Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SIN CITY 1

01.01.2002, autor: M.Žamboch

O tom, že komiksová série Sin City kreslíře a scénáristy Franka Millera je opravdu tím nejlepším a nejkvalitnějším co si nejen u nás, ale i v zahraničí můžete přečíst, už asi málokdo z vás pochybuje. Dalším z důkazů je i to, že se recenze na první komiksbook této řady chopil jeden z našich nejlepších sci-fi a fantasy spisovatelů, Miroslav Žamboch, vítěz soutěže „O nejlepší fantasy, autor knih Poslední bere vše a Na ostřích čepelí (Poutník 2000, 2001).
K tomu, abyste pochopili, proč zrovna tohle je důkaz vysoké kvality Sin City, si stačí uvědomit, že Miroslav Žamboch je člověk, který nejen skvěle píše, ale zároveň – logicky – má na tuto činnost jen velmi málo času. Takže to, na co chce napsat recenzi, už musí být opravdu něco. No, a jestli i tahle recenze je opravdu něco, se už přesvědčete sami.
Vojta

Sin City 1
Pilotní kniha série z města hříchu. Černá a bílá, matoucí stíny, dech beroucí ladné křivky žen, ostré siluety mužů, tváře . zkřivené strachem, chtíčem, šílenstvím, zoufalstvím. Tohle je jedna část Millerova City. Tou druhou jsou krkolomné osudy hrdinů, charaktery napínané do krajnosti, neúprosným během příběhu křivené až za mez, odkud není návratu a někdy rozdrcené na prach. Úderné dialogy, kdy každé slovo má svůj význam a žádné není zbytečné, morbidní a zoufalé monology hrdiny, absolutního zkrachovalce, vyděděnce, který v souladu s vlastními zásadami, jež nemají vůbec nic společného se zákony společnosti, si lidskou špínou razí svou vlastní cestu až k závěrečnému šou jednoho muže.
Hlavní postavou této komiksové knihy je Marv, dvoumetrový anděl ze samých jizev, sval, šlach a kostí, který vám může pekelně ublížit, aniž by si toho všiml. Už po prvním předběžném psychiatrickém vyšetření by ho asi nechtěli pustit zpátky mezi lidi. Při sledování jeho myšlenek vám běhá mráz po zádech. Bojíte se ho, současně ho chápete a fandíte mu, i když víte, že mostra jako on nemají proti soukolí moci šanci.
Není mnoho věcí na světě, které má rád. Svou mámu, Gladys – nejlepší kamarádku (nejpravděpodobnější ráže 9 mm), déšť a country. Krom toho existuje pár lidí, ke kterým cítí sympatie. Většinou jsou to ti, co s ním hráli na rovinu. Nesnaží se jim ublížit, naopak se je pokouší udržet co nejdál od pekelného mlýnku na maso, který kolem sebe roztáčí. Ne vždy se mu to daří. A miluje Goldie. Neznámou nóbl děvku, která mu nadělila nejlepší noc jeho života. A potom umřela. Někdo ji zabil. A Marv se, na rozdíl od policie, pokouší zjistit kdo...
Sin City je výjimečné kresbou, příběhem, dialogy a atmosférou. Všechny tyto složky společně mu dávají hloubku, kterou mají jen opravdu vynikající knihy. Postavy jsou živé, žádné schematické figurky rozhazující drsné repliky na potkání. Když Marv prohlašuje, že zabijáky má nejraději, protože čím horší věci jim udělá, tím lépe se cítí, víte, že to neříká celuloidový hezoun, co si za kamerou stříkne pomádu do vlasů, ale živý člověk myslící to vážně. Smrtelně vážně.
Při prvním čtení se poženete přes stránky jako tajfun. Při druhém budete věnovat víc pozornosti obrázkům a teprve při třetím vychutnáte dialogy. Potom knihu zasunete na čestné místo do poličky a občas, když vás bude tenhle svět otravovat, ji vytáhnete. Někdy zkusmo prolétnete pár stránek, jindy v ní uvíznete až po uši a necháte čas plynout kolem sebe. To se vám na tváři usídlí úsměv, nebo grimasa hrůzy, záleží na tom, co jste zač. A když otočíte poslední stránku a vynoříte se zpět, budete rádi, že žijete kde žijete Vždyť ten náš svět není zase tak strašný. Miluji Sin City.
Autor:


Autor článku: M.Žamboch

Detaily o komiksu:

Titul: Sin City 1
Série: Sin City
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Překlad: Štěpán Kopřiva
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 208
Formát: 165 x 235
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Noire styl
06.02.2013 Blacksad: Zvířata radí, pátrají, informují - 100 %
15.01.2013 Criminal: Povedlo se naklonovat další Sin City - 90 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!