Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS & MANGA BOOK 1 ANEB DOBRÝ ZAČÁTEK A PŘÍSLIB PRO ZÍTŘEK

18.09.2007, autor: Sakyk

Úsilí, nadšení, pracovitost a invence organizátorů bratislavského Comics Salónu jakoby neznala mezí. Mimo svou vlajkovou festivalovou loď skrze sdružení AnimeCrew ještě provozují webové stránky, pořádají výstavy, promítání, soutěže... Pořád jim to však nestačí – a tak se vydali na tenký led nakladatelské činnosti. Premiérovým zářezem tohoto sebevražedného snažení je průřezový soubor Comics & Manga Book.
. Hned na začátek je potřeba vyjasnit si jednu věc. Stejně jako salón kopíruje současný stav slovenské bublinoidní scény, činí tak i kniha. V praxi to znamená, že 99 % jejího obsahu tvoří manga (či kresby v manga stylu – to v případě, kdy není dodržena správná úprava, tedy čtení zprava doleva). Proto i v části věnované komiksu nacházíme až na jedinou výjimku cosi, co mangu značně připomíná. Slovensko je v tomto případě prostě Japonsko, byť situaci není možné vidět pouze takto jednoznačně, důkazem budiž první slovenský ryze komiksový sborník Adamantium.

. Pohled první: střídmost
Tolik k orientaci v situaci našich východních sousedů a přikročme k hlubšímu zkoumání knihy. Tato kniha, byť jde v reálu o kapesní paperbook, má pro slovenskou scénu velký význam, jelikož se jedná o první podobný pokus prezentovat společně mangu s komiksem. 180 stránek, lepená vazba, měkká obálka, miniaturní formát 120 x 175 mm, černobílý tisk, obyčejný papír – to vše svědčí o jednoznačném (a pochopitelném) tlaku na cenu. Na druhou stranu technické parametry nic neubírají kvalitě grafické úpravy, která je veskrze profesionální, obálkou počínaje a korekturami konče.

Pohled druhý: rozštěpenost
Obsahově se dá na Comics & Manga Book pohlížet ve dvou rovinách. Ta první již byla naznačena: polovina knížečky je zasvěcena komiksu (včetně jedné fantasy povídky), zbývající menší polovina, kterou je třeba číst odzadu, manze. Druhou rovinou je rozdělení obsahu na textovou část, do níž spadají články objasňující co to vlastně manga a komiks je, historie Comics Salónu, představení sdružení AnimeCrew a seznam doporučené literatury. Zbytek vyplňují kresby a vlastní kreslené seriály rámcované profily tvůrců a je tu i pár celostránkových reklam a pozvánek na festivaly. Takže také na Comics & Manga Book lze pohlížet spíše jako na první číslo sborníku.

. Pohled třetí: zarputilost
Samotné komiksy (mangy, chcete-li) reprezentují to nejlepší, co se objevilo na Comics Salónech 2005 a 2006. Nejsou to sice kdovíjaké umělecké skvosty s úžasným příběhem, to od nich – a na takto omezeném prostoru – ani nikdo neočekává. Avšak dokazují lásku autorů k žánru, jejich snahu o přiblížení se ke svým zbožňovaným vzorům a zároveň nezměrnou vůli po sebezdokonalování. Tak Daniela Mizu Valachová vypráví sen, v němž se otaku Psychos (zároveň scenárista) ocitne v dívčí škole (Manga-project). Tatáž autorka v nepříliš srozumitelném příběhu Animecrew umisťuje do hlavních rolí sebe a členy stejnojmenného občanského sdružení. A do třetice všeho dobrého sledujeme Mizu – se svým nejlepším kouskem, fantasy Legenda: Zrodenie Slnka. Jako zjevení v záplavě mangy působí superhrdinská směska Wolverina a Preachera Pomsta od Ivana Oškerského. Manga sekci zaplňují dílka Saniiky (psychologický Tomodachi a zasněná Nádej) a Andrey Silkpin Tibenské (tajemné Otaku Wars a ještě tajemnější Synovia rodu Chuuya).

Vzhledem k tomu, že na hřbetu sborníku se skví krásná jednička, lze očekávat, že příští rok se objeví druhý book. Držme animecrwákům palce, ať jim to vyjde. Doslova.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Comics & Manga Book
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 218
Formát: 120 x 170
Vydavatel: AnimeCrew
Země vydání: Slovensko
Země původu: Slovensko
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!