Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSFEST! 2007 – ZAHRANIČNÍ HOSTÉ ANEB CO SE CHYSTÁ (1.)

22.10.2007, autor: Hibi

O podstatný krok dál postoupil oproti loňskému ročníku letošní KomiksFEST!. Rozrostl se portfolio výstav, přibylo knižních novinek a zejména se v programu objevila renomovaná zahraniční jména. V průběhu následujících pěti dní bychom se chtěli prostřednictvím tohoto miniseriálu jednotlivým programovým liniím festivalu věnovat podrobněji, a začneme právě hosty. Seznamte se: David B., Jean Auquier, Mawil, Iwona Siwek, Michał Słomka
. Festival otevře celkem jedenáct autorských výstav v různých sálech po celé Praze (mimo jiné obousměrný komiks na zdech galerie Artwall poblíž letenského tunelu), spustí celotýdenní maraton „komiksových“ a animovaných filmů v kině Světozor (včetně exkluzivní předpremiéry horroru 30 dní dlouhá noc a několika speciálních projekcí), uvede tři divadelní představení na komiksové motivy a také premiérově udělí komiksová ocenění Muriel. Jednu ze sošek Muriel dostane jako čestný host festivalu i David B., jehož autobiografická série Padoucnice se po šesti letech uzavře šestým dílem a který druhou komiksovou sobotu 3. listopadu osobně otevře výstavu svých komiksů v Divadle Archa. Samozřejmostí je následná diskuse a autogramiáda.

. Jean Auquier je ředitelem Belgického centra komiksu (Centre Belge du bande-dessinée) v Bruselu. Kulatý stůl nad tématy evropského komiksu se za účasti Petra Himmela (šéf Garamondu mající na svém kontě např. Kytici, Oidipa Rexe, Rabínova kocoura či Šifru Mistra Hanky), Lucie Lomové (Anča a Pepík, Anna chce skočit) a Tomáše Hibiho Matějíčka, programového ředitele KomiksFEST!u, odehraje 30. října od 11:00 v sídle Zastoupení Valonsko-Brusel (Myslíkova 31). Dvě další přednášky s názvem Komiks: nástroj komunikace nebo deváté umění? pak Jean Auquier prosloví na univerzitách Karlově a Masarykově.

. Goethe Institut představí stoupající hvězdu autorského komiksu Markuse „Mawila“ Witzela. Absolvent komunikačního designu s nezaměnitelným rukopisem si neustále získává další srdce a bránice v USA, Francii, Itálii a dalších zemích, jeho krátké komiksy jsou vítanými hosty v řadě evropských magazínů. Autobiograficky laděné příběhy „koktajícího kluka odvedle“, jak se Mawil ve svých příbězích i naživo jeví, jsou plné odlehčené (sebe)ironie, pouličních postřehů, tiché fantazie, dívčích křivek a vůbec svižné kresby. Na vernisáž výstavy Vás zveme v pátek 2. listopadu v 19:00, na diskusi a křest sedmého čísla revue Aargh!, kde Mawilovi vychází krátký příběh Koktání, pak o den později do Divadla Archa (18:00).

. Výrazné zastoupení budou mít i naši severní sousedé: kurátor Michał Słomka ze spřátelené Centraly CECA osobně uvede řadu programů. Prvním z nich bude promítání polských dokumentů s komiksovou tématikou, které mj. sledují „recepty na úspěch“ mladých polských autorů, a to 30. října od 17:30 v Polském institutu. Den před tím proběhne vernisáž výstavy Žena v polském komiksu – autorky, a to za účasti Iwony Siwek, která se na výstavě uvede svým desetimetrovým komiksem, zapůjčeným z Národního muzea v Krakově. Polský blok pak uzavře přednáška Žena v polském komiksu – hrdinky, kterou Michał Słomka uvede na druhé, závěrečné komiksové sobotě v Divadle Archa.

Komiksy Davida B., Mawila a Sylwie Restecké najdete i v doprovodném katalogu festivalu. Akce našich zahraničních hostí pak doplní i řada výstav domácích autorů, těm se ale budeme podrobněji věnovat až zítra.
Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!