Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

JUNGLE JIM ANEB JIM Z DŽUNGLE

28.09.2007, autor: -pzm-

V horní třetině stránky s Flashem Gordonem vycházel jako doplněk komiks Jungle Jim. Tato barevná série vznikla ve stejné době jako Flash Gordon, měla rozsah nejprve tří, později dvou stripů a skládala se nejprve z devíti, později ze šesti poměrně malých obrázků.
Tato exotická série neměla v roce 1934 mnoho konkurentů. V té době vycházel komiks Wash Tubbs Roye Cranea, který se zaměřoval na letectví, plavbu a dobrodružství všeho druhu, komiks Tarzan Harolda Fostera a série Tim Tyler’s Luck Lymana Younga, s nímž Raymond pracoval jako asistent a s nímž měl dlouho společný ateliér. Vzhledem k tomu, že dvě posledně jmenované série se odehrávaly v Africe, umístil Raymond Jimova dobrodružství do Malajsie, která i v pozdější době zůstala v centru jeho působnosti. Ve stejném roce vznikl komiks Terry and the Pirates Miltona Caniffa, ve kterém si jeho autor zvolil za působiště Čínu.

.

Z Malajsie pryč a zase zpátky
Jim z džungle začíná nemastně neslaně: Jim Bradley je profesionální lovec, který dodává exotická zvířata do zoologických zahrad a do cirkusů. Je hnědovlasý, jinak se ale silně podobá Flashi Gordonovi z prvních epizod; jeho poněkud ochablé rysy a jezdecké kalhoty současně připomínají postavy komiksů Lymana Younga. Jim má domorodého sluhu, který je zpočátku anonymní a zůstává celkem v pozadí; později, když se začíná po charakterové stránce profilovat, se dozvídáme, že se jmenuje Kolu. Dokumentace veškerá žádná, jak poznáme z epizody, kdy se z houští vynoří lev (v Malajsii?!). Ve svých začátcích se Jim snaží soupeřit s Tarzanem: tak jako Král Opů, i on skáče z obrázku na obrázek a bojuje s tygry s nožem v ruce. Ve 22. pokračování potkáváme v džungli bělošské dítě, které opatrují domorodci; je oblečeno do levhartí kůže a dlouhé vlasy má svázáno páskou. Něco nám to připomíná... Tak jako v začátcích Flashe Gordona, ani zde nejsou jednotlivé krátké epizody logicky provázány.

Po sedmi až osmi měsících nabírá série dech a začíná se opírat o seriózní dokumentaci. Jim dostává aristokratickou tvář a elegantní štíhlou postavu, takže začíná – tak jako v té době Flash Gordon – vypadat vcelku přijatelně. Kolu přestává být „domorodým sluhou“, ale stává se z něj nepostradatelný spolupracovník a věrný a mlčenlivý přítel. Příběh se šavlozubým tygrem ve ztraceném údolí Maïko (strana 44 až 73) je první propracovanější epizodou; současně je to ale poslední exotické fantazijní dobrodružství našeho hrdiny. V dalších pokračováních se Jim zaměří na rozmanitá pátrání, na kontrašpionáž, na boj s pašeráky a lupiči; stává se z něj „agent X-9“ přenesený do džungle.

Po epizodě s uneseným dítětem se Jim v příběhu Purpurový trojúhelník (19. duben – 25. říjen 1935) vypraví do Mongolska, kde čelí armádní vzpouře, kterou podněcuje tajná čínská společnost pod americkým vedením. Do plátěného stanu zde 19. dubna vstupuje Šanghaj Lil‘, jedna z nejpozoruhodnějších ženských postav komiksové historie. Je to napravená dobrodružka, kterou Jim kdysi demaskoval, když se před domorodci vydávala za bohyni. Jimův šarm ji přivedl na správnou cestu a Šanghaj Lil‘ nyní svému bývalému společníkovi přichází do Mongolska na pomoc v boji proti zrádnému Američanovi.

.

Jim a Lil‘, které stále doprovází věrný Kolu, se pak ocitnou (v době od 8. listopadu 1936 do 29 srpna 1937) v Barmě, kde se věnují různým aktivitám, o nichž se nakonec ukáže, že souvisejí s pašováním slonoviny z Bhútánu do Číny a se zmizením anglického lékaře, který ztratil paměť. V této mistrovsky napsané a nakreslené epizodě dosahuje série svého vrcholu.

Také následující epizody jsou vynikající; patří k nim například příběh o Čingischánových špercích, po nichž (v době od 12. září 1937 do 13. března 1938) v Afghánistánu pátrá mladý inženýr se svou ženou; její otec je pronásleduje a hodlá je unést i vládce místních lupičů, zvaný „Mlčenlivý“; toho se snaží předstihnout trio Jim, Lil‘ a Kolu. V této epizodě Raymond poprvé a dočasně přestává pracovat se dvěma řadami záběrů a kreslí všechny své obrázky na celou výšku, tj. na celou vyhrazenou třetinu komiksové stránky.

Z Afghánistanu se naši hrdinové vracejí do Malajsie, aby překazili úklady pirátského rejdaře, který torpéduje lodě svých kolegů (epizoda Fantom Jávského moře, od 20. března do 7. srpna 1938). Vydávají se pak do boje proti krvežíznivému šílenci Carnacovi, jemuž se (v době od 4. září 1938 do 14. května 1939) podařilo na území Lovců lebek vybudovat vlastní malé království. Dne 15. ledna 1939 Raymond definitivně rezignuje na dvě řady malých záběrů a prokazuje svůj talent na čtyřech velkých obrázcích. Mezi 27. květnem a 3. prosincem 1939 pátrá Jim po ženě plantážníka, kterou z pomsty unesla domorodá stařena, aby ji přinesla jako oběť obrovské modle.

