Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

AGENT SECRET X-9 (2.) – PŘEHLED PŘÍHOD

12.10.2007, autor: -pzm-

Alexander Raymond nepochybně nesmírně ovlivnil vývoj kreslených seriálů, ovšem série Agent secret X-9 měla na ostatní kriminální komiksy té doby jen pranepatrný a dočasný vliv. Větší úspěch zaznamenal agent X-9 ve filmu a největší triumfy slavil v televizi. Dále přinášíme přehled dobrodružství agenta X-9, která kreslil Raymond s datováním odpovídajícím publikaci těchto epizod ve Spojených státech.
X-9 proti Vládci (od 22. ledna do 11. září 1934)
Anonymní telefonát vyzve agenta X-9, ať se dostaví co nejdříve do sídla milionáře Tarletona Powerse, který právě jen tak tak vyvázl z nastražené léčky. Při příchodu X-9 se kdosi znovu pokusí milionáře zavraždit. X-9 je obviněn z pokusu o vraždu, stíhá jej místní policie, avšak po řadě peripetií se mu podaří demaskovat „Vládce“, tajemného a nebezpečného iniciátora celé záležitosti.

. Tiché pistole (od 12. září do 15. prosince 1934)
Špion, který používá přezdívku „Maska“, se chce zmocnit nového průmyslového vynálezu J. B. Marlowa. Unese Marlowa i jeho dceru. Agent X-9 je osvobodí a po napínavém vzdušném souboji „Masku“ zajme.

Případ Martynová (od 17. prosince 1934 do 9. března 1935)
Chudá matka a bohatá teta Jill Martynové se přou o to, kdo bude pečovat o dítě. Zatímco soud rozhoduje o jejím osudu, je Jill unesena. Agent X-9 ji zachrání a obě ženy usmíří.

Penězokazi (od 11. března do 20. dubna 1935)
X-9, jemuž (možná) pomáhá neodbytný Harper Carp, rozpráší bandu padělatelů peněz, kterou řídí „Velký Klobouk“.

Shawův únos (od 22. dubna do 27 července 1935)
„Železný spár“, obávaný vůdce gangu, unese Philipa Shawa, syna bohatého bankéře, a ukryje jej ve své skrýši v Texasu. Agent X-9 vnikne do zločincova úkrytu a s pomocí Texaských Rangerů Shawa osvobodí a bandu rozpráší.

Šperky prince Abdullaha (od 29. července do 21. září 1935)
„Slanted-eye“ Maroni a jeho tlupa se hodlají zmocnit šperků orientálního monarchy, který je v USA na návštěvě. Agent X-9 však zmaří plány zločinců.

Přechovávač (od 23. září do 16. listopadu 1935)
„Přechovávač“ je přezdívka obchodníka s podsvětím, který dodává zločincům kulomety a pancéřová auta, stvrzuje jejich alibi, přebírá ukradené zboží atd. Agent X-9 jej s pomocí Carpa demaskuje.

Přízračný letoun (od 18. listopadu 1935 do 11. ledna 1936)
X-9 a Carp vyšetřují tajemné nehody, které postihují piloty nového prototypu letadla. Během této epizody Alexe Raymonda vystřídal Charles Flanders.

. Závěrem
Raymond nepochybně nesmírně ovlivnil vývoj kreslených seriálů, ovšem série Agent secret X-9 měla na ostatní kriminální komiksy té doby jen pranepatrný a dočasný vliv. Autoři denních stripů se většinou vyhýbali násilným scénám a pesimistickému ladění agenta X-9 a k reálným výjevům se uchylovali jen zřídka. Comic books naproti tomu tento pochmurný postoj s oblibou přeháněly a doháněly až k sadismu, jak o tom svědčí nechvalně známá série Crime comics.

Větší úspěch zaznamenal agent X-9 ve filmu. Podle jeho dobrodružství byly natočeny dva filmové seriály – dvanáct epizod v roce 1937 a třináct epizod v roce 1945. Ovlivnil také řadu slavných filmů s tématikou F. B. I., jakými byly například G-men (s Jamesem Cagneym v hlavní roli) a Secret Service (kde hrál hlavní roli Lloyd Nolan).

Největší triumfy však agent X-9 slavil v televizi. Ani ne tak v dosti ponurém stejnojmenném seriálu jako v osobě herce Roberta Stacka, který se při interpretaci postavy G-mana v seriálu The Untouchables málo inspiroval skutečnou postavou téměř zapomenutého Elliota Nesse; jeho interpretace nám spíše připomněla okouzlující a nezlomný charakter hrdiny, který se v polovině 30. let zrodil z imaginace Dashiella Hammetta a Alexe Raymonda.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Detaily o sérii

Série:
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
10.05.2013 Green Lantern: Krásné obrázky a happy end nestačí – 50 %


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!