Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÝ ČASOPIS ČAU (1) - AKTUALIZOVÁNO

22.01.2012, autor: Jan

Profil dětského časopisu ČAU - Čti A Usmívej se, ročník 1991.
V lednu roku 1991 vyšlo první číslo časopisu pro děti a mládež ČAU – Čti A Usmívej se. V té době došlo k přejmenování dětského ranního nedělního pořadu Studio Kamarád na Studio Rosa, který moderoval Jan Rosák a kde začal vystupovat maskot pořadu, pták ČAU, hraný Otou Jirákem.

Časopis byl propojený s televizním studiem takzvanou velkou hrou na štěstí, která spočívala v tom, že pokud čtenář našel v časopisu razítko podobenky ptáka ČAU, mohl se zúčastnit natáčení pořadu s Janem Rosákem. Tato soutěž a pravděpodobně i spolupráce s televizí skončila v čísle 2/1992, hned v následujícím vydání totiž zmizelo místo na příslušné razítko na první straně. Ve zmíněném čísle také došlo k přejmenování vydavatelství z AG kult – kulturní agentura na novou L – kulturní agentura, sídlící na jiné adrese.

Z počátku časopis hledal svou identitu, kam se vůbec zařadit a pro koho vlastně je. V prvním čísle například najdeme omalovánky pro nejmenší děti. Když pak sáhneme po nějakém čísle pozdějším, omalovánky ani cokoli podobného tam nenajdeme. V jednom z posledních čísel z roku 1992 naopak nalezneme rady pro teenagery o sexuálním životě.

Články v časopise se převážně věnují televizním pořadům pro děti. Občas objevíme rozhovor, například s Jitkou Molavcovou v prvním čísle. V několika vydáních narazíme na křížovku, není to však nic pravidelného. Od ledna roku 1992 je zaměření časopisu více komiksové, vychází zde čtyři až šest odlišných komiksů zároveň, od jedné komiksové stránky po čtyři stránky jednoho komiksu najednou.

Co dělá tento časopis, aspoň z mého osobního pohledu, je komiks o ptákovi ČAU. A také další komiksy, které díky tomuto časopisu vznikly, například komiks o Saurikovi, který pak vycházel i po skončení vydávání časopisu jinde. Komiks ZZZLOZOBÁCI o ptákovi ČAU sice v prvním čísle ještě nevyšel, na předposlední straně prvního čísla je však tato zpráva:

Pátrací akce, pozor, pozor – čtěte
Objevení záhadné bytosti!
Další „ET“ ?? Mimozemšťan, nebo tvor z pravěku?
Včera v dopoledních hodinách se v redakci časopisu ČAU objevila záhadná bytost – jakýsi tajemný pták, jehož přibližnou podobu vidíte na obálce. Pohyboval se tiše a velmi pozorně si prohlížel náš časopis. Chvílemi se nám zdálo, že jej dokonce čte a usmívá se. Jakmile jsme se přiblížili – zmizel.
Byla ustanovena pátrací komise, která má zjistit odkud tento zvláštní pták přilétl a hlavně – proč? S výsledky pátrání vás seznámíme v příštím čísle.


Nutno podotknout, že na obálce pravý komiksový pták ČAU nebyl, byla tam jen jeho stylizovaná zpodobenina, která byla k nalezení i uvnitř čísla jako vzorové razítko zmiňované hry na štěstí. Takováto hra s dětským čtenářem, napínání a věty typu "najdete v příštím čísle", které se objevovaly v několika prvních číslech, by se daly interpretovat jako pokus o udržení si čtenáře, aby si časopis stále kupovali a zůstali mu věrní. Důvod je jednoduchý, časopis je nový a stálé čtenáře a předplatitele si teprve musí získat. Tato hra s tajemným ptákem ČAU pak vyústí v samostatný komiks v pátém čísle. Dalo by se tedy shrnout, že komiks ZZZLOZOBÁCI začíná v textové verzi vlastně hned v prvním vydání, obrazovou podobu dostane v čísle tři v "protokomiksu" (viz dále) a komiks se vším všudy začne vycházet od pátého čísla.

