Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DĚJINY BRATRSTVA KOČIČÍ PRACKY (3.)

14.08.2007, autor: Ivo Fencl

Pokračujeme v našem rozboru historie tří nenapravitelných zlobilů. Kdy, jak a proč se vlastně dali dohromady Dlouhé Bidlo, Bohouš a Štětináč, věční a věčně porážení nepřátelé Rychlých šípů? Ale vyskytovali se po boku Rychlošípáků pořád? A byli opravdu vždycky jenom poražení?
Bambus slibuje: „Za svou záchranu vám povím…“Nejprve ještě hrst zajímavostí. V příběhu Rychlé šípy staví sněhuláka (strana 100, původně vydán 4. 1. 1941) je povedený trojlístek zavalen díky Rychlým šípům obrovskou sněhovou koulí sněhu, což je až trochu nepravděpodobná scéna. Jenom pro zajímavost dále upozorněme na příběh Rychlé šípy pronásledovány pomatencem (strana 110, původně vyšel 8. 3. 1941), konkrétně na třetí obrázek od konce. Jistý Pepík Řachtan a jeho nevzorní kamarádi tu málem dostanou ránu klackem vybaveným skoro smrtícími hřebíky a neznalý nebo nepozorný čtenář by mohl ve vzpomínce snadno zaměnit aktéry této scénky a uvidět pod šílencovým palcátem hrůzou shrbené Dlouhé bidlo. Takže ne, to by bylo samozřejmě omylem…

Pracka Bratrstva
Znovu (ale vůbec poprvé v kresbě Václava Junka) se Bratrstvo objevuje až v příběhu Rychlé šípy pronásledují Bambuse, který je předposledním dílem pětidílné minisérie z dubna až května 1941 (strana 114-117). „Za svou záchranu vám povím o černé kočce s bílými tlapkami, kterou sháníte jako talisman…“ slibuje zde Bambus a nejednoho čtenáře v tu chvíli napadne, zda Bratrstvo novou pracku opravdu tak shání a shánělo, když ji – až dosud a za takovou dobu – nemá. On ten seriálový čas je ovšem také trošku hádankou. Jde vskutku o tak dlouhou dobu? Každopádně se lze domnívat, že Bratrstvo o nutnosti mít pracku vždycky spíš mluvilo, než aby ji skutečně shánělo. Přesto stačí naznačit a… pod Bambusovým vlivem vyrazí trojice na večerní výpravu a my zaujatě čteme díl na téma, jak „Rychlé šípy zachraňují kočku“.

Dlouhé Bidlo veršuje: „Vař se, vař, čajíčku…“Na tuto minisérii pak ihned navázala i další – o stavbě chýše z provázků. I tady se angažuje Bratrstvo a tentokrát hned od začátku – v roli špiónů. Bohouš totiž provokoval: „Jéé – to je provázků!! To se na nich chcete oběsit? “, a Rychlonožka jej vykázal slovy: „…nebo tě do těch provázků pochováme! “ (17. 5. 1941). V následujícím pokračování (strana 120) se vyskytuje rovněž známá příhoda (pravda, která příhoda Rychlých šípů není známá), kde se Dlouhé Bidlo přestrojí za němou prodavačku pohlednic, i když klidně vyvolává… Ten díl už ale v Mladém hlasateli nikdy vyjít nemohl, takže se objevil až skoro po třiceti letech v časopise Rychlé šípy (duben 1970).

Absence Bratrstva
Vraťme se ale ještě do poválečných let. Po už zmíněné minisérii o Písklounovi a Tlouštíkovi se Bratrstvo kočičí pracky z Rychlých šípů poněkud vytratilo, až jako by se Foglarovi do nové doby už nehodilo nebo jako by si s jeho dalším využitím nevěděl rady. Tak se sice v příběhu Rychlé šípy vnikají do chlapeckého domova (strana 149, původně vyšel 22. 10. 1946) opět mihne Bohouš, ale jenom jako udivenec s otazníky nad kápí, který sleduje sestup Rychlých šípů (nákladním výtahem) do podzemí a žaluje pak na ně vrátnému. Zbytek Bratrstva však absentuje a jako padouši zde vystupují věru působivější „noční můry“. Snad aby Foglar tento nedostatek napravil, připravil na konec roku 1946 dnes už legendární minisérii (strany 154-156) začínající příběhem Kočičí pracka chystá léčku. „Vař se, vař, čajíčku – vždyť času už jenom chviličku a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ veršuje zde trochu absurdně Dlouhé Bidlo.

Bratrstvo kočičí pracky vítězí.V příběhu na straně 158 (Příhoda s dědou Sehnoutků) mohl Foglar snadno Bratrstvo „nasadit“ znovu, ale neudělal to, a tak zmíněného dědu zlobí (a Šípy je za to vytrestána) jiná trojice. Foglar buď nechtěl nasazovat Bratrstvo po trilogii s „čajíčkem“ tak brzy znovu, anebo mu trápení dědečka přišlo i pod úroveň takových výlupků, jací tvořili Bratrstvo.

Triumf Bratrstva
I svěřil je proto jiným hochům a znovu Bratrstvo využil až pro Trampoty s Metráčkem (strana 163, 4. 2. 1947), tedy lední příhody s hokejovým brankářem-tlusťochem, který v seriálu tak trochu nahradil Bambuse. Je to také jediný díl, kde Kočičí pracka slaví vítězství nad Rychlými šípy, a není určitě nepodstatné pro Foglarova ducha, že je to právě a jedině vítězství na sportovním poli. Totiž sportovním kluzišti. Co ovšem opravdu přivedlo autora k nápadu udělat z bídácké trojice najednou tak zdatné sportovce, zůstává trošku otázkou…

Každopádně to Foglar neměl chuť protahovat a tak tento hokejový úspěch „vyvážil“, tedy shodil v příběhu Rychlonožka-krasobruslař (strana 166, 25. 2. 1947), kde se Dlouhé Bidlo a Bohouš poněkud znemožní jako pár na ledě svým pádem (Dlouhé Bidlo rovnou „na hubu“). Zlé jazyky by také tomuto jejich vystoupení mohly dodat až homosexuální podtext, nicméně byl by to nesmysl. I zde se pak překvapivě končí vítězným výsměchem Dlouhého Bidla, a to zmáčenému Rychlonožkovi (o jeho odplatě později, ale tady zkrátka nakonec také neuspěl). Není zkrátka pochyby, že právě Foglarovy a Fischerovy humorné díly patří (snad ještě spolu s těmi hororovými) v celku Rychlých šípů k tomu vůbec nejlepšímu.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!