Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RIP KIRBY

19.10.2007, autor: -pzm-

Po válce vytvořil Alex Raymond svou čtvrtou a poslední sérii Rip Kirby; jejím hlavním hrdinou je dobrácký a svobodný soukromý detektiv, bývalý námořní důstojník. Postava se vyznačuje nadprůměrnou inteligencí.
Prostředí, ve kterém se Rip Kirby pohybuje, je obdobou reálií známých z děl Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta. V jednotlivých epizodách série převažuje napětí nad násilím i nad neobvyklými situacemi. Soukromý detektiv Kirby se zabývá vcelku vágními případy: hledá ženu, zastavuje vydírání, odstraňuje z cesty nepohodlné osoby; nejde přitom nikdy o velké záhady. Zločinci Kirbyho s oblibou sledují, kladou mu léčky a v temné uličce ho vítají ranou do hlavy. Při svém pátrání na něj občas činí nátlak F.B.I. Kirby se dokonce ocitá svázaný na dně studny. Dva muži na Kirbyho vystřelí a zmizí v temné noci.

Tímto obratným řetězením nesourodých prvků nás Raymond – tak jak to již dokázal v sérii Agent Secret X-9 – vtahuje do snové atmosféry „černých“ románů. Série nevybočuje z realistického pojetí a bylo by možné ji považovat za fragmenty přebírané z černé kroniky.

Rip Kirby, ukázka.

Raymond předkládá čtenářům celkem příjemnou kresbu zločineckého prostředí, ve kterém vrahové jsou odpudiví, policisté zkorumpovaní a politici nemorální. Dobro a zlo se tu stýkají natolik těsně, až se navzájem prostupují. Zločinci, vyděrači a zloději jsou obyčejní lidé, mají své rodiny i přátele. V prostředí, ve kterém se Rip Kirby pohybuje, jsou ovšem všichni podezřelí. Žena, kterou náš hrdina potká v jednom z nočních klubů na Páté Avenue, vypadá jako žena z vyšších kruhů; ve skutečnosti je to kriminálnice, která se neváhá uchýlit k vraždě, chce-li se zmocnit soupravy diamantových šperků.

Kirby se často dostává do nesnází, občas dostane i výprask. Z jeho postavy mizí mýtus o superhrdinovi. Kirby má rád hudbu, knihy a golf. Raymond mu dokonce nasadil brýle, čímž se dopustil svatokrádeže vůči všem konvencím. Aby měl hlavní hrdina s kým mluvit a aby autor nemusel nic nudně vysvětlovat, postavil Raymond hlavnímu hrdinovi po bok postavu Desmonda, jakéhosi malebného Watsona, který sérii dodává nezbytný humor.

Rip Kirby, ukázka.

Rip Kirby dokonce chvílemi překračuje rámec kresleného seriálu. Každý záběr, ať už ukazuje ulici v Brooklynu, přívoz na Staten Island, hráče kulečníku, tělocvičnu pro trénink v boxu, kterou kromě rohovníků navštěvují i nejrůznější požívači drog, vypadá, jako kdyby to byla dokumentární fotografie.

Kirby je dokonalý, odvážný, jasnozřivý a nepodplatitelný. Každý případ řeší s logikou Sherlocka Holmese a odvahou Philipa Marlowa.

Raymondovým cílem bylo především narušit některé předsudky. Jeho vrazi, které vždy zdařile charakterizuje, nejsou žádní úchyláci žíznící po krvi a zabíjení, ale docela všední lidé. V jeho komiksu potkáme nepoctivé i počestné obchodníky, intelektuály, kteří se specializují v oblasti zločinu, i žalostné ztroskotance, kteří s několika dolary v kapse obrážejí bary na Bowery. Většina Raymondových příběhů obsahuje propracované sekvence, ve kterých je věnována péče i těm nejmenším detailům. Jeho černobílá kresebná technika je vynikající. Černé plochy, které vykreslují postavu Ripa Kirbyho, se staly narativní barvou celého komiksu.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Detaily o sérii

Série:
Související články:


superHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!