Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY VS. DŮM HRŮZY (7.)

24.07.2007, autor: Ivo Fencl

V minulém díle našeho seriálu srovnávajícího Foglarovu prozaickou povídku Dům hrůzy s její komiksovou verzí v Rychlých šípech jsme ukázali, jak autoři vytvářeli atmosféru. Mrkněme se závěrem ještě na hrst příkladů a zajímavostí.
V knize Tábor smůly se také dozvíme, že rakev na ramenou mužů spatřili kluci přesně ve 20.15, když „venku na věži tloukly hodiny“. Což, jen tak mimochodem, spolu s klášterní zahradou umožňuje dům na Starém Městě situovat zcela přesně – já tam byl.

„Temné rány“ chlapcům v původní próze asociují motyky, jimiž muži ve sklepě… snad kopou hrob pro ono umučené dítě z rakve. Ale to v seriálu už taky není a v původní verzi hoši černou rakev pouze náhle uvidí ve sklepním výklenku a až v seriálu se přes ni jeden z nich (totiž Červenáček) i natáhne, aby krátce odlehčil humorným „o co jsem to, himbajs, zakop?“ Ona rakev je ovšem prázdná – a Mirek do ní svítí baterkou. V původní verzi ne, tam mají hoši jenom svíčku. Mirek komentuje prázdnotu truhly známými slovy: „Ať jsem bukanýr, jestli tomu všemu rozumím.“ V prozaické variantě komentuje ještě Tomy zahučením: „Ať se propadnu, rozumím-li tomu všemu.

.

V knize se rovněž od jednoho z karbaníků dovídáme: „Ještě, že je vedle v domě ta udírna. Jinak bychom tady zmrzli.“ V seriálu pouze jeden z hráčů říká: „Snad se dají ale zastrašit ti kluci v jejich klubovně, a my bychom se scházeli pak tam! Tady je zima!“ Z komiksu vypadlo i to, že chlapci uvažovali o existenci penězokazecké dílny. Z původní předlohy také zvíme, že domovník ve městě králíky vlastně chovat nesměl…

Naopak příkladem toho, co seriál přidal, může být hledání stop pod okem klubovny ráno po zahlédnutí úděsné tváře. A spousta humoru, produkovaného hlavně Červenáčkem („To víš, on někdo kvůli tobě potáhne za sebou po schodech na provázku necky.“) a Rychlonožkou („Dobrou noc, kamarádi – a nám dvěma budiž v tomto tajuplném domě nebe milostivo!“).

.

A ještě poslední poznámka. Původní verze se vyznačuje i zvláštním přerušením děje před kapitolou Dětský nářek. Onen „bledý chlapec“ zde totiž prý přerušil vyprávění. „Vypotácel se mlčky“ z Jestřábova bytu „rozrušený až do krajnosti“ a odešel vstříc zbytku příhod. Čili na onu výpravu do sklepa, aby se vrátil „až za dlouhou dobu po tomto večeru - a podivný příběh dopovídal“…

Závěrem už jen zdůrazněme a zdetailněme datace. 32. až 40. kapitola Tábora smůly vznikly z povídky Dům hrůzy, kterou Foglar publikoval v časopise Skaut-Junák už roku 1927, tedy v pouhých dvaceti letech (v čísle 2). Kreslené rozpracování vyšlo v Mladých hlasatelích číslo 6 až 10 mezi 7. říjnem a 4. listopadem 1939. Foglar přitom načasoval příběh na říjen záměrně, neboť i on se odehrává v polovině října!
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!