Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PRKNA, KTERÁ ZNAMENAJÍ KOMIKS

29.01.2002, autor: Hibi

Natisíckrát je omletý fakt, že komiks je žánr syntetický – mix literární narativity, vizuálnosti a estetiky výtvarného umění, filmové kamery a střihu. A tak jediné, co mu za bariérou reprodukce a distribuce chybí, je blízkost a živost divadla. Překonat tuto mezeru se pokusil absolvent HAMU Vojta Švejda, jehož „scénický comix“ Bliss uvádí pražské divadlo Alfréd ve dvoře.
Zklamán by byl, kdo by snad očekával výpravné kulisy Gothamu či nějakou tu oblíbenou . postapokalyptickou trosku. Švejdova komorní one-man-show se odehrává toliko za pomoci jedné černé kostky, několika vtipně adjustovaných světel a divákovy fantasie. Bliss rozhodně není jen jednoduchou prvoplánovitou parodií (i když na jednoho zhroutivšího se Supermana také dojde), Švejda se snaží pro své vystoupení z komiksové poetiky vytěžit opravdu co nejvíc.

A nejen z komiksu, ale i z přidružených „pokleslých žánrů“, a proto se v příběhu neúspěšného pisálka setkáváme jak s cartoonovou mimikou a situačním humorem, tak se stripovými epigramy i odkazy na konkrétní komiksové a filmové ikony; inteligentní je též prolínání Blissova života s avantýrami jeho literárního hrdiny – zatímco Phil je tvrďákem jak z Casablanky, Bliss sám končí častěji jako Frigo… Pod neoslnivou fasádou chudého literáta se skrývá bohatá fantasie, a stejně tak ve zdánlivě skromném příběhu obrovské množství narážek (však i proto jde o „komiksovou klauniádu“, že kdo nemá načteno, o leccos se ochudí), gagů, hříček a ironizovaného komiksového patosu.

Křivdil bych ale ostatním spoluautorům, kdyby všechna čest připadla jen hlavnímu protagonistovi – vždyť nejen hudební, ale i ruchový a zvukový (včetně zvuků lednice, . dveří, výtahu nebo deště) doprovod Švejdovi obstarávají „klaurinet“ Jiřího Mráze a „kontrabasa“ Petra Riese, a nemenší zásluhy patří i světlům: to ona rozsvěcují Blissův monitor, ohraničují na jinak téměř pusté scéně malou kabinku výtahu a především rámují intermezza stripových políček.

Mohl bych na prstech vypočítávat šťavnaté scény s postýlkou, gramofonem, semaforem, či supermarketem a nebo vypíchnout geniální přestřelku plivanců a revolveru. A nebo se pozastavit nad klesajícím tempem představení a velmi rozpačitým závěrem (opravdu málokdy se stává, aby doprovázející hudebník musel obecenstvo upozorňovat, že „tohle je konec“). Bojím se ale, že přílišná popisnost nebo přehnané škarohlídství by zkazily kouzlo, které Švejdův mezižánrový experiment rozhodně má. Naštěstí lednový trojblok není posledním uvedením Blisse, a tedy vězte, že než louskat suchá slova je lepší zavítat během dubna do letenského podzemí Alfréda ve dvoře. Vlastně navštívit „jedno útulné podkroví, odkud je blízko do nebe a daleko na zem“…

.
.

foto: Motus, produkce Alfréda ve dvoře
další uvedení: 23. února, Biograf Lysá nad Labem; nabídky na případná hostování:
propagace.alfred@centrum.cz
http://www.divadlo.cz/alfredvedvore

Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


Prkna, která znamenají komiks
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %
11.02.2005 BRUNOLDOVO PANORÁMA (NABLÍZKO)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!