Koncem roku 1939 začínají Raymondovi docházet nápady. V příběhu falešného Petera Stonea (10. prosinec 1939 až 9. červen 1940) již Šanghaj Lil‘ nevystupuje; v její nepřítomnosti Jima pronásleduje Kitty Saint Johnová, mladá ztřeštěná dívka, kterou si Jim jen stěží drží dále od těla. Lil‘ se vrací do USA. Raymond proto pomocí ztroskotání nasměruje Jima a Kitty do Ameriky, kde se znovu setkávají s Lil‘ a s Kolu, o kterém se domnívali, že zemřel; Lil‘ však Jima znovu opouští. Washingtonská vláda posílá Jima (mezi 16. červnem 1940 a 4. květnem 1941) po stopě záškodníků, kteří hodlají obrovským torpédem rozbořit přehradu na Gatunském jezeře, které zásobuje vodou Panamský průplav. Boj proti záškodníkům vede Jima na jihoamerické pobřeží, kde si nepřítel zřídil tajnou základnu. Práce pro tajnou službu svědčí Jimovi mnohem více než Flashi Gordonovi, který se v té době také vrátil do USA. Invaze Japonců na Sundské ostrovy a do Barmy umožní Raymondovi, aby svého hrdinu přesunul na jeho bývalá působiště, kde se rovněž bude rozhodovat o výsledcích Druhé světové války.

.

Sérii Jungle Jim přestal Raymond kreslit ve stejné době jako Flashe Gordona; Jungle Jima se pak ujal jeho bratr James Raymond a pracoval na ní i po válce. Série postupně upadla do podprůměru a nakonec ji agentura King Features Syndicate zrušila.

Hodňáci a zlouni
Postava Jungle Jima měla hodně obdivovatelů a ještě více obdivovatelek; byla mnohem působivější než Flash Gordon. Bylo to nepochybně způsobeno její odlišností od postavy klasického dobrodruha a také jejími povahovými rysy, které již předznamenávají charakter Ripa Kirbyho: Jungle Jim je klidný až chladnokrevný, v džungli i v módních salonech je svrchovaně elegantní, je štíhlý a má dobré vystupování, dovede se vybraně chovat (rvačky v kavárnách a bitky v docích se v komiksu brzy přestaly vyskytovat), je vzdělaný (autor výslovně uvádí, že se pro své povolání rozhodl během studií) a zhruba po roce, kdy přestal prodávat odchycenou zvěř, jedná již zcela nezištně. To vše z něj vytváří obraz gentlemana a mužného dobrodruha, aniž by přitom byla potlačena aureola legendárního hrdiny, jakým byl v té době Flash Gordon.

Kolu by se vedle Jima mohl snadno stát malajskou verzí konvenčního, oddaného a naivního „hodného černouška“, jakým je například Mandrakův Lothar. Raymondovi se z něj však podařilo udělat životnou postavu. Kolu je mlčenlivý, nenápadný, vážný (když se však usměje, celý se rozzáří), oddaný a přátelský a svého pána nijak naivně neobdivuje. I bez Jima je Kolu schopný samostatně jednat a dosáhnout cíle. Oba dva dovedou výborně lovit a střílet z pušky i z luku, takže představují dvojici, která nemá sobě rovné.

.

Lil‘ je pravým opakem milé, jemné a neškodné Dale. Je vysoká a štíhlá, nebojácná a koketní, vášnivá i pomstychtivá, má záchvaty hněvu i oddanosti, v případě potřeby dokáže být vychytralá, je zrovna tak nebezpečná jako její společníci a pokud se rozčilí, dokáže poslat Jimovi jako překvapení balíček s kobrou.

Také záporné postavy se vyvíjejí: ziskuchtivost, která byla zpočátku hnací silou jejich zločinů, ustupuje postupně do pozadí; později převažuje touha po moci. V prvních epizodách je Jim terčem bezohledných lovců, zlosynů a recidivistů. Později si jeho protivníci (Derek Bluger v Mandžusku, Carnac na Borneu, rejdař Branxt v Jávském moři) snaží vytvořit vlastní království, popřípadě to jsou příslušníci domorodé aristokracie, kteří po svém uplatňují svou svrchovanou moc (Bhútánský princ, resp. náčelník afghánských lupičů Ibor). Tato tématika tvoří hlavní náplň série v letech 1935 až 1939.

Významnou roli má i prostředí. Ti, kteří znají Jima pouze z časopisu, kde se utápí v kašovité šedi, si nedokáží představit nádheru originálních amerických panelů, jejich barevnou harmonii (autor je koloruje převážně pomocí modré, zelené a nejčastěji hnědé barvy), hru světel uprostřed lesa (nezapomenutelné jsou například záběry v protisvětle na zelenobílý jiskřící vodopád), či záběry noční džungle v měsíčním světle, v nichž si Raymond vynahrazuje absenci měsíců na obloze planety Mongo. Magická jména jednotlivých míst, ve kterých se série odehrává – Borneo, Šanghaj, Hongkong, Mandalay, Singapur, Khaiberský průsmyk – nemají již dnes tu tajemnou příchuť, přesto však Jungle Jim zůstane skvělým příkladem snu o exotických krajích, o dobrodružství a o věčném přátelství.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Detaily o sérii

Série:
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
10.05.2013 Green Lantern: Krásné obrázky a happy end nestačí – 50 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!