Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSFEST! 2007 – (FOTO)REPORTÁŽ Z PRVNÍ KOMIKSOVÉ SOBOTY

01.11.2007, autor: Sakyk

. 3-2-1-start!! Druhý ročník festivalového komiksového reje jménem KomiksFEST! vypuknul poslední říjnovou sobotu v pražském klubu La Fabrika. A i když se nekonalo žádné slavnostní zahájení rámované projevy prezidentů, okořeněné tanečky lepých děv a oslazené zdarma rozdávanými karamelami, i když chyběly kamery předních televizních společností, napomádované celebrity a večer celou parádu nezavršil ohňostroj, akce to byla veskrze povedená – alespoň na tuzemské komiksové poměry. A proslovy, slečny a bonbóny vlastně také nechyběly… Komiks.cz přináší exkluzivní (foto)reportáž.
Zahájení letošního KomiksFEST!u výstižně dokumentuje, kam se české bublinoidní akce ubírají. Po monstrózních setkáních Comics klubu československého počátkem 90. let přišlo vystřízlivění trvající téměř celou dekádu, než se na ně pokusili – v rozsahu mnohokráte skrovnějším – navázat nadšenci kolem internetového serveru Comx.cz v podobě comiCZconů. Jejich popularita, založená na účasti ortodoxních fans, kulminovala v letech 2003 a 2004. Vysoce nastavenou laťku se ovšem udržet nepodařilo a prakticky kultovní setkání nakonec pro nízký zájem účastníků i organizátorů zaniklo. Když už se zdálo, že na slibně se rozvíjející a náhle přetrženou tradici nikdo nenaváže, narodily se v loňském roce hned dvě zcela rozdílné akce. Červnový, jednodenní Crwecon je určen především pro příznivce nejpopulárnějšího českého nakladatelství Crew, podzimní, týdenní KomiksFEST! má naopak ambici zasáhnout co nejvíce komiksem dosud nedotčených duší. Podle toho to také v sobotu občas ve Fabrice vypadalo. Před obědem tu nad návštěvníky výrazně převažovali organizátoři, odpoledně se zde objevila spousta tatínků a maminek se svými soutěží chtivými ratolestmi a večer dominoval zástup vyfintěných slečinek zvědavých na módní přehlídku. Inu, pro každého něco. Pojďme se na to podívat podrobněji.

La Fabrika - exteriérLa Fabrika - exteriérLa Fabrika - exteriérLa Fabrika - interiér

Klub La Fabrika se nachází v celkem ideální lokaci pražských Holešovic dvě zastávky od stanice metra Vltavská a zvenku dělá svému názvu čest. Vzhledem k poměrně široké propagaci festivalu (např. v pražských novinách či rozhlase) očekávali nenapravitelní komiksoví optimisté davy návštěvníků od samého rána, pravda však byla přesně opačná a spousta lidí si cestu na místo činu našla až odpoledne na určité programové taháky. Jak ukazuje snímek zcela napravo (zároveň dokumentující industriální interiéry a odhalující i jejich nejvýraznější slabinu – nedostatečné osvětlení), po obědě se prostory klubu docela slušně zaplnily.

Tomáš Hibi Matějíček vlevoZleva: Jiří Pavlovský, Tomáš Hibi Matějíček a Jan BažantJoachim Dvořák vlevo

To však poněkud předbíháme. Vraťme se tedy do doby kolem desáté hodiny dopolední, kdy se sice již podle oficiálního programu mělo začínat, ale zatím to tak vůbec nevypadalo. Programový ředitel Tomáš Hibi Matějíček ladil poslední detaily se zástupci klubu, dohlížel na rozmístění prodejních míst (Jirka Pavlovský stojí, tentokráte prost jakýchkoliv nevhodných gest, pěkně ready v pozoru, Honza Bažant pozorně naslouchá) a bylo ho vůbec všude plno. Šedá eminence festivalu Joachim Dvořák z Labyrintu už jen kontroloval, zdali je vše klape. Sličná pokladní mu mohla zahlásit, že všechny materiály nachystané pro návštěvníky, jsou na svém místě – tedy především letáčky s rozpisem programu a oficiální katalogy, obé připravené a vytištěné v profesionální kvalitě (jak se ostatně přesvědčíte v připravované recenzi).

