Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

COMICS & MANGA BOOK 5 - ČÁST 1

07.12.2011, autor: Drakeus

Nevím jestli o tom víte nebo ne, ale posledních pár let se v Bratislavě koná každý rok koncem září akcička jménem Comics Salon. No akcička, řekněme, že spíše akce a nejedná se pouze o comics salon, ale vlastně o takové setkaní fanoušků comicsu, mangy, hororu, počítačových i karetních her. Jisto jistě zajímavý počin, zvláště pak pro nás moraváky, kteři to mají do Blavy blíž jak do Práglu.
Nebudu se teď rozepisovat o akci jako takové (více si můžete zjistit na netu www.comics-salon.sk), spíš bych vám rád přiblížil sborník comicsu a mangy, který každý rok při příležitosti konání Comics salonu vydává OZ AnimeCrew (koordinátoři projektu Martin Kozmon a Martina Beláková).

Sborník Comics & Manga Book má letos číslovku 5.

Čili, jak vás jistě napadlo, nepůjde o ledasjaký plátek, ale plátek s tradicí a rodokmenem. Kvalita zpracování i obsazení roste každým rokem a jen doufám, že poroste i nadále. A na co, že se můžete těšit? Tak nejdřív pár čísel: 19 autorů comicsu, 6 autorů mangy, celkem 30 příběhů na cca 240 stranách (z toho 80 barevných). Češi, Slováci...amatéři i zkušení borci, ženský a chlapi, všichni jedna velká šťastná rodina, dalo by se říct.

Pokusím se trošku přiblížit jednotlivé comicsy...takže pěkně po pořádku:

První třetinu comicsové části otevírá Navždy gangster Tomáše Knapka. A jde o variaci na to, co by se stalo, kdyby se promíchal divoký západ s chicagskou mafií. Příjemná kresba i příběh, kterému by ale neškodilo trochu více stran.

Následuje první příběh ostříleného kozáka Jiřího Gruse - Obava. Kraťásek na téma, co vše se dá zažít u zubaře. Jistě ze života:o))

První barevný kousek má na svědomí Pavel Šimák - Téměř bez svědomí. Jeho příběhu o životě Ivana Hrozného, by ale podle mě slušela víc černobílá kresba. V mnoha případech využívá jen škály šedé. Jinak ale dobré.

Naplno se v barevnosti naopak vyžívá Daniel Mihálik - Thursday Bloody Thursday (Poklady). Comics, ve kterém se severský bůh Thor setkává s představiteli křesťanského světa, aby si vyjasnil o co se jedná, když se řekne poklad. Příjemný kousek, který mě kresbou hodně připomínal Kevina O Neilla (doufám, že se Daniel nebude zlobit).

Notorického baviče Dana Černého, asi není nutno dlouze představovat. Jeho 11ti letý hypergénius a neúprosný lovec paranormálních bestií Fanouš, si to se zombíky rozdá v příběhu Tábor mrtvých. Barevně to vypadá ještě lépe než obvykle...odložte mozek a bavte se.

Jiří Grus se znovu vrací, tentokrát v barevném příběhu ze života Voleman: Dneska zemřu. Všudy přítomná láska udělá vola z nejednoho kabrňáka, natož z Volemana...kdo chce psa bít hůl si vždycky najde. To vše, v typické "retro" kresbě.

První třetinu comicsové sekce uzavírá Lenka Šimečková s příběhem Paměti. Servíruje krátký comics o konci jedné civilizace, která se rozhodla zachránit docela zvláštním způsobem. Tady pro mě vítězí kresba nad příběhem (ale asi to bylo tím, že jsem ho moc nepochopil).

Druhá třetina comicsové části je věnovaná účastníkům zimní soutěže COMICS & MANGA WINTER CONTEST. Šlo o max. 3.stránkové kraťasy na libovolné téma...v příběhu se však měla vyskytovat číslovka pět.

1.místo (a dlužno podotknout, že zaslouženě) si vysloužila Kateřina Čupová. Její comics Pátý pes je vážně paráda...a krást se prostě nemá. (pro mě nejlepší kousek čísla)

2.místo a Lenka Šimečková - V pět hodin ráno. Příběh co se stane, když mrtvola není zase až tak úplně mrtvá aneb když je bordel v Nebi i Pekle:o)))

Filip Kmeť v příběhu Opičí věda ukazuje možný zánik lidstva, Jaromír Hřívnáč a jeho Pátý rytíř zase dokazuje, že sliby se mají plnit a to nejen o Vánocích.

Daniel Mihálik si se svým příběhem Ako od maminky vymlátil 3.místo v soutěži a snad jednou nedopadne jako jeho Junior, s ne tak celkem dobrovolnou kérkou.

O 3.místo se s Mihálikem dělí Radoslav Repický, který se představuje rovnou se třemi příběhy sci-fi Obchod v Páte dimenzii, alegorická Nenávisť, meditační Šaman a príchod piatich radcov. Sakra chlape, na mě moc intelektualni:o))))

Ekoagitkou se nás bude snažit vyburcovat Martin Schwartz - Strom. S Viliamem Tencerem a jeho plešatým bouchačem budeme nenávidět všechno v příběhu I Hate Everything. V Pět a půl týdne nám servíruje duo Michael Komárek - Daniel Řezníček, tak trochu divnou love story...příště chlapci raději ty stodvacítky hřebíky.

Následují Živé Mrtvoly - Andyho Wsola. Kruťárna z kavkazu 30tých let minulého století...i když hlad je sviňa, tak snad to není podle reálných skutečností.

V další love story servíruje Patrik Melicherik - Lístok a druhou třetinu sborníku zakončuje duo Antonín a Jiří Tesař – Frankensteinova skládačka řeší problém těla, poskládaného z různých částí a možností, že se jednotlivé části nemají rády a bojují proti sobě. Nápad dobrý, ale zpracování mě moc nenadchlo.

Poslední třetinu načíná Odplata Valentína Račka. Jednoduchý příběh s jednoduchou kresbou o "chobotničce" na cestě za odplatou

David Lottmann v následujícím příběhu Blízká setkání posledního druhu, nabízí neveselou budoucnost lidského pokolení po návštěvě jedné vyspělejší mimozemské civilizace.

Celou comicsovou část zakončuje svou temnou detektivkou Desiata Stopa - Peter Nemček. Ten si pořád jede svůj oblíbený styl, skoro fotorealistické kresby, která ale způsobuje, že mi čtení nějak neodsejpá, i když jde o skoro klasickou drsnou krimošku (zrada, intriky, ženský a bouchačky)

Tím končí comicsová sekce a je na čase otočit na poslední stránku sborníku a nalistovat tak první stránku MANGA sekce (která se, jako správná manga čte z leva do prava).

Pokračování příště.
Autor:


Autor článku: Drakeus

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Jóachym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!