Jak bylo řečeno, na počátku ještě časopis komiksové zaměření neměl. V prvním čísle však jeden komiks přesto nalezneme. Je nadepsán Přítel v pasti, avšak není to název, ale jméno epizody komiksu Taotao, což je příběh mládě pandy. Název se paradoxně objevuje až od čísla 4/1991, do té doby kreslený seriál není nijak nadepsán.

Obsahem čísla je také na straně 9 kresba Stanislava Holého, malíře a ilustrátora, autora postav Jů a Hele. V dalších i v tomto čísle má vyhrazenu rubriku Do holčičího památníku, ve které jsou jeho kresby k básničkám na téma dívčích jmen autorky K. Krejčí.

Něco k obálkám, které rovněž můžeme považovat za svého druhu umělecké dílo. Místo fotografií nebo upoutávek na měnící se obsah čísel nalezneme na obálce vždy komiksovou kresbu ve stylu komiksu ptáka ČAU. Jedinou výjimkou je první a třetí číslo časopisu ČAU, které se od ostatních velmi liší. Na prvním je totiž fotografie Jitky Molavcové obklopené televizními kreslenými postavičkami. Na obálce třetího čísla zase nalezneme trojčata z Disneyho kresleného seriálu v obležení příšerek, se kterými se později setkáme v komiksu o ptákovi ČAU.

Je to právě druhé číslo časopisu, které přináší první obálku s komiksovým ptákem ČAU, jako sjezdaře na lyžích. Další čísla již budou přinášet vždy nějakou scénu z komiksu společně s epizodou z kresleného seriálu. Malou výjimkou je ještě číslo 4/1991, kde sice na obálce nalezneme postavičku z komiksu, avšak samotný komiks začne až v čísle 5/1991.

Autorem všech obálek je kreslíř Pavel Šťastný. Ten po revoluci založil reklamní studio Any. Grafik Pavel Šťastný je rovněž autorem loga politické strany OF, loga serverů Seznam.cz, loga centra Paraple a dalších. Jeho webové stránky jsou zde.

Komiks Taotao v druhém čísle pokračuje dalším dílem a stále je jediným komiksem, který v časopise vychází. Paradoxně se jedná o druhý nejdelší komiks táhnoucí se celým časopisem s malou přestávkou až do čísla 2/1992, dohromady tvoří celkem 15 komiksových stran.

Ve třetím čísle byl pták ČAU opět spatřen na předposlední stránce obálky. Z hlediska komiksu se dá hovořit o takovém mini-prequelu, celá stránka je již takovým proto-komiksem bez bublin, uprostřed je bílé vejce a děti jsou vyzvány, aby vejce domalovaly a poslaly do redakce. V textu je použita milá slovní hříčka kraslice – krásné líce – velikonoční pták krásnolící.

Pod článkem najdete konkrétní čísla časopisu, po kliknutí se objeví obrázek titulní strany a ukázka komiksu z daného čísla.

Upozornění: Článek byl mírně zkrácen
Autor:


Autor článku: Jan

Detaily o komiksech:

Titul: ČAU č. 01
Série: ČAU - ročník 1991
Kresba: Pavel Šťastný
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1991 - 1992
Počet stran: 16
Vydavatel: AG kult - kulturní agentura
Země vydání: Československo
Země původu: Československo

Titul: ČAU č. 02
Série: ČAU - ročník 1991
Kresba: Pavel Šťastný
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1991 - 1992
Počet stran: 16
Vydavatel: AG kult - kulturní agentura
Země vydání: Československo
Země původu: Československo

Titul: ČAU č. 03
Série: ČAU - ročník 1991
Kresba: Pavel Šťastný
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1991 - 1992
Počet stran: 16
Vydavatel: AG kult - kulturní agentura
Země vydání: Československo
Země původu: Československo
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!