Karel Jerie v červeném, Tomáš Hibi Matějíček s mikrofonemKarel Jerie v červeném, Tomáš Hibi Matějíček s mikrofonemZleva: Karel Jerie, Jan Samohejl

Z lehkým zpožděním několika desítek minut se konečně rozjel program v obou sálech. V tom větším, hlavním, cudně, avšak příjemně vyzdobeném komiksovými kresbami, nejprve T. H. Matějíček s Karlem Jeriem představili svou horkou novinku Šifra mistra Hanky. Ty dvě krásně vlasaté slečny v popředí levého snímku jsou Tomáš Prokůpek a Martin Foret. Na pravém pak Karlovi blahopřeje náš redaktor Jan Samohejl. 

Jan Bažant v červeném tričkuJan Bažant v červeném tričkuJan Bažant v červeném tričkuLovre Šuto

V menším sále spustil workshop Cvičení CO aneb Komiks v bojových podmínkách stylově vyšňořený generálmajor Honza Bažant a jeho dvě asistentky. Pod vedením autoritativního velitele a za extrémních podmínek se dle přísného zadání hrstka účastníků pustila do kresby stripů. Hlavní favorit, mladý a nadějný kreslíř Lovre Šuto (na třetí fotografii se svojí sympatickou maminkou), však ani na chvíli nezaváhal a bez sebemenších potíží všechny soupeře porazil. Na posledním snímku ho vidíme ověnčeného cenami…

Přehlídka stripů z workshopu Cvičené C. O.Jiří Grus: ČtyřlístekJiří Grus: Rychlé šípyLucie Lomová fotografovanáLucie Lomová fotografovaná

Meziprostor u chodby spojující malý sál s barem byl vůbec hodně zajímavým místem. Nejenom, že zde byly vystaveny výsledné práce ze cvíčka civilní obrazy, ale také bylo možné se tu pokochat dvěma obřími kresbami Jirky Gruse – první na téma Čtyřlístek, druhá Rychlé šípy. K nejpozoruhodnější události zde ovšem došlo až kolem čtvrté hodiny: focení Lucie Lomové ve dveřích dámských toalet!!

Z prezentace knihy KmenZ prezentace knihy Kmen

Před polednem prezentoval Jaromír Plachý, autor, a Tomáš Hibi Matějíček, tentokráte metamorfovaný do role nakladatele, ultradekadentní knížečku Kmen.

Jan BažantUrban LegendIvan Stable

Následuje minigalerie prodejců: Honza Bažant nabízel nejen Pána času, ale (a hlavně) trika s katastrofickým motivem a plakáty, fashion label Urban Legend komiksově designovaná trička a Ivan Stable produkci svého Motu. Kromě toho byl k dostání veškerý sortiment již výše zmíněné komiksové speciálky Seqoy, knihy z Inter:zone a naše miniaturní komiksová burza

Manga.cz animePrezentace Urban LegendPrezentace Urban Legend

Na velkou část odpoledne obsadili malý sál příznivci mangy; zástupci serveru Manga.cz jim naservírovali tříhodinový, komentovaný maratón anime seriálů. Zároveň proběhlo promítání finské filmové akční parodie Octobriana z roku 2003 a prezentace limitované série komiksových triček a placek v podání Urban Legend/DRAWetc. Ze snímků je patrné, že hlavní nápor návštěvníků se teprve chystal.

SimpsonoviHappy Tree FriendsHappy Tree Friends

Zásadním impulsem pro příliv diváků se staly až dvě přednášky věnované kultovním animovaným seriálům. Dvojka Pavlovský&Kopřiva okomentovala Simpsonovy, Adrian Kukal (mimochodem hlavní dramaturg festivalu) zase „stromové sadisty“ Happy Tree Friends. No a co říci k poslednímu snímku? Pane fotografe, styďte se –fotku takhle zprznit naroubováním mikrofonu do tváře přednášejícího!!

Zleva: Jelinek, Grus, Bažant, JerieZleva: Plachý, Jelinek, MatějíčekKolem stolu proti směru hodinových ručiček: Jerie, Grus, Jelinek, Plachý, LomováLucie Lomová

Velkému zájmu se těšila také maxiautogramiáda. U jednoho stolu podepisovali svá díla Branko Jelinek, Jiří Grus, Jan Bažant, Karel Jerie, Jaromír Plachý, Tomáš Hibi Matějíček a Lucie Lomová.

