
Hned na začátek bychom si měli ujasnit, že sešity Avengers, které Avengers Assemble tvoří, původně vyšly v roce 1998 a tomu tak trochu odpovídá i styl (stejně jako např. u nedávno vyšlých Tajných válek). Nejvíce asi zarazí barvy. Ty jsou opravdu syté, silně kontrastní a zářivé, což dnes už moc "nefrčí" a ve srovnání s dnešní realistickou a matnou školou může být čtenář překvapen. Ovšem i Pérezova kresba potěší - není to ona "drsná škola" devadesátých let, se kterou se mohl český čtenář setkat třeba ve Spider-Manovi: Utrpení nebo ve Wolverine: Ještě žiju (který navíc vycházel ve zhruba stejné době), Pérezův styl je uhlazenější a jemnější, i když stejně nakonec době trochu podléhá a kombinuje tedy skoro až Deodatovskou čistotu s právě výše zmíněnou agresivitou - hezkým příkladem je taková strana 102, která je plná typicky devadesátkových (tedy agresivních a "nervních") čar a nepřirozených úhlů a zároveň až klasické ladnosti a naleštěnosti, kterou odměňuje a obohacuje především polodetaily na obličeje postav.
Přičtěme si k tomu skutečnost, že to Pérez skutečně nemá jednoduché, protože jednotlivých postav je opravdu přehršle (především dokud se neustaví nový základní tým Avengers) a zpočátku jde o dost velký chaos. A to už vůbec nepočítám sešit s alternativní realitou, kde má každý hrdina svou variaci na sebe, která se mu musí dostatečně podobat, ale zároveň musí být dostatečně odlišná (konkrétně takový Zeman Amerika - ano, čtete správně - má opravdu úchvatný design).
Akční scény jsou velmi dynamické, s ladným a logickým střídáním pohledů mezi panely a dost přehledným dějem - nicméně vzhledem k výše zmíněné zářivosti barev a hlavně množství superhrdinů/superpadouchů a jejich schopností se člověk při náhodném otevření uprostřed knihy neubrání kacířské myšlence "Bože, to je bordel!".
Faktem ale je, že to bordel není ani trochu - Busiek skutečně dokáže vzít bezmála čtyři desítky okostýmovaných hrdinů a ukočírovat je, zvládne koherentně vyprávět příběh, který trpí přemírou postav (tedy alespoň po první čtyři sešity, než dojde k oficiálnímu "restartu" Avengers a zúžení jejich členské základny na minimum). Co víc - i ve vyšším počtu postav si Kurt dokáže poradit s psychologií postav, kterou rozvětvuje a využívá naprosto přirozeným způsobem - skoro jakoby se pro psaní týmovek jako Avengers narodil.
Zároveň je vidět, že ještě nedlouho předtím psal Untold Tales of Spider-Man (mimochodem taky vynikající série, alespoň tedy pro fanoušky Spideyho; nefanoušci asi věčným doplňováním kontinuity a retroaktivním návratem do raných časů Spideyho na střední příliš nadšeni nebudou) - pro celé jeho psaní zde je typická jakási lehkost a nadnesenost, místy opravdu výborné hlášky a meta-reference ("Ale teď mi dochází že ve filmu je taky vždycky odhalej"), zkrátka styl, kterého se nemůže zbavit někdo, kdo donedávna psal Spideyho nebo Deadpoola (alespoň tedy toho "správného" Spideyho, ne toho ukňouraného, ponurého a nešťastného, kterého na nás autoři naneštěstí tak často zkouší) - bohužel s tím se pojí jeden problém, související právě se zcela opačným přístupem: Busiek příliš nezvládá patos. Dokud je atmosféra odlehčená nebo ději vládne akce, nemám s knihou sebemenší problém, ovšem ve chvíli, kdy je třeba "unifikace" (všichni za jednoho, ten jeden - Cap - před všechny), vypjatost a "hrdost na to, že jsme Avengers - jsme jediní, jedineční, krásní", působí to všechno trochu strojeně, kýčovitě a těžkopádně. Není toho tolik, aby to kterýkoliv příběh položilo, ale místy to čtenáře opravdu trochu zarazí. Naštěstí těchto scén není příliš.
Zároveň bych ráda pochválila překlad, kterého se chopila Jaroslava Kočová a i přes zjevně obtížné podmínky (jak říká můj přítel - "Ten, kdo překládá jakýkoliv komiks, kde se objeví Thor, by měl dostat minimálně 25% bonus") se jej chopila velice zdatně. Místy se - pravda - problémy vyskytnou: konkrétně ona historická čeština, kterou užívá Thor nebo kterou mluví všichni ve výše zmíněné alternativní realitě místy zaskřípe; stejně tak světoznámý bojový pokřik "Avengers assemble!" je prakticky nepřeložitelný a jeho překlad coby "Avengers do boje!" je trochu suchý (možná měl být ponechán v originále - řekla bych, že většina lidí už jej někdy někde slyšela), ale to jsou spíše detaily. Celkově ovšem práci BB Artu hodnotím velice kladně, protože (jako u všech jejich Marvel omnibusů) nechybí alternativní verze obálek, drobné vstupy redakce mezi sešity (vyloženě Stanleeovské "pojďte se podívat, jak jsme první sešit málem zmrvili, ale nakonec nezmrvili - heleďte, tu jsou storyboardy, že jsme dobří?") … storyboardy, původní obálky, plakáty… Radost pohledět. Navíc je zde sešitů svázaných opravdu hodně, takže i při zuřivém čtení bude trvat, než knížku přelouskáte. Jako seznámení s Avengers v té nejlepší formě a jako skvělé počtení pro kohokoliv, komu nepraskají žilky při zaslechnutí slova "superhrdina" je tato kniha skutečně skvělá.