Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RYCHLÉ ŠÍPY BEZ RYCHLÝCH ŠÍPŮ

23.11.2007, autor: Ivo Fencl

Začněme podotknutím, že Červenáček se, vůbec a ani trochu, nevyskytuje v příbězích Rychlé šípy a rozjetý vůz (20. 9. 1940), Rychlé šípy škádlí Rychlonožku (12. 10. 1940) a Rychlé šípy napravují kamaráda (19. 10. 1940). Důvodem je krátké rozkmotření chlapců s ním ve vkládaném románu Záhada hlavolamu, který vycházel právě v této době (až do roku 1941). Ano, vyloučení z klubu, v komiksu však nezmíněné, bylo příčinou této absence a velmi by mne zajímalo, jak to tenkrát zapůsobilo na čtenáře zadní stránky a jaké došly ohlasy.
Určitým nedostatkem není Červenáčkova nepřítomnost, nýbrž naopak to, že byla tak krátká. Nicméně, pozor – v „mezidobí“, totiž v příbězích Rychlé šípy v nákladním vagóně a Rychlé šípy a vlakoví zloději (strany 86 a 87) se Červenáček v seriálu objevuje… To by ovšem šlo snadno interpretovat třeba tak, že nám autoři předkládají už nějakou starší příhodu.
Znovu ovšem Červenáček jako jediný chybí při dobytí terasy na konci války s Podkováky v příběhu Rychlé šípy vnikají do Pevnosti (strana 196). Tady to však má svou logiku a my se právem ptáme: Byl vybit papírovým míčem? S nejvyšší pravděpodobností ano, zní odpověď. Sledujeme sice jen vybití Jarkovo (ten je zasažen do krku), avšak o dva obrázky dál už Jindra Hojer hlásí Mirkovi: „Eskadra smrti má už jen čtyři muže.“ Z „Plánu na zdolání Pevnosti“ otištěného v předchozím pokračování přitom dobře víme, že právě Eskadru smrti Červenáček vedl, i když ještě spolu s Jarkou, nyní tedy vybitým, a Mirkem, přičemž tato eskadra měla být průběžně doplňována tzv. Základní četou… Zůstal snad Červenáček, který ještě na konci předchozího dílu prohlašoval, jak to „bude ostré“, mezi oněmi čtyřmi Jindrou zmiňovanými útočníky? Soudě podle obrázků, nezdá se to skutečně pravděpodobné – chybí.

. A kde chybí Rychlé šípy úplně? Kompletní samozřejmě nebyly v prvních čtyřech pokračováních publikovaných od 17. prosince 1938 do 7. ledna 1939. Chyběli Rychlonožka… a právě Červenáček. Ale prvním dílem zcela bez Šípů se stala až epizoda Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku z 23. března 1940 (strana 66). Jde o pokračování ZCELA zasvěcené Bratrstvu, nicméně Dlouhé Bidlo tu čte Bohoušův dopis, kde se o Rychlých šípech aspoň píše.
Druhou zcela „bezšípovskou“ chvílí jsou samozřejmě tři slavná pokračování se společným názvem Pískloun a Tlouštík (Junák 28. 2. až 14. 3. 1946) a na ně (ještě také v Junáku) navazující epizoda Tlouštík odvlečen v neznámo (vydaná 21. 3.) a ještě i díl Tlouštík uniká Bratrstvu kočičí pracky ze Vpředu vydaného dne 9. 4. 1946.
Nelze však přitom říct, že by se tyto díly od cyklu úplně odchýlily, protože už ve druhém a třetím jejich pokračování se o Rychlých šípech aspoň mluví. Již od druhého pokračování (strana 125) zde taky figuruje bezbožné Bratrstvo kočičí pracky, jejich věčný souputník. „A tam kde je Bratrstvo, tam jsou I ONY. Rychlé šípy…“ Pískloun to okamžitě ví. Ve Vpředu se Šípy skutečně znovu vynořily, i když až v příběhu Rychlé šípy dostávají výstrahu z 16. 4. 1946. A pak už jen tak nezmizely.

. V příběhu Jindra Hojer visí nad propastí (strana 82) chybějí Červenáček i Rychlonožka a Jindra Hojer uniká vzdušnou cestou, tak to už je čistě příběh titulní postavy. A Hojer naopak vůbec „nehraje“ v epizodách Rychlé šípy v ohni pátrání (strana 97) anebo Rychlé šípy a létající kolo (strana 191), ačkoli ve druhém případě je - mimo obrázky - skoro určitě přítomen. V prvním z případů přítomen nemusel být, to už se nikdy nedovíme…
Zcela rychlonožkovský a rodinný je také „individuální“ díl Rychlonožkův štědrý večer (strana 202), kde není o Rychlých šípech skutečně ani zmínka. A co se týče Rychlonožkových snů? Tady pozor, neboť „zbylé“ Šípy chybí pouze v prvním pokračování snu o Old Shatterhandovi (strana 239), přičemž v závěru téhož příběhu vůbec nezahlédneme opět Jindru Hojera. Stává se tak v seriálu nejméně se vyskytujícím hochem!

V éře Marka Čermáka však byly Rychlé šípy odbývány, takže v některých pokračováních sice vystupují, ale všechny je vidíme pouze z dálky a více či méně maličké. Ne, to Fischer nedělal! Jenom namátkou jmenuji díl Rychlé šípy chrání Podfukáře (strana 242). V Cestě do záhadného domu (strana 234) pak zůstal následkem Čermákovy nesporné lenosti úplně mimo obraz Jarka Metelka a v následujícím pokračování už kromě Metelky chybí i Rychlonožka. Zde však už je to zdůvodněno Foglarem. Vcelku však musím uznat, že se pak Marko Čermák okamžitě napravil, kreslil Rychlé šípy čím dál tím lépe a ani jednoho už s výjimkou předposledního Rychlonožkova snu nikdy neopomněl.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!