Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMXCON, DRUHÝ V POŘADÍ

21.01.2002, autor: Hibi

Ano, nic si nevymýšlím, ComXcon se konal již po druhé. A nesmíte se divit, že jste ten název ještě nikdy neslyšeli, protože v tomto případě jde o pokračování (teď již předloňského) ComiCZconu, u něhož byl pouze změněn název, ale iniciátor i pořadatelé (server Comx.cz) zůstali v zásadě stejní. A vzhledem k tomu, že se mi předchozí con líbil, nešlo jinak, než si den před inkriminovaným 19. lednem koupit něco k snědku a pití, na dobrou noc přečíst čerstvě zakoupenou Druunu a nařídit budíka na půl sedmou…
Co ve Mlejně se semlelo
V okamžiku mého příjezdu krátce před devátou se v klubu . Mlejn nacházeli celí čtyři lidé: Sakyk (náš vydavatel), Zack (vydavatel Comxu), kreslíř Jirka Miňovský a nová posila týmu organizátorů, Turlogh (mimochodem posila velmi významná, jíž vděčíme za zajištění místa conání a tedy v podstatě i za to, že se celá akce vůbec uskutečnila). Tou dobou se konečně přešlo od fáze rozvažovací do fáze činů: začala příprava tabulí určených k výstavám komiksů (Grus, Zach, Miňovský, Zimčík, Andraste, …) reorganizace stolů, shánění lepicích pásek, past, nůžek a napínáčků, zformovala se Sakykova burza a prodejní místo pro knihkupectví a antikvariát z Čáslavské, byly rozvěšeny propagační materiály. Postupem času se přidávali nově příchozí organizátoři, objevovali se první hosté, byl zprovozněn počítač určený k promítání anime; celkově vše . proběhlo tak uspokojivě, že se pár minut po jedenácté mohl šéfredaktor Comxu Caine pustit do oficiálního zahájení akce – ještě jednou zúčastněným přelouskal program a popřál nám hodně zábavy. Návštěvníků Mlejna už chvíli bylo poměrně dost (celkový součet se nakonec vyšplhal na úctyhodných 120), náš server měl v té době již zprovozněnou burzu (a i když jste toho – ve srovnání s festivalem v Jelení – přinesli o trochu více, přeci jenom si burza kladla vyšší ambice), a opravdovou hostinou nejen pro fajnšmekry se stalo prodejní místo knihkupectví z Čáslavské, které kromě několika plných beden comicsových sešitů (a jedné bedny comicsů zdarma), přivezlo i některé opravdu pěkné booky (namátkou Electru Assassin od Millera a Sinkiewitze nebo Aliens: Salvation od Mikea Mignoly).
.
.
.
Pak se přiblížila dvanáctá a con vysvobodila z nekonkrétnosti první přednáška s názvem Manga versus US comics, které se s úspěchem zhostil člen Manga.cz Egoista. Úvodem nastínil ty nejzákladnější rozdíly mezi těmito. hlavními dvěma subžánry: krajní individualismus Západu (kde se nejvíce cení originalita) oproti japonskému uniformismu, kde nejlepším je naopak ten, kdo dosáhne dokonalosti v tom, co je již známé a obecně prozkoumané (o dalších rozdílech daných odlišnou kulturou a historií ani nemluvě). Celá přednáška se pak poměrně záhy proměnila ve velmi čilou debatu zaměřenou hlavně na rozdíly ve způsobech vydávání komiksů a jejich dalších národních specifikách. Ukončil ji až zásah pořadatelů tísněných nutností uvést další přednášku.
Turloghova Komiksová překladová scénu v Polsku poskytla každému zájemci velmi podrobný a vyčerpávající pohled na tuto oblast, a to v širokém časovém horizontu let 1987 až 2001. Nedlouhá série přednášek tak byla sice vyčerpána, ale nikdo si (snad) nestěžoval, protože s úderem druhé hodiny začínal blok setkání s našimi komiksovými nakladateli. V křížové palbě zvídavých čtenářských otázek se postupně vystřídali Mot a Aude Brunel, Calibre, Crew a frontman Comics Art Publishers . Vladimír Veverka (ostatně, co nás čeká a co nás nemine si můžete přečíst v aktualitách). Jediným účelem představení, které v rámci své prezentace uspořádala redakce Crwe (účastníci listopadového Miniconu už pány Hitlera, Fantomase, Lenina a Satana jistě znají) bylo, jak se zdálo, neodpovědět na žádnou z položených otázek, což ovšem činili způsobem tak šťavnatým, že většina obecenstva se smíchy skoro válela po podlaze (a dozvěděla se spooooustu informací o Číně).

