Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SAM KIETH ZVANÝ KREATIVNÍ, ORIGINÁLNÍ A HUMORNÝ

20.03.2008, autor: Manyak

Když se někdo podílel na vzniku takové úchylárny, jako je série Maxx, sám to asi nemá v hlavě moc v pořádku. Jenže Sam Kieth je docela pohodový, normální chlapík. A tak má možná velké štěstí, že se věnuje komiksu, kde se může beztrestně věnovat svým psychopatickým hrátkám. Jinde by s ním v lepším případě už dávno zametli, v horším by ho poslali do blázince. A my bychom přišli o opravdu jedinečného scenáristu a kreslíře.
Američan Sam Kieth se narodil 11. ledna 1963. Asi v devíti letech ho postihla komiksofilie, tzn. začal číst a sbírat sešity plné obrázků a bublin. Ke kresbě přičuchnul u své sestry a bratranců, mimochodem jedním z nich byl i David Feiss, který to nakonec dotáhl až na poměrně známého tvůrce animáků. V sedmnácti začal Sam profesionální kreslířskou kariéru (pro nakladatelství Comico udělal kraťas Max the Hare) a poprvé na sebe upozornil roku 1983. To jako inker série Mage autora Matta Wagnera, v níž uplatnil první část svého širokého kreslířského záběru, jemnou, propracovanou, karikující linku. V té době to ale neměl moc snadné, občas získal nějakou drobnou zakázku z Marvelu či DC.
Průlom nastal roku 1988, kdy nakreslil prvních pět sešitů Gaimanova Sandmana. Protože cítil, že jeho styl plný nadsázky se do světa vládce vládce snů nehodí, opustil ho a předal Mike Dringenbergovi. Kieth byl zkrátka svůj, jeho kresba byla nepřehlédnutelná. Kreativní, originální, humorná, atraktivní, zběsilá, plně podporující aktuální dějovou atmosféru. Pro Dark Horse kreslí jednu z minisérií Aliens – Female War, to nejdůležitější ovšem nastává při ilustraci dvou dílů série Epicurus the Sage. Seznamuje se totiž se scenáristou Williamem Messnerem-Loebsem a roku 1993 společně vytváří megaúspěšnou sérii The Maxx (Image 1993 – 1998), jejíž tvorbu nakonec postupně celou převzal Kieth. Její úspěch byl pro něj zásadní – nejen, že na jejím základě vznikl kreslený seriál pro MTV (na kterém se samozřejmě také podílel), že si výrazně přilepšil z podílů na prodeji různých maxxovských figurek, ale hlavně dosáhl tvůrčí nezávislosti a mohl si v podstatě začít dělat, co uznal sám za vhodné.

MageSandmanEpicurus the Sage

Kiethova kostrbatá, ulítlá, ale zároveň velice líbivá kresba se stala jeho poznávacím znamením a našla si ohromné množství příznivců. Spousta legrace bláznivých nápadů dělá z Maxxe nadstandardní komiks a tak si Kieth řekl, že by se toho mělo co nejvíce využít. Výsledkem jsou další série z maxxovského světa, jimž vévodí Friends of Maxx. V roce 2002 napsal a nakreslil crossover Wolverine/Hulk, čtyři sešity vyšly o rok později v knižním souboru, který hezky česky vydali Netopejr s Crwí v roce 2005. A v současné době dokončil pro nakladatelství DC další crossover Batman/Lobo – Deadly Serious, jenže sci-fi z vesmírného korábu, ne němž řádí podivná nemoc, prý není moc povedená.
Wolverine/HulkZero GirlBatman/Lobo – Deadly Serious
Mimo komiks se Kieth věnuje spoustě dalších činností souvisejících s kresbou či scenáristikou. V roce 1997 nakreslil přebal singlu Running with Bigfoot pro punkovou kapelu Groovie Ghoulies. O tři léta později přispěl pro anglické 2000AD do Judge Dredda a vyšvihl několik obálek k sériím Nemesis a Warlock. Vůbec obálek udělal za svou kariéru spousty, z těch nejzajímavějších lze jmenovat Lobo se (z)vrací a Wolverine – Save the Tiger (obé 1992) nebo Venom (2003). Dal se také na filmařinu. Nejdříve to zkusil jen pro své přátele s neoficiálními kraťásky Trout (postava z komiksu Ojo) a Megan (postava z Maxxe). V roce 1995 spolupracoval s bratrancem Feissem na kresleném filmu Cow and Chicken, jenž získal cenu Emma. O pět let později režíroval dobrodružný film Take it to the Limit a mimo to se podílel na animovaných seriálech Convenience a Black Scorpion.

Vybraná komiksografie

Scénář i kresba:
I Before E (1991)
Friends of Maxx (1996)
Zero Girl (2000)
Four Women (2001)
Wolverine/Hulk (2002)
Ojo (2004)
Batman: Secrets (2006)
Batman/Lobo: Deadly Serious (2007)

Kresba:
Mage (1983)
The Sandman (1988)
Aliens: Earth War (1990)
Epicurus the Sage (1991)
The Maxx (1993)
Autor:


Autor článku: Manyak

Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!