Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (1)

10.01.2002, autor: Milan Krejčí

Chlapec (dívka) potká kamarády, založí spolu klub, pořádají výpravy, hledají klubovnu, hrají hry. Oddíl kluků (holek) prožívá dobrodružství v uličkách města, na prázdninovém táboře. Pár hochů (děvčat) se dá dohromady, aby svorně čelili nepřátelské partě; zlodějům, darebákům. Takto a podobně vzniká klub, parta, oddíl, družina, kroužek, spolek, bratrstvo či tlupa...
Psané příběhy o chlapcích a . děvčatech se objevovaly v dětské literatuře i v časopisech určených mládeži odedávna. Novější a populárnější formou vyprávění se však staly komiksy – kreslené seriály. Pro všechny jejich čtenáře bez rozdílu věku je nejslavnějším sdružením klub Rychlých šípů, legendární pětice, které v historii českých klubáckých komiksů patří prvenství. Mladší generace sledovaly vedle rychlošípovské klasiky i příběhy svých vrstevníků Strážců, Modré pětky či Mimozemšťanů. Tyto a další kreslené seriály vycházely na stránkách časopisů i několik let, během kterých stačili hlavní protagonisté zaujmout, pobavit a ovlivnit tisíce čtenářů. Hrdinové i tvůrci těchto dodnes živých děl jsou dostatečně známi: mnohé ze seriálů se dočkaly nových souborných vydání, některé byly převedeny do literární podoby nebo dokonce zfilmovány. Náš cyklus by však rád připomněl, že ve stínu těch věhlasných se objevily i seriály jiné. Možná méně kvalitní a zaslouženě pozapomenuté, bezesporu však zajímavé a vypovídající mnohé o době svého vzniku.
Autorům těchto ohlédnutí nejde o podrobný výčet a profily všech komiksů s klubáckou tematikou. Chtějí jen vzpomenout sdružení skautská, pionýrská, zálesácká, trampská i ryze klubácká, ale i ta neorganizovaná, spojující všechny jejich čtenáře bez rozdílu poutem kamarádství. Tím nám všem připomenout, kdože to byl zastíněn Rychlými šípy, Kulišáky, Strážci a ostatními...
Ve třicátých letech otiskovaly novinové přílohy a dětské časopisy pásma obrázků převážně humorného charakteru, jakési komiksy v plenkách. Vedle Ferdy Mravence O. Sekory a dalších seriálů J. Lady či F. Bidla se objevovaly i příběhy dětí, doplněné naivními a mravokárnými veršovánkami. Není divu, že tyto vlažné výtvory zdravě namíchly a inspirovaly Jaroslava Foglara, aby vymyslel Mladého hlasatele a Rychlé šípy.

Dne 8. května 1937 se na stránkách Mladého hlasatele objevila výzva J. Foglara k založení čtenářských klubů M H. Názorný příklad a vzor dostaly kluby na sklonku následujícího roku v seriálu pánů Foglara a Fischera RYCHLÉ ŠÍPY. Psát o autorech a okolnostech vzniku nejslavnějšího českého komiksu je nošením dříví do lesa, tím spíše, je-li tím lesem server Komiks.cz. Již od prvních pokračování výtvarný projev dr.Fischera zvládl specifická měřítka komiksového žánru, zejména díky studijním pobytům v zahraničí, kde získal mnoho podnětů a inspirace. Připomeňme, že v období, o kterém dnešní část pojednává, seriál otiskovaly časopisy Mladý hlasatel (1938-41), Junák (1946) a Vpřed (1946-48).

.

Teorií žánru komiks i mapováním české scény se zabývají např. práce dr. Olgy Bezděkové (Knihovna 1979), Leo Křížka (Typografia I985) č iJaroslava Tichého (Comics, SNDK 1967). Historie čtenářských klubů a časopisů pro děti a mládež je zasvěceně popsána v knížce Zdeňka Pírka Čtenářské kluby Jaroslava Foglara (Delfín, Brno 1990). Prvních deset let od vzniku klubů se prolíná a neodmyslitelně doplňuje i s historií klubáckých a skautských seriálů, vzájemně spolupracuje a potkává se i úzký okruh autorů: Jaroslav Foglar, Jan Fischer, Bohumír Čermák, Jaroslav Novák, Václav Junek a další.

.

Štika, Permoníček, Venda a Medvídě zakládají SVORNÉ GAMBUSÍNY (Správný kluk 1943-44). Po zákazu vydávání Mladého hlasatele se J. Foglar, coby externí spolupracovník časopisu Správný kluk, uvolil po naléhání redakce napsat scénář o trampotách čtenářského kroužku S. K. Jedenáctidílný seriál patří k těm méně zdařilým v autorově tvorbě, k čemuž přispěla tíživá atmosféra válečných let i neprůbojná a obecně popisná linka kreslíře Bohumíra Čermáka. (Po Foglarově odchodu zkusili redaktor F. Smrček a kreslíř B. Čermák navázat podobným dílkem o vzniku kroužku LVÍ SRDCE. Seriál však neměl dlouhé trvání, ve druhé půlce roku 1944 zanikly kroužky S. K. i samotný časopis.)

Po válce znovuobnovený Junák uvedl na svých stranách nejprve šest částí MEDVĚDÍ DRUŽINY (píše J. Foglar, kreslí R. Pleiner a J. Fischer), zabírající něco z činnosti Foglarova oddílu. Když Rychlé šípy i Jaroslav Foglar přešli do Vpředu a pevně se zde usadili, začaly v Junáku vycházet dva seriály o družině Lišek. V seriálu TAJEMSTVÍ ŽLUTÝCH SKAL (Junák 1946, kreslí V. Řízek) odjíždí družina Lišek tábořit do pohraničí, do Žlutých skal, kam prý za posledních 200 let nevkročila lidská noha. Druhé pokračování s názvem DRUŽINA LIŠEK ZA DOBRODRUŽSTVÍM (Junák 1947, kreslí O. Marcin) zastihuje Lišky po návratu z prázdnin. Skauti zachrání topícího se chlapce a tak se dostávají do víru záhad, jež je dovedou až k vypátrání agentů. Děj obou seriálů odrážel atmosféru poválečné doby, a i přes konkurenci původního amerického komiksu ROY A JEHO BOBŘI, otiskovaného na jiné stránce Junáka, si získaly nemalou oblibu.
Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!