ComX Awards
K šesté hodině odpolední už z oficiálního programu zbývalo jen vylosování tří šťastlivců, kteří za správně zodpovězené anketní lístečky dostali komiksy svorně dodané našimi nakladatelstvími, a stěžejní vyhlášení Comx Awards, zaměřených na českou (domácí i překladovou) komiksovou produkci v uplynulém roce:
nejlepší scénář: 300
nejlepší kresba: Pan Ovocňák
nejlepší překlad: Jan Kantůrek za 300
nejlepší autor: Frank Miller za 300
nejlepší český kreslíř: Jiří Grus
nejlepší publikace: 300
nejlepší domácí počin: Aargh 2
Síň slávy: Kája Saudek
(Zbývá snad jen doplnit, že o vítězích soutěže rozhodovali hlavně redaktoři Comxu, a tak bylo – i přes mnohé kroucení hlavou na straně diváků – zjevné, kterýže autor je jim nejbližší.)
Vyhlášením cen se oficiální program vyčerpal (slibovaný . Kája Saudek nakonec nedorazil), a další diskuse se přesunuly do kuloárů (největší hloučky se pak pravidelně tvořily kolem Vládi Veverky a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházel); kdo nediskutoval, mohl zaskočit o patro výše k počítači, kde i v průběhu dne proběhly takové anime pilíře, jako Akira, Ghost in the shell nebo Blood. O další zpestření se postaral náš redaktor a korektor v jedné osobě Hibi, který se spolu se svým známým ponořil do hromady comicsů zdarma, udělal s nimi krátký proces („krátký proces“ trval asi sedm hodin nepřetržité práce – pozn. Hibiho) a výslednými komixážemi obohatil už tak poměrně bohatou galerii conu.
Pokud bych se měl pustit do nějakého zhodnocení celé akce, tak mohu v zásadě říci, že na mě zapůsobila rozhodně velmi dobrým dojmem; potkal jsem zajímavé lidi, pokecal s nimi, dozvěděl se spoustu novinek a zajímavostí. Mezi návštěvníky se kromě několika našich a comxových . redaktorů objevil i Jiří Pavlovský z Crwe, David Horák nebo Vlasta Talaš (kromě Čáslavské jediný člověk – respektive jeho nakladatelství Talpress, sídlící v Krakatitu – který k nám dováží zahraniční comicsy); z kreslířů pak přijeli Jirka Grus, Filip Zach, Jirka Miňovský, Jiří Zimčík, Rena a další. Z nekomiksových osobností navštívili con redaktoři Ikarie Ivan Adamovič a Vlado Ríša nebo vydavatel Sardenu Pagi. Organizace se proti loňskému roku zlepšila, program se podařilo uskutečnit tak, jak bylo předem stanoveno, a tak jediným problémem byl bar (barmani přišli až popoledni), což ovšem nebyla chyba organizátorů, nýbrž klubu (na druhou stranu byla paní z kanceláře obzvláště štědrá, co se kancelářských potřeb týče – pozn. Hibiho :-).
.
.
Takže, pokud bych to měl shrnout do jedné věty: ComXcon se mi líbil, a doufám, že nebyl poslední. (I já doufám; minimálně proto, že pokud se budou organizátoři opravdu zlepšovat, bude ten příští programově bohatší, méně rozpačitý a hemživě nezaostřený; ale to je jen můj letošní subjektivní dojem…– pozn. Hibiho)

A ještě poznámečka na úplný závěr: autorem všech fotek - fakt docela dost zdařilých - je Hibi. Patří mu za ně uznání a dík!
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!