Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY VS. LAUREL A HARDY

23.10.2007, autor: Ivo Fencl

Podobně jako třeba Ondřej Sekora, byl také výtvarník Jan Fischer ovlivněn americkou kreslenou, ale i hranou groteskou. To je všeobecně známo a uznáváno. V mnoha příbězích Rychlých šípů se tento jeho nepříliš realistický „crazy-styl“ odráží a nejméně na dvou místech seriálu lze například uvažovat o konkrétních konotacích s tehdy u nás velice populárními komediemi Laurela a Hardyho.
Především v případě dnes už opravdu legendárního 106. pokračování Rychlých šípů (poprvé vyšlo v Mladém hlasateli 29. března 1941 pod titulkem Rychlé šípy stěhují pohovku). Viděl Jaroslav Foglar zvukový film The Music Box (1932) uváděný v Československu jako Stěhujeme piáno? Ano, určitě ho viděl, byl častým návštěvníkem biografu a shlédnuté filmy si dokonce svého času zaznamenával do sešitu. A vybavoval si ten film, když psal scénář onoho pokračování o pohovce? Věřím, že určitě ano. Vždyť celá druhá polovina stránky je do určité míry parafrází tohoto filmu. Pravda, ne docela - hoši z Rychlých šípů stěhují pohovku ze schodů, zatímco Laurel a Hardy se s ní dřeli do schodů (a napsal o tom později povídku i Ray Bradbury).

Rychlé šípy stěhují pohovku.

Dobrá, to je tedy protisměr, ale jinak? Třeba scéna setkání na těchto úzkých schodech se starou paní – a v případě Laurela a Hardyho se starým pánem – tak ta je přece k té předchozí velmi analogická. „Ale hoši – hoši – musíte s tím nahoru, takhle bych přece neprošla!“ halasí tlustá paní… V případě Laurela a Hardyho pak došlo ke sjetí piána až na vzdálenou ulici. A v případě Rychlých šípů? Zde jsme si na tento pád museli ještě chvilku počkat. Chlapci byli nuceni svou pohovku nejprve vynést zpátky nahoru („Ej uchněm! To nám scházelo! “ komentuje to potící se Jarka Metelka.) a až pak dochází k jízdě se schodů. Ovšem, a to uznávám, k jízdě v tomto případě záměrně vyvolané Rychlonožkou.

Rychlé šípy u vodotrysku.

Zatímco tady se Laurelem a Hardym inspiroval už scenárista Jaroslav Foglar – uznávám, že jenom velmi volně, druhý příklad, který jsem objevil, má bezpochyby na svědomí až výtvarník Jan Fischer. I to je sice diskutabilní, ale domnívám se, že předposlední obrázek 78. dílu Rychlé šípy u vodotrysku (Mladý hlasatel 13. září 1940) je víc než dost podobný známému záběru z němé komedie Brzy do postele (1928) známé u nás jako Milostpán a služebník. Ano, jde o jeden z nejklasičtějších snímků dvojice Laurel a Hardy, a to ten, ve kterém bije Laurel lopatkou přítelovu hlavu vystrkávanou z kašny. A Hardy vyprskává vodu zrovna jako Rychlonožka. Je to jenom náhodnou shodou?

Snad… sám se ale domnívám, že ne, a závěrem tohoto článečku vyzývám i k dalšímu hledání. Varianty filmů s Laurelem a Hardym už podle mého názoru nenajdete, ale jiných filmových vlivů bude v Rychlých šípech určitě víc a nemám nyní na mysli jenom Jindru Hojera, který „skáče jako Zorro mstitel “! A tak hledejme.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o sérii

Série: Rychlé šípy (Olympia)
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!