Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

WILDC.A.T.S – NÁVRAT DOMŮ

23.08.2007, autor: Yan

Cats jsou nejen muzikál či švédský pornografický časopis z dob mého mládí, díky přídomku Wild také jistý superhrdinský, mainstreamový tým. Formování jeho nového seskupení můžeme sledovat pomocí lží, vydírání, přestřelek a Alana Moora. Zároveň ale pozorujeme i původní skupinu – jak si poradí s návratem na domovskou planetu. O tom, že ne všude platí ono profláklé "všude dobře, doma nejlépe" nás přesvědčí intriky, atentáty a samozřejmě Alan Moore.
Návrat domů, obálka.Pohádka o divokých kočkách
Bylo nebylo, jednoho dne se parta utlačovaných comicsových kreslířů rozhodla opustit nakladatelství Marvel. Nedostatek tvůrčí svobody tyto pány vedl k myšlence založit vlastní comicsovou stáj, kterou pojmenovali Image. Nebyli to žádní neználkové, posuďte sami: Spider-Manopisec Todd McFarlane, později proslavený Spawnem a výrobou hraček, Erik Larsen, otec Savage Dragona, Jim Lee. Ten Lee, který se vyřádil třeba v Marvelu na X-Menech. Ten Lee, který pro nové nakladatelství stvořil jakýsi ekvivalent tohoto slavného týmu, čímž se dostáváme k jádru divoké kočky – Lee je tvůrcem WildC.A.T.s, týmu složeného (převážně) z bojovníků z planety Khera mající slabost pro značně barevné kostýmy, jejichž odvěkými nepřáteli jsou jiní mimozemšťané, Daemonité.

Jak už to u Image ze začátku bývalo, Lee kladl důraz především na propracovanost akčních scén než na nějaký komplexnější, složitější příběh. Časem se kreslení a především psaní scénáře vzdal. WildC.A.T.s přešli pod křídla jeho vlastní firmičky WildStorm Productions. K sérii přicházejí další známá jména, např. dlouholetý scénárista X-Men Chris Claremont. Nás však zajímá jediné jméno, slovutný Alan Moore (Z Pekla, Liga výjimečných, Watchmen). A nebyl by to Moore, kdyby celou sérii nepředělal od základů. Měl k tomu volné hřiště díky předcházejícímu autorovi, který nechal téměř celý tým vybouchnout na vesmírné lodi během návratu na domovskou planetu. A tak Moore buduje kolem Majestica, jediného na Zemi zůstavšího člena, nový tým.

K ruce si vzal rozmanité spektrum kreslířů a tak se v sedmi sešitech původní série objevují známá kreslířská esa. Kevina Nowlana známe jako kreslíře Jacka B. Quicka či třeba Batmana z úplně prvního čísla Crwe z roku 1997. Kevin Maguire zase nakreslil Dříve známé jako Liga spravedlnosti. Poměrně známou minisérii Superman: Red Son zase spáchal Dave Johnson. Z Crwe známe i Travise Charesta, pomalejšího kreslíře (tedy alespoň co se týče četnosti titulů), ale na pažbě má třeba i zářez za spolupráci s Jodorowskym.

Návrat domů, ukázka.Vracejí se domů
V knižním souboru WildC.A.T.s nás čeká sedm sešitů (21 až 27), z nichž ten první byl již zveřejněn v Crwi2 č. 10. Díky osobě scénáristy by sice měly být poněkud odlišné od seriálů podobného ražení, ale úplně tak pravda to zase není. Příběh je rozdělený do dvou rovin. Jedna se odehrává na Zemi, kde Majestic formuje nový tým, aby, velmi překvapivě, mohl bojovat proti záporákům. Seznámíme se tak s přitažlivou Savant, mentálním manipulátorem Taem, střelcem Maxem Cashem alias Condition Redem a psychotickou sériovou vražedkyní Maxine Manchester. O tom, zda do klaďáckého hrdinského týmu patří zločinci, se sice dá polemizovat, ale aspoň u mě sbírá Moore body za originalitu, zvlášť, když se Maxine ze začátku snaží svůj nový tým povraždit.

Druhá dějová linie se odehrává na planetě Khera, kam přilétá původní tým, který se tak vrací domů. Pokud se to, co se odehrává na Zemi, dá sledovat a občas se u akčních pasáží i bavit, tak vesmírná odysea zábavu postrádá a vše se utápí ve sci-fi-politicko-superhrdinské nudné břečce. Zvláště, když dospějeme k faktu, že celou dobu WildC.A.T.s bojovali proti daemonitskému nepříteli úplně zbytečně. Válka Kherubimů a Daemonitů totiž skončila před dlouhými věky. Také zde autor získává body za kreativitu, protože takhle totálně změnit celou dosavadní historii týmu a potažmo udělat z hlavních hrdinů totální voly se jen tak nevidí. Nicméně celé to působí trochu zmateným dojmem – byť se Alan Moore nebál celou sérii totálně a originálně přestavět.

Návrat domů, ukázka.Rekapitulace
Nepříliš složitá a hlavně nepříliš záživná zápletka, opět spíše prostor ke kreslířským exhibicím klasického Image-like stylu a krásným bojovým obrázkům přes celou stranu… Nabušení svalovci a jejich prsaté spolubojovnice řešící osobní pseudoproblémy… Složitější zápletka musí být polopaticky vysvětlena nechápajícím Američanům – například politické frakce na planetě Khera jsou přirovnány k republikánům a demokratům… Příběhy o nově se rodícím týmu se ještě dají zkousnout, novátorské formování pomocí vydírání a lhaní je zábavné. Ale peripetie původního týmu ve vesmíru rozhodně zábavou neoplývají, co byste také od rozbředlé space opery čekali?

Proč tomuto komiksu věnovat pozornost? Rozhodně kvůli kresbě. Travis Charest je jako vždy perfektní, i když na druhou stranu by v černobílém podání vynikl ještě lépe. Charakterizuje ho precizní, realistická kresba, zmáknutá mimika obličejů, kontrast mezi statickými a akčními scénami, vše v krásných barvách. Kevin Maguire je do jisté míry také značně osobitým kreslířem, opět především díky mimice obličejů. Ani ostatní autoři rozhodně nezklamou a rozsáhlá galerie kreslířů potěší, zvlášť když se v ní objevuje i sám Jim Lee.
České vázané vydání je dobře zvládnuté včetně předmluvy Jiřího Pavlovského. O překlad se postaral Šimon Španihel.

Dekapitace
Pokud patříte k maintreamovým fanouškům, rozhodně byste se o tento titul měli zajímat. Pokud kladete důraz na precizní kresbu, je tento titul vhodný i pro vás. Jestli ovšem dáváte přednost scenáristicky propracovanému příběhu či patříte mezi fanoušky Alana Moora, tak se tomuto booku spíše vyhněte. Já osobně u tohoto komiksu dávám palec dolů a kočičkám tak sekám ocásek. Mňau!
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: WildCATs – Návrat domů
Scénář: Alan Moore
Kresba: Travis Charest
Překlad: Šimon Španihel
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 208
Formát: 175 x 265
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!