“ animák, příběh má šmrnc, rychle utíká, nepostrádá napětí, atmosféru ani humor. A to vše díky tvůrcům, resp. scénáristům Alanu Burnettovi a Paulu Dinimu a režisérům Ericu Radomskému a Bruci W. Timmovi. Tihle chlápci se podíleli i na tvorbě oceňovaného televizního seriálu Batman: The Animated Series a právě na jeho úspěch se pokusili navázat historicky prvním celovečerním animákem o Batmanovi. A povedlo se jim to víc než dobře.

.

Snímek nepostrádá nic z toho, čím oplýval seriál. Jak již bylo řečeno, je inteligentní a i když vám pointa bude nejspíš jasná hned od začátku, na to, že jde o žánr „rodinného filmu“, musí se nad tím chtě nechtě občas přemýšlet. Postavy se navzájem podezřívají a každá z nich má jasné cíle, kterých chce dosáhnout za každou cenu. Batman tu je jako osamocený hrdina, jenž může věřit jenom sám sobě, batmobilu a věrnému Alfredovi.

. Krom zbrusu nového protivníka (v seriálu se nikdy neobjevil) tvůrci do příběhu obsadili již zmiňovaného Jokera, který tu ovšem není jen nastaveným panákem, ba právě naopak – klaun se objeví až zhruba v půlce filmu a v samotném finále se ukáže, že zde hraje v podstatě jednu z klíčových rolí.

Nesmíme také zapomenout na (u animáků neobvyklé) použití flashbacků, jimiž Timm s Radomskim rozhodně nešetřili. Za celý film jich tu je hned několik a přesto, že občas narušují plynulost děje a činí ho nepřehledným, výtečně pomáhají navyšovat onu „přemýšlivost“.

. Romantiky není nikdy dost
Přes veškeré plusy ohledně ztvárnění postav a promyšleného scénáře, nejsilnější zbraní Mask Of The Phantasm je jednoznačně atmosféra. Ta je místy ještě o stupeň temnější než v seriálu. Film ostatně vešel v USA do distribuce roku 1993, jen rok poté, co se na plátna kin vrátil ultraponurý Burtonův Batman. Temné uličky, město zahalené v mlze, ponurý hřbitov, opuštěný a zchátralý zábavní park, Batmanova jeskyně – všechno jako by Timovi vypadlo ze šuplíku.

. A v kontrastu s kouzelně pochmurnými scenériemi do nás režiséři nečekaně perou romantiku. Ano, slyšíte dobře, MOTP překvapivě obsahuje romantickou linii, v níž má hlavní úlohu zamilovaný Bruce Wayne a ona Andrea, dcera bývalého úspěšného obchodníka, jenž se bohužel zapletl s mafií. I když dojde na polibky, objetí, pláč, žádání o ruku a na další nutné dávky patosu, díky střízlivým režisérům nic z toho nepůsobí trapně a vše je pečlivě vyvažováno pohlednou akcí (finální souboj uprostřed miniaturního Gothamu rulez!) nebo inteligentním humorem napasovaným hlavně do dialogů.

. Stejně jako romantika je pevnou součástí příběhu i působivá hudba, již si vzala do parády loni zesnulá a po celém světě uznávaná skladatelka Shirley Walkerová. Z jejího znamenitého hlavního motivu, běžícího hned v úvodních titulcích, jde vskutku mráz po zádech. Skladatelka na něm ostatně zužitkovala zkušenosti ze spolupráce s Dannym Elfmanem, jemuž vedla orchestr při nahrávání soundtracku k prvnímu Batmanovi a Střihorukému Edwardovi. Výborný „main title“ si můžete poslechnout zde.

. Jednou a dost
MOTP po své premiéře v USA (běžel zde v několika kinech) sklidil úspěch jak u diváků, tak u kritiků, avšak režisérské duo Timm/Radomski se u dalšího počinu již nesešlo. Animovaný Batman tak na chvíli usnul na vavřínech, aby se za pár let vrátil na scénu se zbrusu novým týmem. O tom ale zase jindy…

Batman a Fantom (Batman: Mask of the Phantasm)
Režie: Eric Radomski, Bruce W. Timm
Scénář: Alan Burnett, Paul Dini
Hudba: Shirley Walkerová
Země a rok výroby: USA 1993
Hlavní postavy namluvili: Kevin Conroy (Batman/Bruce Wayne), Dana Delany (Andrea Beaumont), Mark Hammil (Joker), Bob Hastings (komisař Gordon),…

Příště: Batman & Mr. Freeze: Subzero
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o sérii

Série: Batman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!