Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY VS. DŮM HRŮZY (6.)

17.07.2007, autor: Ivo Fencl

V minulém díle našeho seriálu srovnávajícího Foglarovu prozaickou povídku Dům hrůzy s její komiksovou verzí v Rychlých šípech, jsme narazili na některé zvláštnosti. Ovšem to není nic proti tomu, že v důsledku nutného krácení děje rozvrženého v původním Táboře smůly do osmi kapitol došlo v komiksu k jednomu vyloženému opomenutí…
Červenáček sice – už v druhém pokračování komiksu – vysloví teorii, že domovník na půdě „přechovává uprchlého trestance“ (a již v próze to nadhazuje Mikádek, horlivý to čtenář detektivek), nicméně oproti próze se zde „dopředu“ vůbec nic nedovíme o hrncích potravin, které správce do podkroví nosí. Na ty v kreslené verzi sice také dojde, ale až úplně na konci, a tedy přímo před vlastním odhalením. Což je u detektivky – samozřejmě – nedostatek.

Krom tohoto opomenutí Foglar v seriálu předlohu redukoval, jak už řečeno, i jinak, a tak v něm kupříkladu přicházíme o „jako by nějaký vzdálený hukot“, který zaznívá ze sklepa spolu se známými už ranami. Dále chybí různé „nebezpečné“ prvky. Většina hochů vzala s sebou své nože, dočítáme se těsně před sobotní výpravou do sklepa v knize. Zmizelo to. Danny se navíc přiznal, že nechal doma dopis, v němž vybízí, aby je šli hledat do sklepa, nepřijdou-li hoši z výpravy do rána domů. To v seriálu také není.

Jen letmo tady připomenu, že pro Foglara zůstává typickým právě vnímání sklepa (či půdy) jako jakéhosi obrovského a samostatného světa, v kterém lze dokonale zabloudit, ba shnít (viz epizody s Maxmiliánem Drápem anebo smrt chlapce v koši v románu Tajemství Velkého Vonta…).

.

Přece to někdo ví…
Ale vraťme se opět k vlastnímu ději recyklovaného příběhu. „Nechci, aby kdokoli věděl, že jsme zde,“ vysvětlil hochům vedoucí své přání, aby bylo mluveno jen šeptem. „A přece to někdo ví,“ zahučel Tomy. „Přece to někdo ví…“ „Kdo? Kdo je to?“ sypaly se na Tomyho otázky. „Jest to ten, u něhož nám to může býti i osudné,“ zašeptal Tomy. „Je to… náš podezřelý správce domu…“ V seriálu je tento dialog zpracován v jediném obrázku na začátku třetího pokračování takto. Mirek: „Nechci, aby někdo věděl, že jsme tady!“ Rychlonožka: „A přece to někdo ví: Náš podezřelý pan domovník!“ Jarka Metelka: „To nám může být osudné!“ Co je lepší? To opět posuďte sami.

V předloze jsou ovšem určitě lépe identifikovány některé dospělé postavy – a naopak hůře postavy chlapců (jen letmě jsou zmíněni Vilík anebo Kája). A tak zvíme i to, že umrlčí truhlu dovezl do domu na svém vozíku nájemník, který byl veřejným posluhou a „zanechal vozík v průjezdě“, zatímco jiný z nájemníků je zase zřízencem pohřebního ústavu…

Jsou tu i další detaily. Foglar třeba hovoří i o plynové lucerně na protějším chodníku před domem. Její plamen „se zmítal v divokém větru“. Opět odlesk brakové literatury? Dost možná! Foglar měl dále – a původně – i do jednoho spočítány schody do sklepa. Bylo jich přesně šestnáct – hned to vyrážím ověřit do domu na Korunní třídu v Praze, ale Staré Město platí současně. Ještě se k tomu dostaneme…A Foglar vytvářel atmosféru zručně a nutno dodat, že i když některé detaily v seriálu neponechal, on i Fischer nově vymyslili nové, které jsou v komiksu – nejspíš – ještě účinnějšími. Je ale bezesporu také pravdou, že pouze v původní próze a knize vnímá Foglar i pach plísně… a taky piva. V původní variantě totiž karbaníci pijí! I to seriál bohapustě (nebo právě že NEbohapustě) vyretušoval.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!