Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY VS. DŮM HRŮZY (4.)

03.07.2007, autor: Ivo Fencl

Probíráme se a srovnáváme Foglarovu prozaickou povídku Dům hrůzy s její komiksovou verzí v Rychlých šípech. Rozdílů jsme již našli spoustu, ale je jich ještě víc. Především v tom, že Dušína v seriálu přece jen vnímáme jako takřka rovnocenného ostatním členům klubu, zatímco anonymní vedoucí klubu v Táboře smůly se ve finále chová až takřka jako dospělý. Skoro jako by záhady od počátku chápal, nebo aspoň zpola, a hochy jenom zkoušel a testoval - pro Bobříka odvahy.
Paní domovníková říká: „Tady se dějí v poslední době vůbec divné věci…“Dále se dočítáme: „Také povídačka o šesti mrtvých nájemnících v domě, kteří zemřeli za posledních pět měsíců, nebyla pravdivá. To jen paní domovníková hochy strašila, když cítila ve vzduchu, že strkají nos do jejich králičího tajemství na půdě. Chtěla je tak tím vystrnadit z klubovny, aby králíci byli bezpečni před prozrazením městskému zdravotnímu úřadu.“ To v seriálu taky odpadá, neboť Foglar uhlazoval, jak mohl. Paní domovníková sice už na předposlední kresbičce prvního komiksového pokračování „straší“, ale nijak hochy z klubovny nevyhání. Říká jenom: „Tady se dějí v poslední době vůbec divné věci – ale co to mohlo být tam v zahradě, to nevím…

Všimněme si především, že celé dobrodružství Dům hrůzy se vůbec nepřihodilo vlastním hrdinům Tábora smůly, ale hochům, o nichž hrdinům Tábora smůly pouze vypráví jejich vedoucí (zřejmě samotný Jestřáb). Začíná se strašidelný příběh, nazývá se 32. kapitola a podotkněme, že autor pracuje dokonce se složitějším proplétáním příběhů tří - což je typické i pro šíření tzv. městských legend, které nově známe třeba z knížky Petra Janečka Černá sanitka. Jestřáb tedy začíná v knize chlapcům vyprávět: „Bylo to kteréhosi pochmurného večera v pozdním podzimu, když přišel ke mně na návštěvu. Byl to můj dobrý známý skaut, ale dnes bych ho byl málem nepoznal, jak špatně vypadal… ´Dříve, než ti budu vyprávěti svůj neobyčejný příběh,´ rozhovořil se ten bledý hoch chvějícím se hlasem, ´musím ti říci něco o sobě. Tedy nejsem strašpytel… A přece za poslední měsíc jsem se v těchto věcech změnil. Neboť to, co současně prožívám, je tak děsivé a tajemné, že vyhnalo ze mne poslední kapku odvážné krve. Já, který se smával povídačkám o návštěvách ze záhrobí a nevěřil v nic nadpřirozeného, bojím se nyní jíti po setmělých schodech. Já, který chodíval v pozdních večerech kolem osamělého hřbitova cestou k domovu, třesu se teď při nejmenším šustotu a desetkrát za noc zkouším dveře, jsou-li dobře zamčeny. Ó – buď proklet ten den, kdy prvně jsme se šli podívati na naši novou klubovnu! Ten den byl začátkem všeho utrpení, které náš oddíl teď prožívá.´ Byl bledý jako stěna, když takto hovořil.

Groteskní? Jistě. A všimněme si na tomto místě rovnou dvou věcí. Jednak zde Foglar doopravdy vypráví sám o sobě nebo, chcete-li, o svém alter egu, které ale současně vypráví to, co už mu předtím vyprávěl bledý hoch. Možná trochu klopotný úvod, ale určitě typický nejen pro výše zmíněné legendy, nýbrž i pro brakovou literaturu. Není totiž pochyby, že právě ta Foglara do značné míry odkojila. Sám to přiznal a kupříkladu výraz „ó – buď proklet ten den“ dokazuje, nakolik se od tohoto vlivu nedokázal ani při psaní chlapeckých příběhů oprostit. Mimochodem, má to společné s Vojtěchem Steklačem. Takhle, samozřejmě, děti nemluví - tak hovoří postavy z cliftonek.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!