Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

NÁVRAT DO ÚDOLÍ STÍNŮ - 50 %

13.02.2012, autor: Klubowski

Další kousek z dílny Petra Kopla, jehož ilustrace mohli vidět čtenáři v Evropských zemích, ale i za oceánem, kde ilustroval pohádku The Goat With The Golden Horns amerického autora Roberta Wortocka. Kreslíř, ilustrátor a herec se tentokrát inspiruje skutečnou událostí a vdechuje jí své osobité kouzlo.
Celý komiks je čistě jeho záležitostí, a to jak kresba tak scénář. Jedná se o první díl připravované trilogie, která postupně vyjde v edici Klokan nakladatelství Alpress, s.r.o z Frýdku- Místku.

Bojíte se neznámého? Bojíte se toho pocitu, že se z ničeho nic probudíte a absolutně nic si nebudete pamatovat? Co když se vám to ale opravdu stane, a vám nezůstane v hlavě jediná vzpomínka? Vodítko, kterého byste se mohli případně chytnout, je pro vás zcela nepochopitelné. Zákonitě nemůže přijít nic jiného než zmatení a pocit tísně. Nemluvě o té strašlivé absurditě všude okolo. Následujete hlavní postavu, i když absolutně netušíte kam. Spolu s ní se to snažíte všechno pobrat a přijít na to, kde to jste a co se tu děje. Ocitnete se ve světě, kde zprvu nic nedává smysl. Vše se točí kolem tajemného domu a jeho ještě tajemnějších obyvatel. Je jich tu hodně, ale kdo je na čí straně? Nejde tak o vyprávění příběhu, jako o nalezení klíče k jeho rozuzlení. Hranice mezi podobenstvím a realitou je úzká, ale kdo by po tom pátral, když se vás snaží dostat ty obludy kolem? Prcháte, abyste se dostali do okamžiku, kdy je všechno jasně vysvětlené, ale vy tomu stejně nerozumíte. Tento komiks balí filozofické téma vztahu jednotlivých fragmentů lidské psychiky do hororové podoby. Akční část se prolíná s vysvětlujícími pasážemi a vytváří prostor pro popis vzájemných vztahů postav. Z námětu by se určitě dala vytěžit zajímavá filozofická esej. Autor se však vyhýbá složitým úvahám a všechno pojmenovává až nečekaně jasně. I tak je komiks na jedno přečtení tučnější sousto. V závěru nechává několik otázek nezodpovězených a připravuje tak půdu pro druhý díl Náruč údolí stínů.

Kvalita kresby o něco převyšuje stylistickou úroveň dialogů. Zvolený grafický styl drží Kopl pevně v rukách a opouští jej jen v několika málo okénkách, kde je použití méně agresivního stylu na místě. Kresba připomíná vytržené listy ze skicáře s ostře syrovými tahy. Divoké linky vycházejí ze surovosti s jakou se kreslíř snaží dostat své představy z hlavy. Řezané hrany postav jen lehce stylizují jejich jinak realistické pojetí. Černobílé zpracování podtrhuje celkový hororový nádech. Samotné grafické zpracování je dostatečně konkrétní a typické komiksové citoslovce působí místy nadbytečně. Přeci jen to je více filozofický komiks, než další kousek do sbírky o superhrdinech.

Většina intelektuálů by mě teď odsoudila za rouhání, ale občas je fajn odložit Freudovu bichli o psychoanalýze a čas vyplnit více zábavnou a obrazotvornější četbou a vydat se do Údolí stínů.
Autor:


Autor článku: Klubowski

Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů - 10 % - AKTUALIZOVÁNO


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!