Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY VS. DŮM HRŮZY (3.)

26.06.2007, autor: Ivo Fencl

Pokračujeme v našem textu srovnávajícím prozaickou povídku Dům hrůzy s její komiksovou verzí v Rychlých šípech. Oproti předloze se autor ubránil i jakémukoli pomyšlení na hraní karet v hospodě…
„Co máme dělat?“ vznáší jeden z karbaníků otázku. „Nahoře karty hrát nesmíme, aby se děti nebudily!“ Ale Foglar zapracoval ještě víc. Odstranil dokonce i úvodní zmínku paní domovníkové o „malé černé rakvi“, která se „jednou objevila ve sklepě, aby za dva dny na to zmizela právě tak záhadně, aniž by se vědělo, kdo ji tam dal a kdo ji odnesl…“ Proč to udělal? Pro kreslený seriál byla tato další rakev asi už moc.

Slova Jindry Hojera: „Už vím, kde jsem viděl toho funebráka!“

Osm povídek Tábora smůly zpracovaných později do pěti epizod kreslených Rychlých šípů končí kapitolou Pan správce se zpovídá, ale už ve finále předchozí kapitoly se vysvětlí i záhada okna. Vedoucí říká: „Tvář, která se nám tehdy dívala ze zahrady do klubovny, patřila onomu zloději rakví… Díval se na nás tenkrát tak zlověstně jen proto, že nám záviděl naši útulnou světlou klubovnu. A to psaníčko nám také jen oni napsali, abychom se lekli, vystěhovali a oni by se pak scházeli zde místo ve sklepě…“ V komiksu má toto vysvětlení následující, o dost kratší pandán. Mirek Dušín říká: „Hrají dole karty – to jsou ty rány! Plíživé kroky za dveřmi patřily těm karbaníkům!“ Jindra Hojer: „Už vím, kde jsem viděl toho funebráka! Byla to ta tvář, kterou jsem viděl tehdy večer v okně!“ A Rychlonožka (se založenýma rukama) dodává: „Ano, záviděli nám klubovnu a chtěli nás z ní výhrůžným dopisem vypudit!“ Mimochodem, postřehli jste ten posun v Tomyho alias Jindrově bystrosti? Ne, nově už mu to nemusí vysvětlovat jeho bratr vedoucí!

V poslední kapitole věnované v Táboře smůly tomuto „detektivnímu případu“ pak Tomy (v komiksu ale všichni chlapci) už jen zpříma uhodí na domovníka. Jak je to? Ten se ušklíbne – a dí: „Jó – to tady po zahradě běhala ňáká cizí kočka, taková černá velká potvora, křičela celé večery i noci jako dítě. Tak jsem ji chytil a žena ji udělala na dvakrát k vobědu a večeři. To víte, mladej pane, časy jsou zlý… a kočka venkoncem vzato – dobrá…“ Inu, tak tohle v seriálu zůstat nemohlo, kdepak. Zde domovník Šípům jen odhaluje svou tajnou půdní králíkárnu. Už ve druhém pokračování jim přitom do podkroví zakázal přístup. Teď? Mat! A uloví Rychlonožku s Červenáčkem za uši a se smíchem povídá: „To křičící dítě byla mňoukavá kočka, králičí pečínka byla tou drahou zvěřinou – a pod bednou jsem pro naše schovával klíče.“

Ostuda Rychlých šípů…

Co následovalo? V knížce tohle: „Nasmáli se všichni dost, nejvíc ovšem Mikádek.“ To ovšem podstatně koliduje s finálním Mirkovým výrokem v budoucím komiksu, totiž se slovy, která vyzařují spíše potupu: „To je ostuda! To je ostuda! Vícekrát po ničem nepátráme!
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!