Altoids komiksSuperhrdinové propagují AltoidsSuperhrdinové propagují Altoids

V podvečer se v klubu objevila prapodivná dvojice superhrdinů. Podrobnosti o nich jsme raději ani nezjišťovali, nicméně oba propagovali mentolové bonbóny Altoids, hlavního to (a prapodivně hrdého) sponzora festivalu. Součástí proma byla i kresba vlastního komiksu, výsledky soutěže přineseme po skončení akce.

Fashion CirkusFashion CirkusFashion CirkusFashion CirkusFashion CirkusFashion Cirkus

Po uvedení filmů V hlavě Alana Moora a Rádio Kebrle se již schylovalo ke zlatému hřebu celého sobotního programu. Škoda, že vyhlášení nominací na komiksové ceny Muriel a komiksovou módní přehlídku Fashion Cirkus zdržely organizační zmatky, navíc v té době už zmizela většina prodejců a absolutně nekomiksové publikum, které zaplavilo Fabriku tak v podstatě k bublinám ani nepřičichlo. Hlavní program byl však povedený, co také jiného říci na polonahé modelky, pikantní přednášku Intimní život Čtyřlístku a kultovní Barbarellu?!


Nominace na komiksové ceny Muriel
(vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 3. listopadu)

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ KNIHA
Anna chce skočit - Lucie Lomová (Meander)
Nitro těžkne glycerinem - Štěpán Kopřiva / Jiří Grus (Crew)
Oidipus Rex - Karel Jerie (Garamond)

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ
Anna chce skočit - Lucie Lomová (Meander)
Nitro těžkne glycerinem - Štěpán Kopřiva / Jiří Grus (Crew)
Oskar Ed 3 - Brano Jelinek (Mot)
Za vším hledej doktora Ženu - Džian Baban, Vojtěch Mašek / Vojtěch Mašek, Jan Šiller (Tichý syndikát)

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ KRESBA
Nitro těžkne glycerinem - Štěpán Kopřiva / Jiří Grus (Crew)
Oidipus Rex - Karel Jerie (Garamond)
Voleman 1 - Jiří Grus (Korea Studio)

NEJLEPŠÍ PŘEKLADOVÁ KNIHA
Batman - Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě - Grant Morrison / Dave McKean (Crew)
Padoucnice 5 - David B. (Mot)
Persepolis 1 - Marjanne Satrapi (BB Art)
Srdce Impéria aneb Odkaz Luthera Arkwrighta - Bryan Talbot (Comics Centrum)

NEJLEPŠÍ PŘEKLAD
Království tvé - Mark Waid / Alex Ross (BB Art + Crew; překlad Viktor Janiš)
Pascin - Joan Sfar (Mot; překlad Hana Zahradníčková)
Preacher 2: Až do konce světa - Garth Ennis / Steve Dillon (BB Art + Crew; překlad Štěpán Kopřiva)
Sandman: Hra o tebe - Neil Gaiman / různí (Crew; překlad Viktor Janiš)

NEJLEPŠÍ LETTERING
Batman - Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě - Grant Morrison / Dave McKean (Crew)
Pascin - Joan Sfar (Mot)
Sandman: Hra o tebe - Neil Gaiman / různí (Crew)

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ PŘÍBĚH
Jednou za život - Lela Geislerová (Aargh! 6)
Kamarádi - Pavel Čech (Aargh! 6)
Odkaz - Miloš Mazal (Zkrat 6)
Topologie jednoho léta - Tomáš Kučerovský (Aargh! 6.9)

NEJLEPŠÍ KOMIKSOVÝ STRIP
666 případů inspektora Pinzetty - Petr Pavlán (Metro)
Hana a Hana - Miloš Čermák / Miloš Gašparec (Reflex)
Hovory z Rezidence Schlechtfreund - Džian Baban, Vojtěch Mašek / Vojtěch Mašek (A2)

NEJLEPŠÍ PROPAGAČNÍ POČIN
comicsDB.cz (www.comicsdb.cz)
Komiksárium.cz (www.komiksarium.cz; SEQENCE o.s.)
KomiksFEST! 2006 (Labyrint + SEQENCE o.s.)
putovní výstava Současný český komiks (SEQENCE o.s.)

SÍŇ SLÁVY
Jaroslav Němeček
Miroslav Schönberg
Vlastislav Toman
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!