Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ALEX RAYMOND

03.08.2007, autor: -pzm-

Alexander Gillespie Raymond se narodil 2. října 1909 (nikoliv tedy roku 1911, jak se obvykle uvádí) v americkém New Rochelle (N.Y.) jako syn stavebního inženýra. Ten si povšimnul kreslířského nadání mladého Alexe, jež se projevilo už když mu bylo osm let, a neustále syna při kreslení povzbuzoval. „Povzbuzování mého otce přispělo nejvíce k mému úspěchu. Jedna stěna v jeho kanceláři ve Woolworth Building bylá celá pokryta mými kresbami. Večer se často opřel pohodlně do křesla a řekl: Nakresli mě.“
. Otce, se kterým si tak rozuměl, ztratil Alex ve dvanácti letech. Když ukončil studia na střední škole, kde se proslavil svými sportovními úspěchy v baseballu a americkém fotbalu – ucházela se o něj dokonce univerzita Notre-Dame, jejíž fotbalové mužstvo patřilo v USA k nejlepším – začal se bez velkého nadšení připravovat na povolání obchodníka. Nastoupil nejprve jako úředník k jedné firmě na Wall Street. Neprojevoval však žádné vlohy pro burzovní obchody, na které se firma specializovala. Dal výpověď a zapsal se na uměleckou školu Grand Central School of Art. Aby se uživil, pracoval jako pojišťovací agent. „Při obchůzkách dům od domu jsem nestál za nic. Když mě odmítli, nenaléhal jsem“.

. Hospodářská krize mu vzala veškerou naději, že by někdy uspěl v tomto povolání, které se mu ostatně vůbec nelíbilo, a proto se roku 1930 rozhodl, že se bude věnovat pouze kreslení. Šel se poradit s kreslířem Russem Westoverem, bývalým sousedem Raymondových v New Rochelle a autorem komiksu Tillie the Toiler (King Features Syndicate). Westover jej přivedl ke Kingovi, kde se Alex Raymond stal brzy asistentem Chica Younga (Blondie) a jeho bratra Lymana Younga (Tim Tyler’s Luck). Když vedení agentury K.F.S. roku 1933 zjistilo, jaký úspěch má první vědeckofantastický komiks Buck Rogers a první kriminální komiks Dick Tracy, rozhodlo se těmto sériím konkurovat. Navrhli Raymondovi, ať kreslí komiks à la Buck Rogers, který se bude jmenovat Flash Gordon a bude vycházet pouze barevně v nedělních přílohách. Raymond souhlasil.

. Alex Raymond současně vyhrál konkurs, který byl vypsán na kriminální komiks Secret Agent X9, jehož scénáristou byl autor černých románů Dashiel Hammett. První stránka komiksu Flash Gordon, v jejíž horní části navíc figuroval komiks Jungle Jim, vyšla 7. ledna 1934. Komiks X9 se poprvé objevil 22. ledna. Na jednoho kreslíře to bylo moc; koncem roku 1935 proto Raymond opouští sérii X9. V dalších letech se naplno věnuje pouze komiksům Jungle Jim a Flash Gordon, na jehož úspěchu se svezl i román Flash Gordon in the Caverns of Mongo, který vyšel roku 1937, nereprodukoval žádnou epizodu stejnojmenného komiksu a byl pod ním podepsán Raymond (autorem však pravděpodobně byl někdo jiný). Alex Raymond se snažil svou kresbu neustále zdokonalovat, a proto odmítl práci na denních stripech Flashe Gordona, které začaly vycházet 27. května 1940. Ty proto kreslil jeho asistent Austin Briggs.

Legendou ještě před smrtí
V únoru roku 1944 narukoval Alex Raymond v hodnosti kapitána jako záložní důstojník k námořnictvu. Nejprve byl uměleckým ředitelem jeho propagační kanceláře ve Filadelfii; odtud jej převeleli na pobřeží Pacifiku a nakonec se nalodil jako důstojník pro styk s veřejností a kreslící zpravodaj na letadlovou loď „Gilbert Islands“, která byla spuštěna na vodu v červenci 1944 a stala se součástí třetí flotily. Jungle Jima kreslil za jeho nepřítomnosti bratr James a Flashe Gordona Austin Briggs.

.

Raymond byl demobilizován ve funkci velitele v lednu 1946; vzápětí navrhl agentuře K.S.F. novou sérii Rip Kirby, která začala vycházet 4. března 1946. Nadále však kreslil plakáty pro námořní pěchotu; odedávna jej také lákaly časopisecké ilustrace. Nakonec se jim však přestal věnovat: „Zjistil jsem, že komiks je umělecká forma, která co nejvěrněji odráží život a svou dobu; je po umělecké stránce hodnotnější než ilustrace v časopisu, poněvadž je plně tvůrčí. Ilustrátor pracuje s fotografiemi a modely; kreslíř naproti tomu začíná od bílého papíru a kreslí své sny. Je současně autorem, režisérem i umělcem.“ Roku 1949 získal Raymond cenu Reuben, což je něco jako kreslířský Oscar. V letech 1950 a 1951 byl prezidentem National Cartoonist Society. V té době byl na vrcholu slávy, neboť byl jediným kreslířem, který vytvořil čtyři velké a celosvětově uznávané komiksové série.

.

Kromě golfu se Alex Raymond také amatérsky věnoval automobilovým závodům. Když 6. září 1956 zkoušel nový sportovní vůz Stana Drakea – autora komiksu The Heart of Juliet Jones – dostal ve velké rychlosti smyk. Byl na místě mrtev. Raymond byl ženatý od roku 1931 a zanechal po sobě pět dětí.

Jednotlivým komiksům Alexe Raymonda se budeme podrobně věnovat.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!